Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Návod na výběr kotle ve 2. vlně kotlíkových dotací v roce 2017

Datum: 10.11.2017  |  Autor: Ing. Vladimír Stupavský, videoreportáž: Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Druhá vlna kotlíkových dotací právě probíhá a mezi všechny kraje ČR je rozděleno 3,4 miliardy korun na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové nízkoemisní tepelné zdroje. Cíl pro druhou vlnu kotlíkových dotací je výměna dalších 35 tisíc starých kotlů do konce roku 2019.

Pro lepší přehled v možnostech dotací kotlů na pevná paliva jsme ve spolupráci s velkoobchodem MARO natočili názorné video, ve kterém popisujeme, jaké druhy kotlů na pevná paliva je možno z kotlíkové dotace pořídit a jak vysoká je na ně dotace.

Ve druhé vlně navíc zjednodušily nároky na administraci, žádosti lze v krajích podávat elektronicky a není třeba realizovat tzv. mikroenergetická opatření, např. dílčí výměnu oken či zateplení střechy. Dotaci lze použít na pořízení nového zdroje vytápění a jeho instalaci v rodinném domě, novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu, úpravu spalinových cest, stavební úpravy v kotelně, vybudování palivového sila nebo na zpracování dokumentace.

Kotlíkové dotace přehledně

Maximální dotace pro jednotlivé typy kotlů na pevná paliva:

Typ kotle Max. % podporyPodpora (max. limit dotace) - Ostatní oblastiPodpora (max. limit dotace) - Prioritní oblasti
Automatické kotle na pelety (kotle na biomasu se samočinnou dodávkou paliva)80 %120 000 Kč127 500 Kč
Dřevozplynovací kotle (kotle na biomasu s ruční dodávkou paliva)80 %100 000 Kč107 500 Kč
Kombinované kotle na uhlí a pelety se samočinnou dodávkou paliva75 %75 000 Kč82 500 Kč

Občané v tzv. prioritních oblastech (oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším) navíc získají bonus ve výši 7 500 Kč. Kdo se rozhodne kombinovat kotlíkovou dotaci s žádostí o podporu v programu Nová zelená úsporám, může získat další bonus ve výši až 40 000 korun.

O dotaci může požádat každý majitel rodinného domu s kotlem na pevná paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje požadavky 3. třídy dle normy ČSN 303-5.

 

Hodnotit:  

Datum: 10.11.2017
Autor: Ing. Vladimír Stupavský, redakce   všechny články autoravideoreportáž: Ing. Petr Bohuslávek, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Kotlíkové dotace

technická podpora výrobců

Doporučujeme