Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výhody automatických kotlů na tuhá paliva

Datum: 28.12.2018 4:05  |  Organizace: A koupelny a topeni  |  Firemní zpráva

Kotle na tuhá paliva patří k oblíbeným způsobům vytápění. Mají totiž celou řadu předností. Které to jsou?

A koupelny a topeni
Zadní 263/26
408 01 Rumburk

tel.:412 33 13 27, 603 465 393
e-mail:
web:www.akoupelnyatopeni.cz

Výhody automatických kotlů na tuhá paliva

Co jsou automatické kotle na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva, zejména na hnědé uhlí, se velmi často využívají pro vytápění rodinných domů i menších průmyslových provozů. Stěžejním důvodem je primárně nízká cena paliva. V případě již citovaného uhlí představuje nezanedbatelnou přednost i jeho dobrá dostupnost. Výhodou samotného automatického kotle je zejména snadná obsluha a vysoká účinnost při vytápění. Díky řídicí jednotce lze snadno dávkovat palivo bez nutnosti ruční obsluhy kotle, komfort je tak zcela srovnatelný s fungováním kotle plynového či elektrického. V závislosti na druhu zásobníku je nutné v rámci standardního provozu ruční přikládání v horizontu pouze cca 1 až 10 dní. Některé modely navíc umožňují ovládání například také prostřednictvím chytrého telefonu. Není tak nutné ručně zajišťovat pomalejší hoření paliva, což má jinak za následek zvyšování emisí, zanášení komínové šachty a z toho plynoucí zkracování životnosti kotle. Od těchto vlastností se následně odvíjí i návratnost celkové investice. Ta se pohybuje v horizontu přibližně pěti let. Automatické kotle lze považovat za nejkomfortnější typ kotlů na tuhá paliva a současně i za nejvíce ekologická zařízení.

Automatický kotel ano nebo ne?

Kotle na tuhá paliva tak svoje nezastupitelné místo stále mají tam, kde nejsou podmínky či prostředky na alternativní zdroje vytápění. Automatické kotle dle současných předpokladů do budoucna plně nahradí klasické kotle na ruční přikládání. Vzhledem k tomu, že nejnovější zařízení splňují emisní limity, do budoucna se nepředpokládá žádné legislativní omezení kvůli negativnímu vlivu na životnímu prostředí. Naopak je pořizování těchto kotlů podporováno i vypisováním tzv. kotlíkových dotací, z nichž lze uhradit převážnou část pořizovací ceny kotle. Do značné míry se tím tak setře i nevýhoda tohoto kotle, jíž je vyšší vstupní investice. Jedná se tak o řešení, které i do budoucna najde využití v celé řadě domácností.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Ekodesign kotlů na pevná paliva – uvádění výrobků na trh a do provozu od 1. 1. 2020

25.5.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka
1. lednem roku 2020 ze změní podmínky pro uvádění kotlů na pevná paliva na trh. Autor upozorňuje na nutnost správně chápat význam a vztah pojmů uvedení na trh a uvedení do provozu.

Kotlíkové dotace – na co si dát pozor v žádosti a ve vyúčtování

24.5.2019 | Ing. Zdeněk Lyčka, Mgr. Lucie Hochmanová
Autoři podle přednášky na semináři ke Kotlíkovým dotacím v Moravskoslezském kraji uvádí nejčastěji se vyskytující chyby v žádostech o dotaci, které brání vyplacení dotace, případně zbytečně termín proplacení prodlužují.

Požární bezpečnost komínů se zaměřením na prostup hořlavou konstrukcí

21.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Jiří Vrba, Schiedel, s.r.o.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Zdražení tepla z domovních plynových kotelen - ministerstvo financí zvyšuje daň

Zdražení tepla z domovních plynových kotelen - ministerstvo financí navrhuje zvýšit daň

18.5.2019 | redakce
Novela daňových zákonů mimo jiné ruší osvobození zemního plynu spotřebovaného takzvanými domovními kotelnami. Ministerstvo financí chce díky daňovým změnám vybrat 10 miliard navíc, od této úpravy si slibuje 0,2 miliardy Kč.

Obnovený Libušín vytápí tepelná čerpadla

17.5.2019 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Rekonstrukce vyhořelé národní panátky, útulny Libušín na Pustevnách, vstoupila do posledního roku realizace. Článek je zaměřen na rekonstrukci soustavy vytápění, která je založena na tepelných čerpadlech země-voda značky Vaillant.
diskuse: 1 příspěvek, 19.05.2019 23:40

Témata 2019

Tabulky a výpočty

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů