Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Bosch Industriekessel představil inteligentní regulace pro průmyslová energetická zařízení

Ohlédnutí za ISH 2015

Firma Bosch Industriekessel, dlouholetý výrobce průmyslových parních, teplovodních a horkovodních kotlů v posledních letech rozšířila své portfolio o další komponenty pro efektivnější využívání energie, jako je kombinovaná výroba tepla a elektrické energie a další efektivní využití odpadního tepla spalin k výrobě páry a procesního tepla.

Na největším světovém veletrhu sanitární techniky, vytápění, zařízení budov, energie, klimatizace a obnovitelných energií se letos v březnu prezentovalo více než 2 400 vystavovatelů. Na letošním ročníku veletrhu dominovalo téma: Využití energie u průmyslových zařízení.

Master Energy Control (MEC Systém) spojuje jednotlivá BOSCH zařízení do inteligentního celku

Nový produkt Master Energy Control (MEC Systém) umožňuje propojit parní nebo horkovodní/teplovodní kotle s výrobou elektrické energie do jednoho inteligentního systému. Přímá komunikace mezi jednotlivými komponenty jako např. parním kotlem a kogenerační jednotkou umožní vyšší efektivitu zařízení a jeho delší životnost. Maximální disponibilita zařízení a dálkový servis 24 hodin 7 dní v týdnu představují další výhody pro všechna energetická zařízení propojená prostřednictvím MEC Systému. Grafický obslužný displej s intuitivním ovládáním umožňuje rychle a přehledně zobrazit a vyhodnotit stav jednotlivých zařízení. Pomocí dálkového přístupu MEC Remote může mít uživatel kdykoliv přístup na jednotlivá zařízení kotelny. V případě potřeby jsou experti servisního oddělení Bosch Service kdykoliv online k dispozici – s radou anebo návrhem optimalizace zařízení.

Obr. 1: MEC Systém spojuje jednotlivá BOSCH zařízení do inteligentního celku
Obr. 1: MEC Systém spojuje jednotlivá BOSCH zařízení do inteligentního celku

Tímto krokem nastavil Bosch další milník v disponibilitě zařízení, jejich spolehlivosti a servisní úrovni. Na stánku Bosch Industriekessel v hale 8.0 měli návštěvníci možnost vyzkoušet si tento systém interaktivně: expert firmy Bosch jim naživo demonstroval přístup na takto vybavenou kotelnu v Kazachstánu.

Pomocí integrovaných funkcí o stavu zařízení, energetického monitoringu a ukládání dat do paměti umožňuje MEC Systém optimální kontrolu a řízení kompletního energetického systému.

Výhody a funkce MEC Systému BOSCH

Výhody:

 • vizualizace na různých přístrojích jako např. PC, laptop a tablet se standardním internetovým prohlížečem,
 • intuitivní obsluha,
 • napojení na centrální řízení budov, procesní řídicí systémy, energetický management a virtuální Power-Plant-Systém,
 • napojení nových, stávajících i cizích přístrojů,
 • malé náklady na engineering v důsledku použití modulárních systémů,
 • energetický a provozní monitoring,
 • prognózy provozu kogeneračních jednotek BHKW pro dodržení dotačních podmínek,
 • funkce omezení výkonu a trvalé kontroly zařízení.
Obr. 2: MEC Systém pro průmyslová zařízení
Obr. 2: MEC Systém pro průmyslová zařízení

Rozsáhlé funkce:

 • barevná a přehledná vizualizace stavů, teplot a výkonů,
 • jednoduchá obsluha,
 • hlášení poruch včetně historie,
 • konfigurace přístroje pomocí systému HMI1,
 • funkce vyhledávaní,
 • funkce Dashboard 2,
 • energetický monitoring,
 • vytváření diagramů, jejich export a tisk,
 • hlášení poruch prostřednictvím e-mailů nebo SMS.
 

Energetické koncepty a systémová řešení na míru

Obr. 3: Intuitivní obslužná plocha je transparentní a usnadňuje obsluhu
Obr. 3: Intuitivní obslužná plocha je transparentní a usnadňuje obsluhu

Více než 150 let zkušeností v oblasti energetiky přináší firmě Bosch jedinečné vědomosti v oblasti specifických požadavků jednotlivých provozovatelů v různých průmyslových odvětvích. Více než 110 000 úspěšných projektů ve více než 140 zemích světa jsou jednoznačným důkazem vysoké kompetence v oblasti energetických zařízení.

Vysoce specializované konfigurační nástroje a zkušení odborníci Vám umožní mimořádně rychle a precizně navrhnout koncept dle Vašich požadavků. Mnohokrát se setkáváme s otázkami: „Kdy a pro koho se hodí kogenerační jednotka?“ „Co přinese využití odpadního tepla z chladicího zařízení?“ „Vyplatí se instalace dalšího výměníku tepla?“ „Je výhodná změna paliva z oleje na plyn?“ „Vyplatí se instalovat předehřev spalovacího vzduchu pro hořák?“ „Jaké zvýšení efektivity přinese inteligentní regulační systém kotelny a správné hydraulické zapojení?“

Na tyto otázky si návštěvníci mohli rychle najít odpověď prostřednictvím interaktivního konfigurátoru, na kterém si prostřednictvím různých modulů a jejich kombinací sami vytvořili obrázek o efektivitě jednotlivých opatření ke zvýšení hospodárnosti energetického celku.


Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
logo Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Společnost Bosch Termotechnika s.r.o. vyrábí a dodává: průmyslové kotle parní, horkovodní, teplovodní, kotle na biomasu a dále komponenty, příslušenství kotlů, příslušenství kotelny a náhradní díly ke kotlům. Naše služby: prodej, uvádění do provozu, ...