Kotlíkové dotace a návod na výběr kotle

Datum: 9.10.2015  |  Autor: Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pro výměnu nevyhovujících kotlů je připraveno v rámci tzv. Nových kotlíkových dotací celkem 9 miliard korun na období 2015 až 2020. Nové kotlíkové dotace nabídnou žadateli až 127 tis. korun pro výměnu kotlů v rodinných domech. Moderní zdroje určené pro dotaci musíte vybírat pouze z oficiálního seznamu dotovaných zdrojů tepla, který spravuje Státní fond životního prostředí.


tomto seznamu je uvedeno kolem 100 modelů kotlů, které splňují tzv. Ekodesign, což je kvalitativní ukazatel pro moderní, bezpečné a efektivní zdroje tepla prodávané v Evropské unii. Tyto moderní kotle v podstatě kopírují současné trendy ve vytápění. Nejvyšší zastoupení v seznamu dotovaných kotlů mají peletové kotle, vedle nich může žadatel vybírat mezi dřevozplynujícími kotli s ručním přikládáním a také mezi několika modely kotlů na uhlí a uhelné brikety.

Pokud Nové kotlíkové dotace využijete, samotný zdroj vám musí namontovat pouze topenář s platnou profesní kvalifikací. Od 1. 7. 2015 je každá osoba instalující dotované zařízení využívající OZE povinna mít úspěšně složenou příslušnou zkoušku. V případě kotlů na biomasu se jedná o zkoušku z profesní kvalifikace s názvem „Topenář – montér kotlů na biomasu“.

O kotlíkové dotace žádají Státní fond životního prostředí zatím všechny kraje. Základní pravidla kotlíkových dotací pro kraje již stanovilo Ministerstvo životního prostředí, další podmínky si ale mohou kraje upravovat. Postupnou obměnu neekologických kotlů v naší zemi dokonce nařizuje zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. V Česku je podle odhadu Ministerstva životního prostředí více než 350 tisíc kotlů, které do budoucna přísnějším požadavkům zákona nevyhoví. MŽP plánuje do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc těchto neekologických zdrojů.


REKLAMA
Prohlédněte si instruktážní videa výrobků společnosti REMS

 
English Synopsis
Subsidies for exchanging boilers and instructions on how to choose the boiler well

The article describes the details of subsidies for exchanging boilers. Besides, it provides video instructions on how to proceed when selecting a solid fuel boiler.

 

Hodnotit:  

Datum: 9.10.2015
Autor: Ing. Vladimír Stupavský, redakce   všechny články autoraIng. Petr Bohuslávek, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Kotlíkové dotace

logo HOTJET
logo KOVARSON
logo INTERGAS
logo BENEKOVterm

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czZávěsné tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM je výhodné pro nízkoenergetické domyŘímské rolety – dokonale zastíní a oživí váš interiérOkapy SATJAM Niagara za příznivou cenu a nově i z hliníkuHotel v Brně nabízí pokoj speciálně pro alergiky. Jaká má specifika?