Referenční stavby členů AVTČ

Datum: 9.4.2017  |  Autor: redakce  |  Zdroj: přednáška Ing. Tomáše Straky, Ph.D.

Přednáška Ing. Tomáše Straky, Ph.D., na příkladu konkrétních staveb ukazuje nejen typické, ale i velmi netypické možnosti uplatnění tepelných čerpadel.

První případem je běžný rodinný dům s požadavkem na velmi tichý provoz venkovní výparníkové jednotky tepelného čerpadla vzduch - voda, který vyplynul ze zásadního požadavku souseda. Požadavek se podařilo splnit s parametrem hladiny akustického tlaku 26 dB(A) v místě plotu mezi sousedy. Tato hodnota leží hluboko pod hladinou akustického tlaku hlukového pozadí, takže je v podstatě neměřitelná. Pro představu odpovídá přibližně prostředí hluboko v lese, daleko od civilizace, bez větru. Přechodem ze zemního plynu na tepelné čerpadlo snížil majitel náklady domu na energie přibližně na polovinu.

Další případy se týkaly bytových domů. I s otopnou soustavou osazenou radiátory se podařilo snížit náklady na vytápění a ohřev vody na přibližně třetinu. V přednášce jsou zahrnuty ukázky jak z modernizací, tak z nových staveb.

Zajímavostí ze zahraničí je například kongresové centrum v hl. městě Bishek, Kyrgystán. Zde byla použita kombinace dvou tepelných čerpadel a tepelného solárního systému s 12 kolektory.

Košovitý svislý zemní kolektor pro odběr tepla ze země je jednou z ověřovaných variant k vrtaným zemním sondám.

Sofistikovaný systém v libereckém iQparku zahrnuje nejen 4 tepelná čerpadla vzduch - voda, ale i jedno voda - voda, které zhodnocuje nízkoteplotní teplo z chlazení pro další použití při vytápění.

Velkou úsporu průmyslovému podniku s halou plnou lisů přináší další využití tepla z procesu lisování, které je odebíráno ze vzduchu v hale pod stropem tepelnými čerpadly vzduchu - voda.

Jedna z největších instalací v ČR, ve které je získáváno teplo z povrchové vody, je v blízkosti Mladé Boleslavi. Zahrnuje 4,5 km plastového potrubí tvořícího výměník tepla.

Historická změna poměru mezi výkonem pro vytápění a pro přípravu teplé vody, je důvodem pro změnu filosofie projektu. Významná část energie potřebná na chlazení, například v budově školy, vede k použití tepelných čerpadel, neboť umožňují teplo po zvýšení jeho teploty použít na ohřev vody.

Zajímavou možnost přiměřeného odběru zemního tepla nabízí vytápěné plochy fotbalových stadiónů v době, kdy není třeba trávník vytápět.

Přednáška zahrnuje informace i o dalších akcích.

 

Hodnotit:  

Datum: 9.4.2017
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Tepelná čerpadla

logo SINCLAIR
logo VAILLANT
logo CARRIER
logo MasterTherm
logo PZP
logo STIEBEL ELTRON

Odborný garant

Ing. Tomáš Straka, Ph.D.
Asociace pro využití tepelných čerpadel

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo THERMONA
logo ENBRA

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNové administrativní centrum AFI Karlín bude příkladem možností vertikálních zahradNa brněnském výstavišti dnes začínají stavební veletrhyČeský ostrovní dům: Domy budoucnosti budou jednodušší, než si myslíteFOR ARCH 2018: Digitalizace ve stavebnictví se blíží