Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 14.2.2005 do 11.4.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.4.2005
Ing. Jan Kunc, Ing. Libor Novák, Státní fond životního prostředí ČR

Biomasa je palivo, bez kterého se v budoucnu zcela jistě neobejdeme, nechceme-li nadále zatěžovat životní prostředí spalováním fosilních paliv. Chtěli bychom ji tedy masivněji využívat, ale uměle jsme zvýšili její cenu neúměrnou podporou spoluspalování. Nelze ji skutečně využívat efektivněji?

6.4.2005
Mark Upston

Mark Upston ze společnosti Bentley se zamýšlí nad nejnovější evropskou direktivou o tlakových nádobách pro použití v technologických provozech (PED - Pressure Equipment Directive) a podává přehled o tom, jak její požadavky plní AutoPIPE - výpočtový program pro napěťovou analýzu potrubních systémů od společnosti Bentley.

5.4.2005
Zuzana Krupičková, Veletrhy Brno, a.s.

Podrobný přehled vybraných doprovodných akcí ke Stavebním veletrhům Brno 2005 se určitě hodí všem, kteří se chystají navštívit jednu z nejvýznamnějších stavařských událostí v letošním roce.

4.4.2005
Ing. Luděk Klazar

Teorie a metodika výpočtu topného faktoru tepelného čerpadla. Stanovení reálného topného faktoru tepelných čerpadel a vytápěcích systémů.

24.3.2005
Ing. Zdena Lukešová, Ing. Ivan Beneš, Ing. Jan Kárník, CITYPLAN spol. s r.o.

Vzhledem k rostoucím cenám energií se stále více do popředí zájmu dostávají energetické vlastnosti staveb. Energeticky úsporná opatření sama o sobě však nemusí přinést vždy nejlepší výsledky. Jedná se zde o souhrn mnoha různých faktorů. V článku je v krátkosti představen princip celoživotní analýzy budovy tak, jak byla vytvořena firmou Cityplan spol. s r.o. v rámci projektu Evropské komise LCC - Refurb. Analýza budovy by měla sloužit k vyhodnocení všech faktorů ovlivňujících energetickou náročnost budovy po dobu její životnosti a následnému vybrání nejvýhodnější varianty k realizaci.

23.3.2005
Veletrhy Brno, a.s.

Brněnské veletrhy a výstavy, a.s. zvou všechny zájemce na tradiční stavební veletrhy Brno 2005. Letošní ročník se koná v době od 19. do 23. dubna a je pro něj připravena kromě tradičních expozic významných vystavovatelů celá řada dalších zajímavých akcí.

17.3.2005
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek navazuje na článek téhož autora, ve kterém byla řešena protipožární ochrana potrubních prostupů systémů vytápění, chlazení, vodovodu, kanalizace, plynovodu, požárního vodovodu atp. Prostupy vzduchotechnických potrubí jsou však poněkud složitější. Autor vysvětluje legislativní a normativní požadavky na ochranná protipožární zařízení. Podrobně uvádí možná technická řešení prostupů vzduchotechnických potrubí požárně dělicími konstrukcemi.

14.3.2005
Ing. Karel Dvořáček, STÚ-E, a. s.

Na ovládání technických zařízení budov (dále jen TZB) byl v posledních třiceti letech kladen stále větší důraz. Dále, souběžně s tímto, byly zvyšovány požadavky na sledování některých rizik v objektech. Tyto funkce byly zpočátku zajišťovány stálým dozorem pověřených pracovníků či jednoduchým systémem hlásičů, ovšem opět s manuální obsluhou. Postupně, především s pokrokem v rozvoji logických obvodů a čidel, docházelo u jednotlivých zařízení k automatizaci a snižování požadavků na obsluhu.

11.3.2005
Ing. arch. Jan Adámek, Dr. Ing. Petr Fischer

Článek popisuje rekonstrukci zámku v Kamenici nad Lipou a to částečně stavební a vytápění. Zařízení je vybaveno střešní plynovou kotelnou, horním rozvodem a převážně jednotrubkovými horizontálními rozvody.

8.3.2005
Tepelná čerpadla MACH, s.r.o., Stanislav Mach

O problematice tepelných čerpadel voda/voda, země/voda a vzduch/voda bylo napsáno mnoho. Zaměřme se tedy na provozní problematiku topného faktoru a komplexní regulaci systému při vytápění jako celku.

7.3.2005
Ing. Petr Brůha

Energie je pro mnoho lidí pojem, který je spojený s civilizací a vývojem společnosti a který neodmyslitelně patří k našemu životu. Konkrétnější podobu získává v okamžiku potřeby rozsvítit světlo, ohřát se za chladného dne nebo si pustit teplou sprchu. Ještě konkrétnější podobu má účet od energetických či plynárenských společností a pokud jsme alespoň trošku vizionáři, tak nemůžeme opomenout ekologii, která s výrobou energie přímo souvisí a nepřímo nás stojí další vydání. Asi proto vznikají různé energetické a ekologické projekty a také proto vlády vyspělých zemí podporují řešení snižující energetickou zátěž naší Země.

28.2.2005
Ing. Roman Šubrt, ENERGY CONSULTING

Příspěvek byl přednesen na odborné konferenci TZB-2004 v rámci doprovodného programu Aqua-therm Praha 2004 - Zemní plyn pro vytápění - správné řešení. Energetický průkaz a energetický štítek budovy umožňuje porovnávat jednotlivé budovy z hlediska kvality tepelných izolací a tím i předpokládaných nároků na energii potřebnou pro vytápění, ovšem za předpokladu, že jsou zpracovávány podle jednotných kritérií.

25.2.2005
redakce

Nové trendy inteligentních systémů v elektroinstalaci budov, inteligentní modely nouzového osvětlení, simulace povodní a způsoby ochrany před vodním živlem, např. ochrana kanalizace, způsoby utěsnění sklepních okének a dveří nebo čerpání vody, soutěž Koupelna snů, využití fondů EU - to jsou jen některé akce doprovázející jubilejní ročník stavebních veletrhů v Brně.

24.2.2005
Ing. Karel Mrázek, zastoupení Messe Frankfurt GmbH

V průběhu 5 dnů se výstava koná ve 21 halách a návštěvníci budou mít možnost seznámit se s 1 000 novinkami v expozicích více než 2 300 vystavovatelů a navštívit bohatý doprovodný program.

22.2.2005
Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH spol. s r.o.

Soubor programů je průběžně vyvíjen a aktualizován zejména z hlediska vývoje legislativy a potřeby praxe. Rozšíření souboru programů o nový výpočtový modul Stabilita a zisky podporuje zpracování hodnocení energetické náročnosti budovy.

21.2.2005
Ing. Monika Měchurová, CityPlan spol. s r.o.

Příspěvek byl přednesen na semináři, který pořádal Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR u příležitosti 11. ročníku mezinárodního odborného veletrhu Aqua-therm Praha 2004 - téma: Vliv energeticky úsporných opatření na vlastnosti staveb. Přednáška je věnována projektu LCC - optimalizaci výdajů za celou dobu životnosti. LCC umožňuje určit roční náklady budovy či inženýrského díla již v plánovací fázi, zajistí nejnižší roční náklady ve zvolené kvalitě nebo optimalizaci mezi náklady a kvalitou.

16.2.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Druhý díl informace o exponátech na výstavách Pragotherm, Frigotherm, Pragoregula/Elexpo a nově Coneco Praha představuje přístroje pro zjištění úniku plynu a přístroje pro lokalizaci vodovodu.

15.2.2005
Ing. Dagmar Kopačková

V areálu Výstaviště v Praze Holešovicích se konal od 9. do 11.2.2005 seriál stavebních výstav Pragotherm, Frigotherm, Pragoregula/Elexpo a nově Coneco Praha. Z vystavených exponátů jsme pro Vás vybrali informace o topných panelech s akumulací společnosti Mirava, novinky o zplynovacích kotlích na dřevo a dotacích na ně společnosti Atmos a novinky v nabídce plynových kotlů Protherm.

14.2.2005
Ing. Jiří Šíma

Příspěvek byl přednesen na odborné konferenci TZB-2004 v rámci doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Praha 2004 - Zemní plyn pro vytápění - správné řešení. Autor se zabývá na základě konkrétně získaných údajů aktuálními provozními cenami tepla u CZT a plynových kotelen.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama