Znečišťující látky ve spalinách z různých paliv, porovnání s emisními limity a příklady výpočtu předpokládané koncentrace.
Obec Písečná u Jablunkova v Moravskoslezském kraji získala od roku 2001 samostatnost. Žije zde 815 obyvatel, kteří bydlí asi v 200 rodinných domech. Každý z domů byl vybaven ústředním vytápěním a jednoduchým klasickým kotlem (často vlastní konstrukce), spalujícím většinou uhlí a dřevo, což se velmi nepříjemně projevovalo na místním mikroklimatu. A právě problémy s čistotou ovzduší, způsobené emisemi z komínů rodinných domů, motivovaly starostu a obecní zastupitelstvo k činu.
Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Druhá část příspěvku upozorňuje na novou legislativu se zaměřením na spalovací zdroje, v přehledných tabulách jsou uvedeny sazby pro zpoplatněné látky a emisní limity podle druhu paliva.
Platí obecný vztah, že s poklesem průtoku teplé vody v rozvodu narůstají náklady na tepelnou energii. Mezní průtok, pod kterým má křivka závislosti strmý nárůst, je pro každý systém přípravy a rozvodu teplé vody jiný. Snížením spotřeby teplé vody se sníží pohyb vody v potrubí a zvýrazní se vliv nedostatků cirkulačních soustav bez oběhového čerpadla. Paradoxně se koneční spotřebitelé nedočkají finanční úspory, ale zaplatí i více.
Objekt zateplený podle podmínek SFŽP má tak malou spotřebu energie, že špičkové tepelné čerpadlo, které sníží již tak malou spotřebu třeba o 80%, ušetří tak málo provozních nákladů na vytápění, že se za dobu své životnosti nezaplatí. Naskýtá se otázka, proč byla tak nelogicky postavena pravidla a čemu měla sloužit.
Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Příspěvek je rozdělen na tři články, první část je zaměřena na popis hlavních znečisťujících látek vznikajících při spalování, vysvětlení pojmů a mechanizmu vzniku emisí, působení imisí a obsahuje i souhrnnou přehlednou informaci o nové legislativě v ochraně ovzduší se zaměřením na malé zdroje.
Článok sa zaoberá vplyvom tepelnotechnických vlastností okien najmä zasklení na potrebu tepla pri vykurovaní budov. Porovnanie tradičného dvojnásobného zasklenia s modernými nízkoemisnými izolačnými zaskleniami robí okno hlavným šetriacim prvkom na fasáde spomedzi stien, striech, podláh a transparentných častí.
V září 2003 vyšly dvě důležité topenářské normy. První z nich je ČSN EN 12170 (06 0810) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav vyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Druhou je ČSN EN 12171 (06 0811) "Tepelné soustavy v budovách - Návod pro provoz, obsluhu, údržbu a užívání soustav nevyžadujících kvalifikovanou obsluhu". Protože obě normy jsou si podobné, seznámíme se dále s normou ČSN EN 12170, která je rozsáhlejší.
Dvanáctý ročník největší specializované topenářské výstavy v České a Slovenské republice věnovaný vytápění, úsporám energie a obnovitelným zdrojům v malých a středních objektech se uskuteční ve dnech 17. - 20. ledna 2005 ve Frýdlantu nad Ostravicí. Výstava a odborný doprovodný program bude aktuálně reagovat na permanentní zvyšování cen ušlechtilých paliv.
V modelu se uvažovaly citelné i latentní zisky od zvířat a návštěvníků. Infiltrace případně větrání čerstvým vzduchem byly podrobně analyzovány. Dále bylo nutné v modelu vystihnout rozložení hmot a tepelných kapacit. Z tohoto hlediska byly důležité vodní nádrže, jejichž vliv na akumulaci tepla byl uvažován.
Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.
Myčka nádobí v porovnání s ručním mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří téměř 60% vody (při mytí nádobí v uzavřeném dřezu je spotřeba teplé vody ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou nižší min. trojnásobně). Článek upozorňuje na databázi spotřebičů podle spotřeby energie, tedy další krok k úspornějšímu provozu domácnosti.
Zítra bude v pražské ZOO slavnostně otevřen nejnovější pavilon: Indonéská džungle. Jde vlastně o obrovský skleník: 1 900 m2, objem skleníku 16 000 m3, interiér s vysokými teplotami kolem 35 °C a relativní vlhkostí vzduchu až 90 %. Výtvarníci na čtyřech náročných expedicích načerpali inspiraci v pralesích k vytvoření monumentálního umělého deštného lesa pro Prahu. Řešení celé stavby se vyznačuje mnoha atypickými prvky a detaily.
Značka Reflex - to jsou expanzní zařízení, výměníky, boilery a příslušenství. Je známá v mnoha zemích světa svými systémy pro udržení tlaku v topných soustavách a zařízeních pro rozvod pitné vody. Ale o těchto produktech jsme si s jednatelem firmy Reflex Jaroslavem Forejtkem nepovídali. Řeč se točila okolo veletrhu Aqua-therm Praha a jeho smyslu.
V rámci 3. česko-rakouské solární konference Slunce 2004 vystoupil na veletrhu Aqua-therm RNDr. Martin Bursík, poradce ministra Ambrozka a bývalý ministr životního prostředí, s novými informacemi o zákoně o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Při této příležitosti jsme jej požádali o krátký rozhovor.