Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Potřebuje klimatizace či tepelné čerpadlo povinné každoroční revize? Záleží na obsahu a typu chladiva

Česká média nedávno přinesla informace o nutnosti každoroční kontroly těsnosti chladicích okruhů u klimatizací a tepelných čerpadel. Ačkoli by se z těchto zpráv mohlo zdát, že majitele tepelných čerpadel a klimatizací čekají každoroční výdaje za revizi, není tomu tak vždy.

Nutnost pravidelné revize se odvíjí od typu a obsahu chladiva v zařízení, tato povinnost se tedy nebude vztahovat na zdaleka všechna tepelná čerpadla a klimatizace používané v domácnostech.

Od 1. 1. 2017 budou platit nové podmínky pro kontroly těsnosti chladicích okruhů. Týká se to mimo jiné stacionárních tepelných čerpadel a klimatizací, u nichž bude nutné v některých případech zajistit každoroční revizi chladicího okruhu odborníkem. Zdaleka se to však netýká všech tepelných čerpadel a klimatizací, které v českých domácnostech pracují. Povinné revize legislativa vyžaduje nejčastěji u výkonnějších zařízení, případně takových instalací, u nichž je delší potrubí, a tedy i větší množství chladiva.

Rozhodujícím faktorem pro nutnost revizí chladicího okruhu tepelného čerpadla či klimatizace je množství a typ chladiva. To se přepočítává jako ekvivalent v tunách skleníkového plynu CO2. „Každoroční revize budou od začátku příštího roku povinné pro každé zařízení s chladicím okruhem a množstvím chladiva ekvivalentním minimálně 5 tun CO2. V případě hermeticky uzavřeného chladicího okruhu je tento limit dvojnásobný, tedy 10 ekvivalentních tun CO2,“ popisuje změny v legislativě Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Mnoho domácností tak nemusí mít z nutnosti každoročních kontrol obavy, protože jejich tepelné čerpadlo se do tohoto limitu vejde. Například všechna tepelná čerpadla typu monoblok o výkonech 6 až 15 kW od společnosti ENBRA zákonné kontroly chladicího okruhu vyžadovat nebudou,“ doplnil Zabloudil.

Vzhledem k limitu 5 ekvivalentních tun CO2 se každoroční zákonné kontroly těsnosti chladicího okruhu budou týkat hlavně výkonnějších zařízení, a to zejména tepelných čerpadel dělené konstrukce, označované jako split nebo biblok. O množství používaného chladiva, a tudíž ekvivalentních tunách CO2, u nich totiž rozhoduje nejen výkon, ale též délka potrubí mezi vnitřní a vnější jednotkou. „Tepelná čerpadla ENBRA i-SHWAK dělené konstrukce o výkonu 6 kW nebo tepelná čerpadla i-SHWAK o výkonu 9 kW s délkou propojení do 15 metrů pravidelné kontroly těsnosti chlazení vyžadovat nebudou, výkonnější verze pak už ano,“ uvedl Ivo Zabloudil ze společnosti ENBRA.

Limity se odvíjejí od takzvaného potenciálu globálního oteplování (GWP). Například limitu 5 ekvivalentních tun CO2 dosahuje 1,25 kg chladiva R507 nebo 7,32 kg chladiva R32. Tepelná čerpadla ENBRA používají chladivo R410, u kterého je limit 2,39 kg.

Hmotnost používaných chladiv pro ekvivalent 5 tun CO2
Typ chladivaHmotnost [kg]
R134a3,50
R404A1,27
R407C2,82
R410A2,39
R5071,25
R327,41

Pozn.: Případná povinnost provádět kontroly těsnosti tepelných čerpadel nezávisí na tom, zda tepelné čerpadlo provozuje domácnost, živnostník, firma nebo státní organizace.

Podívejte se na reportáž ČT - Události v regionech


ENBRA, a.s.
logo ENBRA, a.s.

ENBRA, to je topení, chlazení a měření spotřeby vody. Dodáme Vám to, co potřebujete, nejlépe, jak umíme. Jsme jednička na trhu vodoměrů, jsme v první trojce na trhu měřičů tepla, rozumíme metrologii, umíme vyřešit vytápění i chlazení.