Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Podíl LNG na dodávkách plynu do Evropy roste i na úkor Ruska a Norska

Nízké spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG), bohatá nabídka a slabší poptávka po  zemním plynu v  Asii pomohly letos Evropě naplnit její zásobníky zemního plynu na nadprůměrné hodnoty a snížily podíl na trhu se zemním plynem Rusku a Norsku.


© Fotolia.com

Ceny zemního plynu v Evropě na začátku července poklesly na desetileté minimum také poté, co Rusko a USA bojují o svůj podíl na trhu. Díky takto nízkým cenám dosáhly zásobníky zemního plynu v mnoha evropských zemích úrovně naplnění převyšující pětiletý průměr v předstihu před začátkem topné sezony. Obchodníci přesto i nadále posílají své náklady do Evropy s očekáváním příležitosti v zimní sezóně.

S aktuální situací na trhu vyvstává dle mnohých otázka, kolik evropské zásobníky zemního plynu ještě dokážou pojmout. Podle společnosti Gas Infrastructure Europe byly k 20. srpnu evropské zásobníky naplněny z 89,65 %. Z toho například zásobníky v Rakousku, Belgii, České republice, Dánsku, Francii, Německu a Nizozemsku z více než 90 %.

Situace ve Španělsku a možný indikátor pro ostatní evropské státy

V letošním roce bylo překvapením Španělsko, které v důsledku teplot pohybujících se nad normálem, zhoršenou hydro situací a zvýšenou poptávkou po elektrické energii (v důsledku vysokých teplot) importovalo velké množství LNG. A právě v důsledku levných cen nákladů LNG se, dle analytiků Bloombergu, ve Španělsku výrazně projevil přechod od spalování uhlí k plynu.

Příklad Španělska a spotové ceny nákladů LNG by mohly být indikátorem i pro další evropské země i proto, že ceny nákladů projevily rezistenci proti cenovým výkyvům ropného trhu, na rozdíl od dlouhodobých kontraktů skrz plynovody, které jsou z části na ropu navázány.

Rostoucí podíl LNG na dodávkách zemního plynu do Evropy

V důsledku množství dodávek LNG přišlo Norsko a Rusko, poprvé nejméně za 4 roky, o svůj podíl na trhu, uvedla agentura Reuters s odkazem na data Refinitiv. Mezi říjnem 2018 až srpnem 2019 vzrostl podíl LNG na importovaném zemním plynu do západní a střední Evropy v porovnání s předcházejícím obdobím o 9 %, na aktuálních 14 %. Norsku se snížil podíl z 38 % na 33 %, Rusku z 33 % na 32 %.

Zdroj: Anopress IT, www.oenergetice.cz, 27.08.2019