Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 27.6.2005 do 8.8.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2005
Překlad z časopisu Fachplaner 5/2005, přeložil Ing. A. Chyba

Zajímavé využití fotovoltaické přeměny ve zdroji tepla představila firma HOVAL na veletrhu ISH 2005. Plynový kotel o tepelném výkonu 16 kW vyrábí s využitím fotovoltaické přeměny ze světelného záření od hořáku elektřinu o výkonu 250 W. Plynový kotel by se touto cestou mohl v budoucnu postarat o výrobu elektřiny pro oběhová čerpadla a svoji regulaci.

1.8.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Poměrně nedávno zveřejněný nový vzhled TZB-info byl pouze počátkem pro další změny a rozšiřování celého portálu. Aktuálně je připravena zcela nová oblast, která bude věnována problematice snižování energetické náročnosti budov a to zejména s ohledem na stavební řešení objektů.

1.8.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.

27.7.2005

Výměníky Cipriani umožňují optimalizovat požadavek na kombinaci vysokého součinitele přestupu tepla a přijatelnou hodnotu tlakových ztrát. Při výpočtu lze pro jeden výměník použít desky s různými prolisy, dle požadavku projektu lze individuálně volit připojení. V softwaru lze nastavit různé kombinace materiálů, připojení, rámů, typů těsnění. SW navrhne několik možností řešení s různými typy a počtem desek. V případě, kde je to vhodné, navrhne výměník s "namíchanými" deskami.

26.7.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Obrazová dokumentace je doplňkem ke čtyřdílnému seriálu, který byl na portálu TZB-info publikován počátkem roku 2004 a byl věnován popisu řešení stavby a TZB u reálného rodinného domu. Pozornost je věnována především řešení problematických detailů.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

21.7.2005
Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, Ing. Daniel Drlík

Sortiment čidel společnosti Siemens, s.r.o., divize Technologie budov, vycházel z výrobních řad firem Landis & Gyr, Staefa Control System a Siemens Bulding Technologies, které se v průběhu doby slučovaly až do podoby dnešní divize. Čidla původních firem byla stále vyráběna z důvodu návaznosti na odlišné požadavky řídicích systémů a regulátorů.

20.7.2005
Ing. Vladimír Valenta

Výrobci odstředivých oběhových čerpadel uvádějí v projektových podkladech průběh hodnot veličiny nazývané NPSH. V příspěvku si vysvětlíme, co tato veličina představuje a k čemu slouží v topenářské praxi při návrhu oběhových čerpadel (OČ) do tepelných soustav.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

18.7.2005
Ing. Milan Bechyně

Pokud je přídavné jméno pasivní ve spojení s člověkem nebo zvířetem, jedná se většinou o negativní označení. Možná i proto působí termín pasivní dům na nezasvěcené méně sympaticky než třeba termín nízkoenergetický dům, který je ale z energetického hlediska jeho předstupněm. Proto je dobře, že se začíná v české odborné terminologii používat termín energeticky pasivní dům (EPD).

14.7.2005
Honeywell spol. s r.o.

Alwa-Kombi-4 je první regulační ventil pro rozvody teplé vody, který umožňuje podle potřeby doplnit o termický regulátor nebo teploměr. Praktický užitek pro provozovatele zařízení je mnohostranný: vyšší komfort, optimální ochrana před bakteriemi, na stupeň přesné seřízení teploty teplé vody v rozmezí 50 až 60 °C (také v provedení 40 až 65 °C), automatická regulace průtočného množství.

11.7.2005
Ing. Antonín Žeravík

Dělené klimatizační jednotky ("split") pracují na shodném principu jako běžně používaná tepelná čerpadla vzduch-voda. Rozdíl je v tom, že jejich vnitřní částí je výměník chladivo-vzduch, takže jde vlastně o tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Co nám ale brání v použití venkovní jednotky jako zdroje tepla pro vytápění systémem vzduch-voda? V podstatě skoro nic.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.

27.6.2005
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., Odbor termomechaniky a techniky prostředí, FSI, VUT Brno

Projekt BRITA je zaměřen na inovační a efektivní řešení, která vedou ke zlepšení energetické účinnosti a na implementaci obnovitelných zdrojů energie jen s mírnými dodatečnými náklady a to zejména při rekonstrukcích. Cílem těchto pilotních projektů je úspěšné uvedení těchto aplikací na trh.

27.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo ovlivňuje její celkovou ekonomickou návratnost. Závěrečný díl pojednává o hydraulice solárního kolektoru, potrubí, výměníku tepla a vlastních oběhových čerpadel, jejichž účinnost je velmi nízká a je výzvou pro výrobce čerpadel do budoucna.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama