Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 6.12.2002 do 26.2.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.2.2003
Miroslav Šafařík

V podobě, ve které byly parametry podpory tepelných čerpadel nastaveny doposud, mohlo docházet a docházelo k neefektivním instalacím poškozujícím jak uživatele (klienta), tak i myšlenku účinné podpory úsporné technologie využívání energie a snižování zátěže životního prostředí. Podporu TČ nelze stavět na předpokladu, že lokálně napomohou ke zlepšení ovzduší (výměnou za kotel na uhlí). Přesně na takové argumentaci byla založena podpora přímotopů a stále bohužel i podpora plošné plynofikace.

25.2.2003
Jan Tywoniak

Stavební řešení budovy vytváří spolu s technickými systémy vytápění, větrání, případně chlazení jeden funkční celek. Jako celek by tedy měly být hodnoceny její stavebně-energetické vlastnosti, což se začíná prosazovat v zahraničí, ale zatím ne u nás. Článek je první částí dvoudílného bloku, jeho druhá část vyjde zítra. Za ní pak bude otevřena diskuze čtenářů k této problematice.

24.2.2003

Tradičná 11. konferencia so zahraničnou účasťou VYKUROVANIE 2003, aktuálne na tému: "Legislatívne, normalizačné a technické aspekty zásobovania teplom pred vstupom SR do EÚ" sa uskutoční opäť vo Vysokých Tatrách tentokrát v Tatranských Zruboch vo Vojenskej zotavovni a hoteli v dňoch 10. - 14. 03. 2003.

21.2.2003
Ing. František Jiřík, Ing. František Jiřík - KOMÍNSERVIS

Mezi povinnosti provozovatelů malých stacionárních zdrojů znečišťování kromě jiného patří umožnit osobám pověřeným obcí a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji za účelem zjištění množství vypouštěných látek a kontroly jeho technického stavu i předkložit jim k tomu potřebné doklady.

12.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V pokračování studie využití topných biopelet pro obec Struhařov jsou vyčísleny předpokládané investiční náklady. Je zajímavé je srovnat s podobnými připravovanými projekty.

11.2.2003
Ing. Václav Sladký, CSc., RNDr. Vlasta Petříková, VÚZT a CZ BIOM

V programech "obnovy vesnice" se stále více objevují požadavky na modernizaci způsobů vytápění obytných, provozních i správních budov. Vedou k tomu snahy o zlepšení životního prostředí náhradou ekologicky málo vhodného hnědého uhlí, využití místních zdrojů biopaliv a zvýšení zaměstnanosti na venkově.

7.2.2003
BRILON a.s., Zdeněk Fučík

Dlouholeté zkušenosti dovozce kondenzačních kotlů GEMINOX do Švýcarska umožnily konkrétně definovat to, co jsme již dlouho empiricky sledovali: jak ohromující potenciál pro úspory provozních nákladů má v ruce projektant vytápění moderní novostavby RD a jak je důležitá správná volba výkonového rozsahu kotle.

6.2.2003
, RNDr. Zdeněk Foukal

Individuální regulace teploty jednotlivých místností v budově (systém IRC) je přes svoje nesporné přednosti projektanty-topenáři využívána stále ještě velmi sporadicky.

5.2.2003

Podle hrubého, hypotetického porovnání využívání bimasy v jedné ze spolkových zemí Rakouska (Štýrsko r. 2000) bychom při dosažení stejného využití biomasy měli mít v ČR asi 1 500 zdrojů tepla na biomasu o celkovém výkonu 1 500 MW. Dnes je v České republice 24 kotelen o celkovém výkonu 74 MW.

4.2.2003
Vladimír Říha

"Nařízení k novému energetickému zákonu kantonu St. Gallen" vydané 27. května 2001 je vzorovým příkladem regionální konkretizace obecnějšího Energetického zákona z 26. května 2000 platného pro celou švýcarskou konfederaci. Stručné, jasné, jednoznačné. Proč asi stejný postup ještě ani zdaleka nefunguje v české legislativě?

22.1.2003
Vladimír Říha

V posledních letech narůstají škody způsobené korozí v teplovodních vytápěcích systémech. Tyto škody jsou převážně charakterizovány zanášením systémů kalem nebo jejich korozí. Hlavní příčinou je v naprosté většině příliš vysoký obsah kyslíku v oběhové vodě.

17.1.2003
RNDr. Jana Plamínková, ak. arch. Aleš Brotánek

Názory a první zkušenosti investora a uživatele na jejich nový dům, který obsahuje řadu prvků moderní ekologické a nízkoenergetické výstavby, jsou konfrontovány s pohledem architekta - autora projektu.

7.1.2003
Schiestl spol. s r.o., Ing. Petr Bohuslav

Kryté bazény patří v současné době k vybavení každého většího města a s jejich výstavbou respektive obnovou se počítá ve většině urbanistických studií. Z hlediska zařízení budov se jedná o zcela specifickou stavbu, která si vyžaduje zvláštní přístup. Velký prostor s velkou vodní plochou je problematické účinně odvětrat a vytopit.

18.12.2002

Firmy Siemens Building Technologies, divize Landis & Staefa, Protherm a Rettig Česká, divize Radson ve spolupráci se Společností pro techniku prostředí, připravily pro začátek roku 2003 celorepublikovou prezentační akci s cílem seznámit technickou veřejnost se současným a hlavně novým sortimentem.

13.12.2002
Ing. Igor Šmída

Mnohdy opomíjenou výhodou při použití tepelného čerpadla pro vytápění a ohřev TUV je úspora nákladů na "ostatní" spotřebu elektrické energie v budově. Se snižováním spotřeby energie pro vytápění vzrůstá vliv této úspory na celkové náklady na energie.

10.12.2002
VIADRUS a.s., Robert Juřeník

Největšímu zájmu našich zákazníků se i v letošním roce opět těšil kotel U22 "Hercules". Jen za 10 měsíců tohoto roku jsme jich vyrobili 38 000 kusů. Odborná porota veletrhu Aqua-therm udělila nové verzi tohoto kotle "Hercules ECO" prestižní ocenění "Čestné uznání za nejlepší exponát".

6.12.2002
Ing. Igor Šmída

Na téma TEPELNÉ ČERPADLO již bylo napsána celá řada odborných článků. Jen málo z nich ale podrobně rozebírá vzájemný vztah zdroje (tepelného čerpadlo) a otopné soustavy. Dnešní článek k těmto výjimkám rozhodně patří. Druhou část článku budeme publikovat na TZB-info za týden.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama