Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Hodonínsko, Břeclavsko: do konce týdne obnoví GasNet dodávky plynu 80 % odstavených domácností

Plynaři intenzivně pracují na co nejrychlejším obnovení dodávek do obcí zasažených tornádem. Každý den v obcích Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves pracuje více než 80 techniků a specialistů společnosti GasNet, která v regionu zajišťuje distribuci zemního plynu. Do konce týdne by chtěli plynaři připojit minimálně 80 procent z 2 341 zákazníků, kteří museli být odstaveni od dodávek plynu po ničivém tornádu.

Už v průběhu víkendu se nám podařilo obnovit dodávky zemního plynu pro prvních 102 odběratelů v obci Lužice. Od té doby se nám v celé zasažené oblasti daří připojit desítky až stovky zákazníků denně. Vždy samozřejmě záleží na stupni poškození. V tuto chvíli už plyn proudí do více než 1 600 domácností z původního počtu 2 341 odstavených,“ říká Petr Koutný, ředitel provozu a údržby sítí společnosti GasNet a dodává: „Do konce tohoto týdne bychom chtěli obnovit dodávku pro 80 procent odběratelů. Vzhledem k rozsahu poškození to považujeme za výborný výsledek.

V oblasti pracuje přes 80 pracovníků GasNetu

Prvním krokem k obnovení dodávek byla důkladná kontrola plynovodů a dalších zařízení. Plynaři ji provedli už minulý víkend. Prioritou nadále zůstává bezpečnost všech lidí, kteří v obcích pracují na odstraňování škod. Podle míry poškození stanovil GasNet harmonogram oprav a následného obnovení dodávek. V těchto dnech na místě prakticky nonstop pracuje zhruba 80 pracovníků GasNetu. „Snažíme se dělat maximum pro to, abychom obnovili dodávky pro co největší počet zákazníků. Na druhou stranu chci zdůraznit, že nebudeme celý postup urychlovat na úkor bezpečnosti. Ta je pro nás od začátku celé akce na prvním místě,“ zdůrazňuje Josef Pomykal ze společnosti GasNet, který řídí práce plynařů na místě.

Plynaři lidem zdarma vymění regulátory a zajistí revize

V oblasti zasažené tornádem má řada lidí zcela zničené hlavní uzávěry plynu, regulátory, plynoměry a další zařízení. Distributor v rámci opravy sítě zajistí výměnu svých plynoměrů. Navíc zdarma GasNet vymění lidem i poškozené regulátory a některé další části odběrných plynových zařízení, které jsou v jejich majetku a jejichž výměnu by si jinak museli platit sami.

Cítíme jako svou povinnost lidem v této situaci pomáhat. V řadě případů přišli doslova o všechno. Jako součást naší pomoci převezmeme náklady spojené s obnovením dodávek plynu z velké části na sebe,“ říká Petr Koutný a upřesňuje: „Poškozené regulátory a technologické části v takzvaném pilířku vyměníme a zaplatíme my. Také jsme se rozhodli na naše náklady zajistit případné tlakové zkoušky a revize. Každopádně chceme pomoci lidem v těžké situaci a zajistit jim v co nejkratší době bezpečné a spolehlivé dodávky plynu.GasNet, s.r.o.
logo GasNet, s.r.o.

GasNet je provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice. Zajišťuje spolehlivé a bezpečné dodávky zemního plynu pro více než 2,3 miliónu zákazníků. GasNet má v tuzemsku zhruba 80% podíl na distribuci zemního plynu a spravuje 65 ...