Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 31.7.2006 do 5.9.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.9.2006
Wavin Czechia s.r.o.

Firma Wavin Ekoplatik vyrábí trubky a tvarovky z polypropylenu - PPR pro vodu a vytápění - již více než 15 let. Jedním z ukazatelů, které sleduje jakožto indikátor kvality, jsou i reklamace. Přesto, že se množství reklamovaných tvarovek i trubek každým rokem snižuje, uspořádala firma zajímavou akci, která prokázala kvalitu výrobků.

4.9.2006
Ing. Květoslava Bučinová

Opravami bytového domu rozumíme odstranění částečného fyzického opotřebení za účelem uvedení do provozuschopného stavu. K plánu oprav v domech započítáváme většinou i plán údržby. Údržbou, na rozdíl od oprav, zpomalujeme fyzické opotřebení konstrukčního prvku, odstraňujeme drobné závady a předcházíme jim.

30.8.2006
Ing. František Plecháč, Státní energetická inspekce Praha

Novela poměrně zásadním způsobem mění nazírání na energetickou náročnost budov. V textu jsou popsány základní změny a rozšíření základních pojmů, které vychází z naléhavé potřeby definovat pojmy, s nimiž se dále v zákoně pracuje.

29.8.2006
BRILON a.s.

Netradiční víkend pro všechny zájemce připravila společnost Procom Bohemia ve spolupráci s agenturou Adventuru Teambuilding. V sobotu 16. září 2006 u jednoho z našich vnitrozemských moří - Orlické přehrady si můžete vyzkoušet své dovednosti v disciplínách jako je keltský čtyřboj, kování náramků nebo překonání kanálu La Manche.

23.8.2006
Ing. Miroslav Kotrbatý

Druhá část seriálu článků Vytápění a větrání velkoprostorových objektů přímotopnými plynovými teplovzdušnými jednotkami se věnuje umístění jednotek, jejich připojení na plyn, odvodu spalin a přívodu spalovacího vzduchu s příkladem postupu. V závěru jsou uvedeny informace o užití destrifikátorů pro zvýšení hospodárnosti provozu.

22.8.2006
HENNLICH s.r.o., Ing. Dana Vágnerová

Firma HENNLICH INDUSTRIETECHNIK přichází s revolučním řešením pro tropická vedra - sálavým stropním chlazením. Na jakém principu toto chlazení pracuje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody a pro jaké konstrukce stropů lze chlazení použít?

18.8.2006
STP - Společnost pro techniku prostředí

Vzhledem k podstatné změně hlukové legislativy k zákonu o veřejném zdraví má kurz za cíl seznámení posluchačů s novým nařízením vlády, které je v platnosti od 1. června 2006. Protože v současné době je připravována i podstatná změna v části zákona týkající se hlukové problematiky, bude část kurzu věnována i předpokládaným úpravám v zákonu.

16.8.2006
REHAU, s.r.o.

V dnešní době se dostávají stéle více do popředí technologie a provozní soubory, které spoří pracovní dobu montáže při jejich instalaci a provozní náklady při provozu. Jedním z těchto konkrétních příkladů je spojení podlahového vytápění REHAU a litých samonivelačních podlahových potěrů maxit.

15.8.2006
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Kotel Eco3 byl navržen tak, aby zaručoval maximální úsporu místa. Díky speciálnímu systému odkouření je možné Eco3 umístit kdekoli: prostor potřebný k jeho umístění je minimální ve srovnání s tradičními kotli malých rozměrů. Snadná instalace je zaručena také vzdáleností hydraulických přípojek od zdi (12 cm).

14.8.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory bez napájení elektrickou energií (indikátory odpařovací) jsou stále nejrozšířenějším typem indikátorů používaných v ČR. Pracují na principu odpařování kapaliny a integrují charakteristickou teplotu povrchu v místě svého umístění. Získaný údaj je přibližná hodnota časového integrálu registrované teploty.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.

9.8.2006

Výhodou třísložkových komínů s keramickou (šamotovou) vložkou je velmi dlouhá životnost, umožněná vysokou odolností proti chemickému působení spalin i kondenzátu a zároveň i vysokým teplotám. Proto mohou být používány pro většinu spotřebičů tuhých, kapalných i plynných paliv.

8.8.2006
Siemens, s.r.o., Václav Landsinger

Na jaře letošního roku doplnila společnost Siemens velmi úspěšné a rozšířené ekvitermní regulátory Albatros o první tři přístroje z nové řady RVS - Albatros2. Nejvýraznějším rozdílem oproti stávajícím přístrojům, které budou i nadále v souběhu dostupné, je změna mechanického konceptu regulátorů.

7.8.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný V závěrečném dílu seriálu o návrhu podlahového vytápění je uveden příklad návrhu, který vychází z dříve uvedených vztahů a je koncipován tak, že odpovídá teorii i praxi. Není však v plném souladu s ČSN EN 1264 - 1 až 3. Uvedený způsob výpočtu ale splní její požadavky.

1.8.2006
Ing. Ondřej Hojer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

V článku je diskutován problém absence minimálního hygienického větrání při vytápění průmyslové haly světlými plynovými zářiči a jako jedno z možných řešení je uvažována jednotka se zpětným získáváním tepla. Na základě simulačního výpočtu v softwaru Fluent jsou navrženy optimální umístění přiváděcích resp. odváděcích vyústek.

31.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Podlahové vytápění vytvořené na suchý způsob pracuje s vyššími teplotami otopné vody. Přívodní teplota vody se pohybuje v rozsahu 40 až 70 °C. U mokrého způsobu je předpokládaná teplota přívodní otopné vody 35 až 55 °C a podlaha pracuje s měrným tepelným výkonem nad 50 W/m2.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama