Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelná čerpadla připravují teplou vodu úsporněji v kombinaci s hygienickými zásobníky

Tepelné čerpadlo s hygienickým zásobníkem sníží domácnosti náklady na ohřev vody. Hygienický zásobník totiž nevyžaduje tak vysokou teplotu vody, spotřeba elektřiny na ohřev je proto díky vyššímu topnému faktoru znatelně nižší. Řešení ohřevu teplé vody v podobě tepelného čerpadla s hygienickým zásobníkem je mezi českými zákazníky stále populárnější.

Například tepelné čerpadlo ENBRA i-SHWAK/KA/V3 s integrovaným zásobníkem teplé vody umožňuje domácnostem profitovat z kombinace úsporného ohřevu a nižších potřebných teplot vody. V zásobníku pro hygienickou přípravu teplé vody totiž není nutné vodu ohřívat na příliš vysokou teplotu. Díky vysoce účinnému nerezovému výměníku postačuje pro teplotu výstupní vody 40 °C pouze o 1 °C vyšší teplota vody v zásobníku. Velmi úsporný provoz zásobníku se pak pozitivně odráží v nízkých nákladech na přípravu teplé vody.

„Díky nižším teplotám vody v zásobníku je možné ušetřit nezanedbatelnou část nákladů na ohřev vody. Snížíme-li například teplotu vody v zásobníku z 51 na 41 °C, je možné podle simulace provedené výrobcem ušetřit přibližně 23 % elektrické energie,“ popisuje energetickou náročnost ohřevu vody v hygienickém zásobníku Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Nízké provozní teploty mají též další výhody v podobě nižších tepelných ztrát zásobníku nebo omezení vylučování vodního kamene. Teplosměnné plochy se pak výrazně méně zanášejí,“ doplnil Zabloudil.

ENBRA –Tepelná čerpadla i-SHWAK ENBRA
ENBRA –Tepelná čerpadla i-SHWAK ENBRA

Tepelná čerpadla typu vzduch-voda řady i-SHWAK/KA/V3 patří do třetí generace kvalitních zařízení vyvinutých a vyráběných v průmyslové oblasti severní Itálie. Nabízejí vysoký topný faktor až 4,27 (A7/W35) certifikovaný organizací EUROVENT a pro nízkoteplotní aplikace splňují náročné podmínky energetické třídy A++. Zákazníci si mohou vybrat tepelné čerpadlo o výkonu od 6 do 15 kW. Volitelnou součástí tepelného čerpadla i-SHWAK je regulátor Hi-T s dotykovým displejem, který výrazně usnadňuje jeho instalaci, nastavení a ovládání.

Integrovaný zásobník má objem 190 nebo 250 l a díky striktnímu oddělení akumulační vody od připravované teplé vody umožňuje hygienickou přípravu teplé vody i při nízkých teplotách. Jeho objem vystačí pro běžnou denní spotřebu čtyřčlenné domácnosti. Výhodou vnitřní jednotky je také atraktivní vzhled, na kterém se podílel umělec a designér Silvano Bellintani. Zařízení proto může být i přiznanou součástí interiéru domu a uživatelé jej nemusejí schovávat do technické místnosti.

Tepelná čerpadla ENBRA je možné jednoduše integrovat do stávajících otopných systémů v domě. Verze s označením MARPS a MARS lze snadno propojit se solárním systémem ohřevu vody. Součástí tepelných čerpadel je rozhraní 0 až 10 V pro nadřazenou regulaci. Teplota výstupní vody může dosáhnout až 58 °C, v součinnosti s doplňkovým elektroohřevem pak až 63 °C. V letních měsících je možné tepelné čerpadlo i-SHWAK využít pro chlazení interiéru domu, v kombinaci s regulátorem Hi-T lze komunikovat se zařízením na dálku pomocí mobilního telefonu či počítače připojeného k internetu.

ENBRA, a.s.
logo ENBRA, a.s.

ENBRA, to je topení, chlazení a měření spotřeby vody. Dodáme Vám to, co potřebujete, nejlépe, jak umíme. Jsme jednička na trhu vodoměrů, jsme v první trojce na trhu měřičů tepla, rozumíme metrologii, umíme vyřešit vytápění i chlazení.