Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Vytápění / od 13.12.2021 do 6.3.2023


zpět na aktuální články

6.3.2023
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Náhrada kotle tepelným čerpadlem vyžaduje ověření hydrauliky soustavy, teplotních režimů a výkonů tepelného čerpadla. Vzájemné nepřizpůsobení lze odhalit změřením teplot, prací s grafy ekvitermní křivky a podklady výrobce, zejména v případě jednodušší soustavy vytápění v rodinném domě.

23.1.2023
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Josef Plášek, VUT v Brně, Fakulta stavební

Ve zkoumaném nezatepleném domě se šetří cca 8 % tepla při 8hodinovém nočním útlumu o 2 stupně. O úspoře tepla a udržení přijatelného komfortu rozhoduje stupeň zateplení, regulace, chování obyvatel a jiné.

5.10.2022
Ing. Vladimír Valenta

Seřízení otopné soustavy je nutno provádět ve dvou stupních. V prvním stupni se provede teplotní seřízení, které se týká řízení dodávky tepla do objektu. Ve druhém stupni se provádí seřízení průtoků (hydrauliky), které se týká řízení dodávky tepla do každé konkrétní místnosti.

15.8.2022
Ing. Jiří Cigler, Ph.D., Ing. Jan Šulc, Ph.D., Feramat Energies, s.r.o., Ing. Jan Šmolík, ČEZ Teplárenská a.s.

Data z předávacích stanic systému CZT (SZTE) dostupná v jednom místě a v reálném čase umožní vytvořit typický odběrový diagram tepla odběratelů a podle něj prediktivním řízením minimalizovat náklady na elektrickou energii oběhových čerpadel a tepelné ztráty při distribuci tepla.

1.8.2022
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Hliníková fólie za otopným tělesem sníží ztrátu tepla v rozsahu 0,4 % (zateplený dům vyhovující ČSN 73 0540) až cca 5 % (nezateplený dům s tepelně technickými vlastnostmi z 50. let). Současně se sníží výkon otopného tělesa o 10 až 15 % v závislosti na druhu a typu otopného tělesa.

13.6.2022
prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Jindřich Boháč, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Výsledky výzkumů stěnového vytápění ukázaly, že umístění otopných ploch na vnitřní stěny má za následek nižší tepelné ztráty než umístění na stěny obvodového pláště, a že stěnové vytápění může mít stejnou nebo lepší energetickou účinnost ve srovnání s podlahovým vytápěním nebo otopnými tělesy.

27.4.2022
Ing. Vladimír Valenta

Návrh vzduchospalinové cesty pro krb spalující dřevo je založen na spalovacích rovnicích, odvození vztahů pro určení přísunu paliva-dřeva, průtoku spalovacího vzduchu a průtoku spalin. Pro názornost je uveden konkrétní příklad výpočtu.

22.3.2022
Ing. Robert Krainer, Ph.D., Ing. Jiří Duda

V článku je uveden přehled chladiv používaných v tepelných čerpadelch a termíny ukončení použití zakázaných chladiv. Jsou zmíněny i některé zákony a vyhlášky omezující použití chladiv.

21.2.2022
Ing. Jan Blažíček, redakce

Systémy elektrického vytápění lze dělit podle několika kritérií. Jedním z nich je způsob přenosu tepla. Šíření tepelné energie z jednoho místa na druhé může probíhat prouděním (konvekcí), sáláním (radiací) nebo vedením (kondukcí). V tomto článku se zaměříme na přenos tepla konvekcí.

24.1.2022
Ing. Jiří Vrba, TNK 105 Komíny

Typ komínu rozhoduje o vhodnosti, použití, podmínkách instalace komínů a hraje roli i u odvodu spalin od spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Rozlišení komínů na samostatné či společné, komíny systémové, individuální i dodatečně vyvložkované atd. si přiblížíme v tomto článku.

13.12.2021
Ing. Martina Mudrá, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov, prof. Ing. Ján Takács, PhD., Stavebná fakulta STU Bratislava, Katedra TZB

Tepelný komfort je zajišťován soustavami zásobování tepelnou energií prakticky dvě tisíciletí. Novodobé řešení se na Slovensku objevilo okolo roku 1930. Současnost vyžaduje přechod na dvoutrubkové soustavy a maximalizaci využití zdrojů odpadního a přírodního tepla.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama