Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 21.10.2004 do 11.11.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.11.2004
Alexander Lukeš, Progres Partners Advertising, s.r.o.

Tradičním zpestřením každého ročníku veletrhu Aqua- therm Praha je zajímavý doprovodný program. Ten letošní zahrnuje mezinárodní konferenci Slunce, jež je součástí projektu CER2. Tato konference navazuje na velmi úspěšný Solární den z loňského ročníku veletrhu. O slunci a nejenom o něm jsme hovořili s doc. Ing. Karlem Brožem, CSc. z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní, ČVUT.

10.11.2004
GT Energy s.r.o., Ing. Marek Bláha, ředitel společnosti

V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.

9.11.2004
DAPE, spol. s r. o., Ing. Tomáš Kuchyňka

Parotěsná tepelná izolace DAPE s reflexními účinky se vyrábí ve dvou základních kategoriích. V první kategorii je izolace na bázi polyetylénové bublinkované fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólií. Do druhé kategorie patří izolace vyráběné na bázi polyetylénové pěny, na kterou je natavena leštěná hliníková fólie. Použití těchto izolací je vhodné do střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb.

8.11.2004
prof. Ing. Dušan Nevřala, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Enplan s.r.o.

Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev teplé vody u stávajících objektů dosahuje typicky jen 24% celkové roční spotřeby tepla budovy. Roční spotřeba tepelné energie pro ohřev TUV u nízkoenergetických domů je rovnocenná roční spotřebě tepla na otop.

8.11.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Článek popisuje vítězné řešení soutěže o nejlepší typový projekt kombinovaného zdroje tepla pro rodinný dům. Představené řešení zapojení kotle na dřevo představuje jednu z mnoha variant komfortního vícepalivového zdroje tepla pro rodinný dům (dřevo, zemní plyn, sluneční energie, elektřina). Řešení klade důraz na maximální jednoduchost obsluhy. Článek je doplněn připomínkami poroty a je samozřejmě otevřen pro diskuzi čtenářům i autorovi projektu.

5.11.2004
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Na základě poptávky na trhu byla řada kotlů LUNA HT doplněna také o vyšší výkony. Nové kotle Luna HT 45/55/65 kW jsou určeny jak pro individuální provoz, tak pro spojování do kaskád ve větších zdrojích tepla. Dále bude uveden na trh další typ kondenzačních kotlů Baxi Prime HT, který je určen pro jednoduché otopné soustavy, ve kterých umožňuje dosažení normovaného stupně využití až 109,8 %.

5.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Po vstupu České republiky a dalších 9 států do Evropské unie se mění i jejich národní legislativa v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Jak tyto změny probíhají, jak a kdy se musí měnit národní legislativa a jaké konkrétní změny náš vstup do EU v oblasti energetiky a životního prostředí přinesl? To všechno bude předmětem diskusí na konferenci EEBW: Energy Efficiency Business Week 2004, konané ve dnech 9.-10.11.2004 v Kongresovém centru Praha.

4.11.2004
Tepelná čerpadla MACH, s.r.o.

Nová řada tepelných čerpadel MACH VHM odtává zbytkovým teplem. Tento systém odtávání byl podroben zkouškám topných faktorů ve Státní zkušebně v Piešťanech na Slovensku, protože podobně vybavená zkušebna v České republice neexistuje. Provozní parametry nových MACH VHM systémů všechny překvapily.

3.11.2004
PONAST, spol. s r.o., Ing. Jan Pešat

Pelety jsou již dnes pro mnoho zemí jako je Rakousko, Německo, Švédsko, Dánsko nebo Francie zcela osvědčenou alternativou klasického způsobu vytápění občanské i komunální zástavby. Jejich obliba, daná především cenovou výhodností a stabilitou ceny paliva, stále stoupá, což dokumentuje každoroční nárůst instalací nových topidel na pelety. Tento trend je navíc podporován velmi promyšlenou dotační politikou vlád a bohatou nabídkou mnoha výrobců kotlů, které mají vesměs vysokou technickou úroveň a nabízejí uživatelům komfort zcela srovnatelný s vytápěním plynem či topnými oleji.

2.11.2004
doc. Ing. Jiří Bašta Ph.D.

Teoretická základna je seriál článků se zaměřením na teorii základních regulačních prvků. Je určen především odborné veřejnosti, studentům, projektantům nebo provozovatelům tepelných soustav. Cílem je dostupnost teoretických informací s uvedením příkladů návrhu regulačních prvků do otopných soustav. Tento díl je věnován praktickému příkladu návrhu termostatických ventilů u otopných těles.

2.11.2004
Ing. Iva Kubišová,

Pozvánka na konferenci, na které bude možná konfrontace názorů na tuto stavbu (v oblasti TZB) s projektanty, dodavateli i montážními firmami. V hlavním programu budou přednášky, exkurze k jednotlivým technologiím a zařízením a prohlídka stánků prezentujících se firem. TZB-info je mediálním partnerem této akce a vybrané odborné příspěvky po konferenci zveřejníme.

1.11.2004

Plánujete výměnu stávajícího zdroje, nebo Vás rozhodnutí jakým zdrojem vytápět ještě čeká? Nabízíme Vám tipy vystavovatelů na úspory v provozu Vašeho domu a bytu.

29.10.2004
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., FSI VUT Brno

Článek představuje experimentální dům, který měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Nakonec vznikl demonstrační rodinný dům pro širokou odbornou i laickou veřejnost jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v našich podmínkách.

27.10.2004
REGULUS spol. s r.o., Ing. Pavel Kučera

Pro využití sluneční energie v zimním období je velmi důležitá správná volba typu kolektorů. Na jejich parametrech záleží v zimě mnohem více než v létě, právě tyto parametry určují, jak velkou část sluneční energie dokážeme využít. Kolektor by měl být schopen co nejvíce sluneční energie přeměnit na teplo a poté ho s co nejmenšími ztrátami předat do topného systému.

26.10.2004
Alexander Lukeš, Progres Partners Advertising, s.r.o.

Doc. Ing. Jan Tywoniak CSc. ze Stavební fakulty ČVUT v Praze bude jedním z hostů doprovodného programu veletrhu Aqua-therm Praha. Požádali jsme pana docenta o stručný úvod do této problematiky, které je věnována řada přednášek dne 25.11.2004 na pražském holešovickém Výstavišti.

22.10.2004
Ing. Karel Dvořáček

Základním kritériem pro hodnocení vhodnosti zvoleného otopného systému v bytě je dosažení tepelné pohody. V poslední době se využívá podlahového elektrického přímotopného systému především v bytových prostorách, kde potřebuji topení nezávislé na otopném systému v bytovém domě či v rodinném domku.

21.10.2004
ROBUR, s.r.o.

Teplovzdušné jednotky Robur jsou určeny zejména pro vytápění hal, dílen, autoservisů, skladů, tělocvičen, autosalónů, kulturních domů aj. Nyní je možné díky nové službě pořídit modely F1 a Evoluzione za 50% ceny, novinkou je také uživatelsky velmi příjemné centrální řízení jednotek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama