Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 5.4.2002 do 12.6.2002

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.6.2002
RNDr. Vojtěch Orel, CSc.

Ukládání (akumulace) tepelné energie se řeší různými způsoby. Nejčastěji pak akumulačním zásobníkem s vodou. Fyzikálně výhodnější je využití skupenského tepla vybraných látek s vhodným bodem tuhnutí.

31.5.2002
Ing. Zbyněk Kašík

Závěrečné pokračování seriálu o páře je věnováno kondenzátnímu hospodářství. S jeho pomocí se velká část vody ze zkondenzované páry znovu účelně využívá.

24.5.2002
Ing. Zbyněk Kašík

Typy parních spotřebičů, možnosti jejich zapojení, způsoby regulace a další praktické poznatky jsou obsahem třetího dílu seriálu.

17.5.2002
Ing. Zbyněk Kašík

Pro pohyb páry v parovodu není, na rozdíl od vodních tepelných sítí, potřeba přídavné energie. Není tedy nutno dodáním elektrické energie zajišťovat práci dopravních čerpadel. Pára se pohybuje vlastním tlakem. Jak se dimenzují parovody se dozvíte v dalším dílu seriálu.

14.5.2002
GRAITEC s.r.o., Marek Mašek

Tento článek volně navazuje na předchozí díl, ve kterém jsme si obecně popsali hlavní rysy programu CADKON/TZB 2D jako nadstavby AutoCADu nebo AutoCADu LT. Dnes se blíže zaměříme na problematiku modulů určených pro vytváření výkresů vytápění a vzduchotechniky.

10.5.2002
Ing. Zbyněk Kašík

Vodní pára je fenomén, nebo dokonce synonymum, 19. století a zavrženec konce století 20. Co jí čeká ve století 21. lze těžko předpovědět. Je ale možné uvézt výčet jejích výhod, výčet omylů a polopravd, které se jí týkají a připomenout případy, kdy jí lze nahradit jen velice obtížně, nebo kde je téměř nenahraditelná. A právě to je obsahem nového čtyřdílného seriálu, jehož první díl vychází dnes a další pak příští květnové pátky.

3.5.2002
redakce

Volným pokračováním seriálu o tepelných čerpadlech (Tepelná čerpadla pro každého I, II, III, IV) je obsáhlý přehled trhu. Snažili jsme se zmapovat veškerá tepelná čerpadla dostupná na českém trhu, abychom Vám pomohli při jejich výběru.

30.4.2002

Série celkem 9 odborných seminářů proběhne v termínech 14. - 30.5. v různých městech ČR. Svou náplní jsou určeny projektantům, provozovatelům, zástupcům investorů, technickým i montážním pracovníkům, ale i dalším zájemcům z oblastí vytápění, chlazení, centralizovaného zásobování teplem a průmyslových sítí.

24.4.2002
, Vlastimil Břečka

Závěsné kondenzační kotle, vyvinuté ve vývojových laboratořích italské firmy GRUPPO IMAR, vycházejí ve své konstrukci z dlouhodobě prověřené a originální koncepce kotlů CSP se směšovacími PREMIX hořáky (již od roku 1988).

23.4.2002
, Josef Janeček

Využití dřevěných peletek pro vytápění se v naší republice několik posledních let točilo v bludném kruhu. Výrobci kotlů nevyvíjeli a nedodávali na český trh kotle, protože na trhu nebyly peletky a výrobci peletek zase celou produkci vyváželi, protože u našich spotřebitelů o peletky nebyl zájem. Zdá se, že se kruh začíná rozevírat...

20.4.2002
Ing. Pavel Novotný, CSc.

Podrobný popis poznatků získaných při výstavbě kotelny na slámu a centrálního rozvodu tepla je cenný svým nezávislým zpracováním a kritickým zhodnocením kladných i záporných zkušeností z jihomoravské obce.

18.4.2002
ETATHERM s. r. o., Ing. Jiří Špička

Použití vypínačů pro úsporu elektrické energie na osvětlení je samozřejmostí, nad kterou nikdo ani neuvažuje. U vytápění je naopak obvyklejší vytápět celý dům ve stejném časovém režimu. Kde myslíte, že jsou větší rezervy úspor. U osvětlení nebo u vytápění?

17.4.2002
ROCKWOOL, a.s.

Zpřísňování požadavků na požární bezpečnost použivaných stavebních materiálů vede k tomu, že brzy bude ve sjednocující se Evropě existovat pouze jedna norma hořlavosti stavebních materiálů (v současnosti zde existuje norem více než třicet). To výrazně zasáhne i do možností výběru používaných izolací.

17.4.2002
Caradon Heating CZ, s. r. o., Pavel Kostka

Představujeme sortiment otopných těles značky STELRAD. Desková otopná tělesa najdete v TZB-katalogu výrobků včetně podrobných technických údajů a cen.

12.4.2002
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.

Výsledky porovnání kvality spalování stejného uhlí v "klasickém" kotli a v moderních kotlích s kontinuelním přívodem paliva do ohniště jsou opravdu překvapivé. Porovnání bylo provedeno na základě měření ve zkušebně Výzkumného energetického centra VŠB-Technické univerzity v Ostravě.

11.4.2002
Ing. Milan Bechyně

Komínový systém Avant Primo vstoupil do povědomí odborníků po získání Zlaté medaile na odborném veletrhu Aqua-therm 2001. Jedná se o nový komínový systém určený pro odvody spalin od všech druhů plynových a olejových spotřebičů v rodinných domech.

9.4.2002
Ing. Michal KABRHEL, ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra TZB

V souvislosti s částečnou renesancí tradičních a obnovitelných energií se znovu nastoluje otázka vhodné akumulace energie a tím snížení finanční náročnosti vytápění objektů. Biomasa je jednou z mála obnovitelných energií, které má ČR dostatek a jejíž využívání se zdá u nás být i v budoucnu efektivní.

5.4.2002
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.

Druhý díl seriálu, zaměřeného na spalování uhlí v malých kotlích, porovnává klasické kotle s technickou úrovní prvních desetiletí 20. století (které jsou na našem trhu stále řadou firem nabízeny) s moderními koncepcemi uhelných kotlů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama