5 důvodů, proč netopit uhlím (už nikdy)

Datum: 21.11.2017  |  Organizace: Česká peleta, z.s.p.o.  |  Firemní článek

Spalování uhlí s sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Česká vláda proto chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech.

Česká peleta, z.s.p.o.
Ruská 294
252 29 Dobřichovice

tel.:724 611 316
e-mail:
web:www.ceska-peleta.cz

1. Zdražuje se a bude se zdražovat

Cena uhlí raketově roste. V České republice se vývoj spotřebitelských cen hnědého uhlí za posledních 10 let zdvojnásobil, v celosvětovém měřítku je vývoj mnohem prudší, jen v roce 2016 se zvýšila cena uhlí o 70 %. A zdá se, že nastavený trend jen tak něco nezvrátí. Důvodem je snižování těžby uhlí, postupné vyčerpání zdrojů i vyšší zdanění ze strany většiny států, včetně České republiky.

2. Stát chce dostat uhlí z domácností

Česká vláda chystá řadu nástrojů, které mají vést ke snížení počtu kotlů na uhlí v domácnostech, například antifosilní zákon nebo tzv. uhlíkovou daň, která zdraží uhlí až o 100 %. Národní program snižování emisí předpokládá zdanění hnědého uhlí pro domácnosti od roku 2018 a připravuje omezení dostupnosti kotlů na uhlí pod 300 kW. Cílem je úplný zákazu prodeje teplovodních kotlů na hnědé uhlí od roku 2025.

A co říká Státní energetická koncepce? Očekávané využití hnědého uhlí v domácnostech se mezi roky 2010 a 2020 sníží o 58 %. K roku 2030 dokonce o 90 %!


3. Uhlí není dost, už teď se dováží

Uhlí je neobnovitelné fosilní palivo. A v českých dolech se právě dobírají poslední zásoby. Další uhlí leží za těžebními limity, jejichž prolomení by si podle studie Ministerstva průmyslu a obchodu pouze na dole Bílina vyžádalo z hlediska ekologických a zdravotnických dopadů do roku 2050 o 10 miliard korun více, než kdyby se limity neprolamovaly. Již nyní ve velkém dovážíme uhlí z Polska, mezi lety 2009 a 2016 vzrostl objem dovezeného uhlí desetkrát a pravděpodobně dále poroste. Potřebují ho nejen domácnosti, ale také teplárny a elektrárny, proto začíná být nedostatkovým zbožím a jeho kvalita se snižuje.

4. Ničí naše zdraví a ovzduší

Spalování uhlí sebou nese významné dopady na lidské zdraví, ovzduší, zemědělskou produkci, ekosystémy a materiály budov. Spalováním uhlí vzniká mnoho škodlivých látek: oxid siřičitý, oxid uhličitý, oxidy dusíku, drobné prachové částice, těžké kovy, různé karcinogenní látky a amoniak, ale zvyšují se také koncentrace ozonu, sulfátů a nitrátů v ovzduší. Vedle předčasných úmrtí způsobují látky uvolněné při spalování uhlí zvýšenou nemocnost, rakovinu, astma, bronchitidy i genetické vady a jiné zdravotní potíže u novorozenců, jejichž matky dýchaly tyto látky v době těhotenství.
5. Topení je špinavé a pracné

Komu se do budoucna chce obsluhovat špinavé uhelné kotle, skládat uhlí, dohadovat se s dopravcem, kolik toho uhlí vlastně přivezl, že je špatná kvalita a že je mokré?

Řešením jsou dřevěné pelety – topte zdravě a komfortně

Co jsou pelety

Pelety se vyrábějí ze dřeva, jsou to malé válečky drcených pilin a hoblin. Mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm. Vyznačují se vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Díky své standardizované velikosti pelety umožnují plně automatické vytápění dřevem, bez štípání polínek i přikládání do kotle.

Ušetříte s peletami?

Pelety dlouhodobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění pro průměrnou domácnost se stabilně drží pod cenami elektřiny a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, které vyjde jen o málo levněji. V poměru cena / výkon jsou však pelety jednoznačně nejlepší nabídka na trhu s ohledem na vysoký komfort čistého a plně automatického vytápění z domácích zdrojů.
Za kolik vytopíte rodinný dům?

Rodinný dům s peletami vytopíte průměrně za 20 až 30 tisíc Kč ročně. Záleží na tom, jestli používáte pelety i k přípravě teplé užitkové vody. Průměrný rodinný dům spotřebuje kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet ročně. Nízkoenergetické domy jsou úspornější a spotřeba pelet se v jejich případě pohybuje kolem 1 až 2 tun ročně.

TIP: Kde sehnat levnější pelety?

Doporučujeme nakupovat pelety těsně po skončení topné sezony, tedy na jaře a v létě, kdy výrobci každoročně nabízejí velké sezónní slevy. Pelety jsou v létě až o 20 % levnější. Pokud máte doma dostatečné skladovací prostory, můžete je nakoupit dopředu na celou topnou sezonu. V průměrném rodinném domě ušetříte 4 až 6 tisíc Kč.


Jak poznat kvalitní pelety?

Kvalitní pelety poznáte podle certifikátu, který se jmenuje ENplus. Hledejte kulaté razítko s označením A1, to jsou pelety nejvyšší kvality vhodné pro vytápění v domácnostech. Certifikaci má více než 85 % všech pelet, které se v České republice vyrobí.

Je českých pelet dost?

Ano, české pelety se vyrábějí ze dřeva, které je obnovitelným zdrojem. V českých lesích a na pilách je ho dostatek a výroba pelet tak stále roste. V roce 2016 překročila laťku 300 tisíc tun, z čehož se dvě třetiny vyvezly, ale brzy mohou být využívány v českých domácnostech.


 

Datum: 21.11.2017
Organizace: Česká peleta, z.s.p.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo ENBRA
logo THERMONA
logo GEMINOX
logo DANFOSS
logo FV PLAST

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITATNenechte si ujít to nejlepší z FOR HABITAT 2018 a přijďte již tento týden do Letňan!Moderní dům s tradičními prvky a velkou garážíV Chebu začala rekonstrukce kolejiště vlakového nádraží