Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Novinka mezi kotli na tuhá paliva: ENBRA TP-EKO splňuje parametry 5. emisní třídy

Kotel ENBRA TP-EKO je jedním z mála kotlů na českém trhu, který umožňuje spalovat více druhů paliv (dřevní pelety a hnědé uhlí ořech) v jediném univerzálním hořáku a přitom dosahuje parametrů nejpřísnější 5. emisní třídy dle ČSN EN 303-5 a splňuje požadavky dotačních programů Nová zelená úsporám a kotlíkových dotací.

ENBRA TP-EKO ENBRA kotel na tuhá paliva
ENBRA TP-EKO

Pro spalování dřevních pelet splňuje kotel požadavky 5. emisní třídy ve všech svých výkonnostních provedeních (19–76 kW). Pro spalování hnědého uhlí pak s výkony 19–28 kW, s vyššími výkony pak splňuje požadavky 4. emisní třídy. Kotel má jednoduchou obsluhu a díky svislým výměníkům i velmi hospodárný provoz. Dodatečně jej lze vybavit i řídící jednotkou pro ekvitermní regulaci výkonu a pohonem směšovacího ventilu.

Kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO patří k nejúspornějším a také nejekologičtějším zařízením svého druhu na českém trhu. „Zaplňujeme mezeru v sortimentu naší společnosti a přinášíme českému uživateli kotel vyrobený na základě českých zkušeností v konstrukci, certifikovaný v České republice, se zázemím tradiční české společnosti v oboru topenářské techniky,“ říká Karel Vlach, generální ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. Je možné v něm bez jakýchkoli zásahů do hořáku spalovat jak uhlí, tak i pelety. Kotel je možné koupit v široké škále výkonů od 19 do 76 kW s levým nebo pravým provedením násypky. Násypku si navíc může jeho majitel i poté libovolně umístit na straně kotle, která mu více vyhovuje. Unikátní konstrukce výměníku zajišťuje dlouhou životnost a úsporný provoz.

„Jako jeden z mála kotlů na českém trhu má ENBRA TP-EKO unikátní pětitahový vertikální výměník. Takto zhotovený výměník se ve srovnání s běžně prodávanými třítahovými horizontálními výměníky daleko méně zanáší, což podstatně snižuje nároky na jeho údržbu. Navzdory tomu, že je to výměník 5tahový a spalinová cesta je delší, kotel není náročný na komínový tah,“ popisuje hlavní výhody konstrukce Karel Vlach. „Spaliny na výstupu z výměníku mají teplotu pouze 150 až 160 °C a plamen hořáku se výměníku nijak přímo nedotýká. To výrazně zvyšuje životnost celého kotle,“ doplnil další výhody kotle Karel Vlach.

Standardní výbava a účinnost kotle

Součástí standardní výbavy kotle ENBRA TP-EKO je otočná retorta, tedy ta část hořáku, v níž se palivo spaluje. Hořák s otočnou retortou, ve srovnání s hořákem s pevnou retortou, mnohem lépe spaluje palivo a současně eliminuje vznik nánosů spečeného popela. Kotel má účinnost až 93,1 % a jako jeden z mála kotlů na tuhá paliva na českém trhu splňuje požadavky nejpřísnější 5. emisní třídy, a to hned pro spalování dvou druhů paliv.

Součástí kotle je nadstandardně velký zásobník na palivo a o dopravu paliva do hořáku se stará šnekový podavač s osvědčeným elektromotorem a převodovkou od německého výrobce Nord. „Na jaře a na podzim se palivo do kotle přidává pouze jednou za sedm až deset dnů. V zimě je pak interval přidávání paliva do zásobníku kratší – podle intenzity vytápění jednou za dva až pět dní,“ uvedl Karel Vlach.

Těleso kotle je vyrobeno z kvalitního 6mm kotlového plechu P265GH. Výrobce na těleso kotle poskytuje prodlouženou pětiletou záruku. Kotel ENBRA TP-EKO je možné dovybavit řídicí jednotkou EcoMAX 800 pro ekvitermní regulaci výkonu a ovládání směšovacího ventilu. Dále je ho možné doplnit modulem pro dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu nebo PC.

Spalinová cesta ENBRA kotel na tuhá paliva
Spalinová cesta

Hlavní výhody kotle ENBRA TP-EKO

  • Univerzální hořák na uhlí i pelety
  • Možnost spalování kusového dřeva
  • Kvalitní pětitahový vertikální výměník
  • Hořák s otočnou retortou pro lepší spalování a samočištění
  • Výkonová řada 19 kW, 25 kW, 32 kW, 42 kW, 49 kW, 60 kW a 76 kW
  • Levé a pravé provedení násypky
  • Jednoduchá obsluha a snadné čištění
  • Teplotní čidlo proti přehřátí + bezpečnostní termostat STB
  • Dlouhá životnost
  • Tichý provoz

ENBRA, a.s.
logo ENBRA, a.s.

ENBRA, to je topení, chlazení a měření spotřeby vody. Dodáme Vám to, co potřebujete, nejlépe, jak umíme. Jsme jednička na trhu vodoměrů, jsme v první trojce na trhu měřičů tepla, rozumíme metrologii, umíme vyřešit vytápění i chlazení.