Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 21.7.2005 do 29.8.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití s akumulačním zásobníkem. Doporučené dimenzování zásobníku TV a regulace systému.

26.8.2005
ROBUR, s.r.o.

Nová generace lokálních plynových topidel nabízí výrazně vyšší komfort. Běžně jmenované problémy - přepalování prachu, vzhled vyústění na fasádu, zvukové efekty při zahřátí... jsou minulostí. S novou možností týdenní regulace, barevných variant, možností umístění i mimo obvodovou stěnu a malým průměrem potrubí se jedná o moderní způsob vytápění.

24.8.2005
Petr Havelka, Pražská plynárenská, a. s.

Nárazová odorizace slouží k odhalení i nepatrných netěsností na plynárenském zařízení a tím k zajištění bezpečné a spolehlivé dodávky plynu. Odorant nemění vlastnosti zemního plynu a není zdraví nebezpečný. Jedná se o organické sloučeniny síry. Výsledky odorizace uvedené v článku ukazují její velký význam.

23.8.2005

Rozhoduji se o způsobu vytápění rodinného domu, jehož výstavbu v příštím roce plánujeme. Je v nabídce na českém trhu za rozumnou cenu větrací systém, který by zajišťoval komfortní větrání nového domu s rekuperací tepla a byl slučitelný s libovolnou vytápěcí soustavou?

22.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití s bivalentním zásobníkem. Doporučené dimenzování zásobníku teplé vody a regulace systému.

19.8.2005

Sekce tepelných čerpadel pod Svazem chladicí a klimatizační techniky Vás zve na seminář "Tepelná čerpadla pro projektanty - I.", který se koná v rámci doprovodného programu 16. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

17.8.2005
Siemens, s.r.o., divize Technologie budov

Elektrohydraulické pohony jsou dodávány na český trh pouze společností Siemens. Tento fakt stojí za povšimnutí, protože hydraulické pohony prokázaly svoji užitečnost v mnoha průmyslových odvětvích např. při výrobě letadel, stavebních strojů, zvedacích a dopravních zařízení, kde je nutné použít zařízení s vysokou spolehlivostí.

15.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Základní rozdělení solárních soustav podle způsobu provozu. Již v úvodu je uvedena struktura, jak budou jednotlivá doporučená zapojení popsána a zpracována.

15.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Energie přicházející a dopadající na Zemi ze Slunce je z lidského pohledu ve všech směrech nekonečná a je jen na nás, abychom se učili, jak ji co nejefektivněji uchopit a použít. Čtenáři velmi sledovaná série článků o trendech solární tepelné technice se zabývá nejen solárními soustavami, kolektory, jejich fasádním osazením, zásobníky tepla nebo solárním chlazením.

9.8.2005
LIPOVICA trade s.r.o.

IntegraCAD 2005 je nejnovější verze specializovaného výpočetního programu pro projektanty TZB. Tento velice komfortní a zautomatizovaný program umožňuje každému projektantovi TZB pracovat s digitálními nákresy a to velice rychle a efektně. Přitom není potřeba kupovat program CAD.

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

5.8.2005
Překlad z časopisu Fachplaner 5/2005, přeložil Ing. A. Chyba

Zajímavé využití fotovoltaické přeměny ve zdroji tepla představila firma HOVAL na veletrhu ISH 2005. Plynový kotel o tepelném výkonu 16 kW vyrábí s využitím fotovoltaické přeměny ze světelného záření od hořáku elektřinu o výkonu 250 W. Plynový kotel by se touto cestou mohl v budoucnu postarat o výrobu elektřiny pro oběhová čerpadla a svoji regulaci.

1.8.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Poměrně nedávno zveřejněný nový vzhled TZB-info byl pouze počátkem pro další změny a rozšiřování celého portálu. Aktuálně je připravena zcela nová oblast, která bude věnována problematice snižování energetické náročnosti budov a to zejména s ohledem na stavební řešení objektů.

1.8.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.

27.7.2005

Výměníky Cipriani umožňují optimalizovat požadavek na kombinaci vysokého součinitele přestupu tepla a přijatelnou hodnotu tlakových ztrát. Při výpočtu lze pro jeden výměník použít desky s různými prolisy, dle požadavku projektu lze individuálně volit připojení. V softwaru lze nastavit různé kombinace materiálů, připojení, rámů, typů těsnění. SW navrhne několik možností řešení s různými typy a počtem desek. V případě, kde je to vhodné, navrhne výměník s "namíchanými" deskami.

26.7.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Obrazová dokumentace je doplňkem ke čtyřdílnému seriálu, který byl na portálu TZB-info publikován počátkem roku 2004 a byl věnován popisu řešení stavby a TZB u reálného rodinného domu. Pozornost je věnována především řešení problematických detailů.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

21.7.2005
Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, Ing. Daniel Drlík

Sortiment čidel společnosti Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, vycházel z výrobních řad firem Landis & Gyr, Staefa Control System a Siemens Bulding Technologies, které se v průběhu doby slučovaly až do podoby dnešní divize. Čidla původních firem byla stále vyráběna z důvodu návaznosti na odlišné požadavky řídicích systémů a regulátorů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama