Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Do kotlíkových dotací jsou zapojeny všechny kraje

Datum: 6.1.2016 8:00  |  Autor: redakce

Kotlíkové dotace jsou v rámci všech krajů spuštěny od roku 2016 celkem ve třech výzvách s alokací 9 miliard Kč. Poslední prostředky budou vypláceny do roku 2020, pokud je kraje mezi žadatele nerozdělí dříve.

V krajích jsou potom dotace vyhlašovány na základě specifických harmonogramů jednotlivých krajů. žadatelé však mohou čerpat průběžně - pokud požádají v termínu, kdy zrovna dotace není krajem vypsána, budou zařazeni do zásobníku projektů a následně se bude jejich žádost posuzovat v dalším kole přednostně. Uznatelné náklady mohou být realizovány již od 15. 7. 2015.

Na výměnu starého neekologického kotle s ručním přikládáním je možné získat až 127.500 Kč. Preferována jsou automatická zařízení využívající OZE, tedy tepelná čerpadla a peletové kotle. Na ty je možné získat dotaci nejvyšší.

Kotlíková dotace je poskytována z Operačního programu Životní prostředí. Jedná se o celorepublikový dotační program, který administrují jednotlivé krajské úřady.

Kotlíkovou dotaci můžete použít na financování nového zdroje vytápění (automatický kotel na pelety, kombinovaný kotel na uhlí a pelety, dřevozplynovací kotel, plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo), instalaci a topenářské práce, vybudování skladu paliva, novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu, úpravy spalinových cest nebo související stavební úpravy v kotelně.

Odkazy na informace krajů:

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Plynárenská konference: Zemní plyn a jeho schopnost snížit produkci emisí

12.12.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přechodem na zemní plyn z uhlí a ropných produktů lze snížit emise CO2. Jednoduchá chemická struktura zemního plynu jej umožňuje vyrábět z bioplynu a zvýšit podíl OZE. Pokud opustíme jadernou energetiku, tak podíl zemního plynu na státní bilanci výrazně stoupne. Ve vytápění si zemní plyn jako zdroj tepla udrží význam.
diskuse: 1 příspěvek, 13.12.2018 07:29

Měření tepla v soustavách s teplonosnou látkou tvořenou směsí vody a dalších kapalin

11.12.2018 | Ing. Peter Holyszewski, Enbra, a.s.
Směsi vody a různých látek mají odlišné termodynamické vlastnosti než voda a pokud měřič tepla není možné na jiné podmínky měření nastavit, může chyba měření dosáhnout extrémně až 100 %.

Pohledem znalce: Dřevo jako garanční palivo – i vlhkost 25 % je v pořádku!

11.12.2018 | Ing. Zdeněk Lyčka
Vlhkost dřeva použitého jako palivo je zásadní pro uznání případných garančních záruk a rovněž jako podklad do protokolu z kontrol kotlů na tuhá paliva. Autor poukazuje na rozdíl mezi měřením a vyhodnocením vlhkosti ve stavební a energetické praxi a na možné omyly.

Pokud někdo doma spaluje odpad, existuje metoda, jak mu to prokázat?

10.12.2018 | Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Stanislav Bajer, Ing. Milan Dej, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Jiří Kremer, Ing. Martin Garba, Ing. Petr Kubesa, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Jiří Ryšavý, Miroslav Jaroch, VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum
Článek popisuje aktuální přístup legislativy ČR ke spalování odpadů v domácnostech, dále popisuje vznik a princip metody pro odhalování spalování nebo spoluspalování odpadů. V závěru článku je uvedeno, jaký je následný postup při prokázání spalování odpadu a jaké sankce hrozí majiteli dotčeného spalovacího zařízení.
diskuse: 1 příspěvek, 11.12.2018 07:57
© Jiri Hera - Fotolia.com

Kombinované kotle už z dotací podporovány nebudou

6.12. 07:00   Nákup kombinovaných kotlů už nebude podporován z takzvaných kotlíkových dotací. Změnu schválil Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí. více >>>

Témata 2018

Partneři - Kotlíkové dotace

CAD a BIM knihovny

Doporučujeme