Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie

Datum: 13.4.2018  |  Autor: Ing. Josef Hodboď  |  Zdroj: MPO ČR

Odkaz na aktuální seznam platných právních předpisů EU s požadavky na ekodesign.


© Fotolia.com

4.4.2018 publikovalo MPO na svých stránkách přehled platných právních předpisů stanovujících požadavky na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie.

Ekodesign je soubor parametrů (především energetická účinnost), které musí dodržet dodavatel (výrobce nebo dovozce) výrobku spojeného se spotřebou energie při jeho uvedení na trh EU, popř. do provozu. Záměrem legislativy stanovující požadavky na ekodesign je podpořit rozšíření nejúčinnějších technologií a snížit tak spotřebu energie ve fázi používání výrobku. První takovéto požadavky byly stanoveny v evropských směrnicích zacílených na teplovodní kotle na kapalná a plynná paliva, chladničky a předřadníky k zářivkám. Obecný rámec pro požadavky na ekodesign poprvé stanovila směrnice 2005/32/ES (EuP — Energy using Products), která byla o čtyři roky později nahrazena směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES (ErP — Energy related Products). Česká republika implementovala požadavky této směrnice do novely zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií (§ 8a) a do vyhlášky č. 337/2011 Sb., o energetickém štítkování a ekodesignu výrobků spojených se spotřebou energie.

V rámci provádění směrnice o ekodesignu připravuje Evropská komise ve spolupráci s členskými státy a dotčenými stranami přímo použitelné právní předpisy (nařízení), v nichž se uvádí konkrétní parametry pro jednotlivé kategorie výrobků spojených se spotřebou energie.

Seznam platných právních předpisů EU s požadavky na ekodesign je obsažen ve zprávě, viz:
https://www.mpo.cz/cz/energetika/energeticka-legislativa/legislativa-cr/ekodesign-vyrobku-spojenych-se-spotrebou-energie--222025/


 

Hodnotit:  

Datum: 13.4.2018
Autor: Ing. Josef Hodboď   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2019

CAD a BIM knihovny

Partneři - Vytápění

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme