Štítkování výrobků spojených se spotřebou energie
MPO vydalo počátkem února přehled platných právních předpisů týkajících se uvádění spotřeby energie a jiných zdrojů na energetických štítcích výrobků spojených se spotřebou energie a v normalizovaných informacích o výrobku.
© Fotolia
Již v průběhu devadesátých let 20. století přijalo Evropské společenství řadu směrnic, které stanovovaly požadavky na označování spotřebičů pro domácnost energetickými štítky. Jejich účelem je poskytnout informace, díky nimž mohou spotřebitelé při nákupu vzít v úvahu energetickou účinnost spotřebičů a v důsledku informované volby tak snížit provozní náklady. V roce 2010 byla přijata rámcová směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/30/EU, která rozšířila oblast působnosti o další kategorie výrobků. Ode dne 1. srpna 2017 byla směrnice nahrazena nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1369, které je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech EU.
Česká republika implementovala požadavky směrnice do novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (§ 8) a do vyhlášky č. 337/2011 Sb., o energetickém štítkování a ekodesignu výrobků spojených se spotřebou energie.
V rámci provádění uvedené směrnice připravuje Evropská komise ve spolupráci s členskými státy a výrobci přímo použitelné právní předpisy (nařízení), v nichž se uvádí povinnosti dodavatelů při uvádění jednotlivých kategorií výrobků na trh, popř. do provozu.
Platné právní předpisy EU o označování výrobků energetickými štítky
Na stránkách Evropské komise jsou k dispozici šablony energetických štítků k tisku, pro některé produktové kategorie lze rovněž využít online generátor.