Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 9.11.2006 do 4.12.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.12.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

V úvodu dnešního pokračování seriálu o vrtech do horninového masivu dokončíme "Určení vodivosti vrtů". Dále se pak seriál zabývá realizací vrtů. Ty lze pro TČ realizovat např. technologií založenou na rotačně příklepném vrtání, která je detailně popsáno ve druhé části tohoto dílu.

2.12.2006
RNDr. Jana Plamínková

Rozhovor TZB-info s obchodním ředitelem firmy CESARO Ing. Jaroslavem Řehůřkem. O úspěšnosti 15-letého působení firmy na českém trhu asi nejlépe hovoří 24 instalatércenter po celé republice.

28.11.2006
GRAITEC s.r.o.

V tomto článku se zaměříme hlavně na připravovanou novou verzi, kde se objeví celá řada novinek a vylepšení převážně pro moduly vytápění a zdravotechnika.

27.11.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý, Ing. Ivana Schůrková

Infrazářiče - technické, konstrukční přednosti i nedostatky a rozdílné funkční vlastnosti světlých a tmavých sálavých zářičů jako zdrojů tepla. Projektování resp. rozmísťování zářičů ve vytápěném prostoru.

27.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Pro dimenzování vrtů vytvořila skupina švédských a německých výzkumných a univerzitních pracovníků software Earth Energy Designer. Jeden ze vstupních parametrů pro tento software je tepelná vodivost hornin. Jejím určením se zabývá tato část seriálu o vrtech do horninového masivu.

20.11.2006
Ing. Renata Straková

Rozhovor s Ing. I. Plockovou je zaměřen na praktické dotazy z řad odborné veřejnosti. Odpovědi a stanoviska však v mnohém mohou být nápomocny i lidem na straně investorů, kterých se nové požadavky zákona bezprostředně týkají.

20.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Důležitým parametrem pro dimenzování vrtů je celkový teplotní odpor Rb vrtu vůči přestupu tepla z hornin do nemrznoucí směsi proudící v kolektoru. Z hlediska efektivního přestupu tepla z hornin do kolektoru je žádoucí, aby Rb byl co nejnižší.Dimenzování vrtů je téma dnešního dílu.

16.11.2006
Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR

V souvislosti s aktuálním děním kolem evropské směrnice o energetické náročnosti budov a včerejším schválením směrnice umožňující částečné otevření trhu služeb, vyhlašuje Hospodářská komora ČR a pořadatel veletrhu Aqua-therm Praha nultý ročník soutěže o nejlepší komplexní službu.

16.11.2006
HENNLICH s.r.o., David Brychta

Instalace kapilárních rohoží jako topného a chladicího systému na stropní desku s následným omítnutím není nijak komplikovaná. Velmi důležitým předpokladem pro úspěšnou instalaci je připravenost staveniště.

15.11.2006
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Firma Grundfos přichází s nabídkou tzv. Energetického auditu čerpací techniky, který u provozovatele odhalí možné úspory právě v nejnákladnější oblasti. Měřením vybraných parametrů čerpadel během jejich běžného provozu lze zjistit, zda používaná čerpací technika pracuje s nejvyšší možnou účinností, popřípadě lze navrhnout opatření, která účinnost čerpacího procesu zvýší a přinesou tak okamžité úspory v provozních nákladech.

13.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Horniny svrchní části zemské kůry představují významný tepelný akumulátor slunečního záření. Podle Oklahoma State University činí podíl slunečního záření na akumulaci tepla v podpovrchových horninách 97 - 98%, zbytek připadá na vnitřní zdroje Země. Horninovými zdroji tepla se zabývá následující díl seriálu.

13.11.2006
Redakce

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošního veletrhu Aqua-therm. Může směřovat jak kroky návštěvníků, tak může být alespoň stručnou informací o novinkách pro ty, kteří se na veletrh nedostanou.

13.11.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Termostatické ventily mají především zajistit hydraulickou stabilitu otopné soustavy a teprve až v druhé řadě možnost individuální volby teploty ve vytápěných místnostech. Druhotným účinkem stabilizace hydrauliky otopné soustavy je úspora tepelné energie. Výše této úspory se bude lišit v závislosti na výšce (podlažnosti) posuzované budovy.

13.11.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Další díl seriáu se věnuje chladivovému klimatizačnímu systému s nezávisle pracující větrací jednotkou. V článku je uvedena konstrukce úpravy vzduchu v h-x diagramu pro letní provoz.

12.11.2006
Redakce

Tlakově závislé bytové stanice LUNA SAT umožňují dvojí provoz. Buď s oddělenou lokální nebo centralizovanou přípravou teplé vody, který je vhodný použít například v částečně rekonstruovaných objektech nebo kde by rozvody teplé vody byly nadměrně dlouhé. Článek o moderním řešení pro bytové domy je zároveň pozvánkou na třetí den doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Téma konference TZB 2006 ve čtvrtek 23.11.2006 je Provoz a údržba bytových domů.

9.11.2006
NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o., Mgr. Jana Vozková

Rostoucí ceny plynu a elektřiny nutí stále více lidí uvažovat o nákladech na vytápění a ohřev vody, které jsou nemalou součástí rozpočtu domácnosti. Vedle zateplení pláště domu a osazení kvalitními okny je řešením také úsporný zdroj tepla.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama