Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 17.5.2001 do 21.9.2001

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.9.2001
Ing. Dagmar Kopačková

Stupeň závaznosti prováděcích vyhlášek a norem (ČSN) je stále pro mnohé projektanty i další odborníky z profesí TZB nejasný. Přitom se jedná o základní zákonné podklady pro jejich práci. Nabízíme Vám dnes první ze série originálních článků k této problematice. Další budeme publikovat v příštích týdnech.

19.9.2001
Ing. Martin NEUŽIL, PhD., Spirax Sarco spol. s r.o.

Zítra proběhne v Praze odborný seminář Pára ve vytápění. Autor dnešního článku, který je jedním z přednášejících semináře, v něm rozebírá problematiku zásadně odlišné kvality topné páry vyrobené v parním kotli a v parním vyvíječi a z ní vyplývající technické důsledky.

14.9.2001
Ing. Marek Bláha

V prosinci loňského roku vyšel na serveru Topinfo.cz článek Tepelná čerpadla na šumavské vesnici. Slíbili jsme v něm, že po ukončení topné sezóny přineseme vyhodnocení konkrétních výsledků. V posledním čísle časopisu Alternativní energie ale vyšel článek, jehož autor - Ing. Marek Bláha - toto vyhodnocení již provedl a navíc perfektním způsobem. Na základě souhlasu autora i vydavatele časopisu Vám proto předkládáme článek upravený pro internetovou publikaci. Dozvíte se z něj mimo jiné i to, že spotřeba tepla v obecních objektech poklesla po instalaci tepelných čerpadel ze 740 000 kWh na 136 700 kWh, tedy o 83%.

11.9.2001

Podlahové konvektory jsou v mnoha případech zajímavou alternativou ke klasickým otopným tělesům. Uplatňují se zejména v místech s velkými prosklenými plochami až k podlaze nebo jako tepelné clony za dveřmi. V katalogu výrobků najdete kompletní sortiment podlahových konvektorů od českého výrobce - firmy PROTERM.

7.9.2001
Ing. Dalibor Skácel

Článek původně uveřejněný v časopise Alternativní energie je zaměřen na moderní a progresivní technologie posledních let, tepelná čerpadla a kogeneraci. Je určen pro ty z Vás, kteří si teprve chcete udělat základní představu o těchto obnovitelných zdrojích energie.

6.9.2001
Ing. Jaroslav Dufka, Zlín

Kotle na tuhá paliva se po vzrůstu cen dovážených paliv opět stávají přitažlivé pro spotřebitele a velmi perspektivní i pro výrobce. V úvodním článku z trojdílného seriálu se mimo jiné dozvíte hlavní zásady údržby a obsluhy kotlů na dřevo i uhlí.

4.9.2001
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek vznikl na podnět několika dotazů týkajících se např. tloušťky tepelné izolace potrubí nebo volby teploty otopné vody, jež upravuje právě vyhláška č. 151.

21.8.2001
Ing. Karel Hoder

Další názor do stále živé diskuze na téma "optimální rozdělení nákladů na vytápění bytového domu mezi uživatele bytů v domě". Cílem článku je pokusit se o nezaujaté hodnocení používaných technických prostředků a metod měření pro objektivní rozdělení celkových nákladů.

14.8.2001
Ing. Jiří Luňáček

Vytápění bytů a nebytových prostor uvnitř objektu není prodejem tepla ale službou spojenou s užíváním bytu případně nebytových prostor. Celkový náklad za objekt se dle platné legislativy rozdělí na základní (30-50% nákladů) a spotřební (50-70% nákladů) složku. Základní složka se rozdělí mezi jednotlivé byty či nebytové prostory dle započitatelné plochy a spotřební složka dle údajů indikátorů.

7.8.2001
Ing. Vilibald Zunt

Aplikace používaných korekčních součinitelů pro úpravu náměrů indikátorů lze považovat za nejvýznamnější faktor ovlivňující náklady na vytápění. Aby postavení odběratelů tepla s různě situovanými byty bylo rovnocenné, je proti korekčnímu činiteli na výkon tělesa postavena korekce na polohu místnosti. Ta by měla vycházet z tepelných ztrát což však v současnosti není. Korekce na polohu místností se stanovují dle odhadu od stolu a tím dochází k znevýhodnění více exponovaných bytů a jejich uživatelů v objektu.

27.7.2001
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.

26.6.2001
Ing. Dagmar Kopačková

od 1.7.2001 vstupuje v platnost protokol PECA o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků mezi ČR a EU. Díky němu by měli výrobci a dovozci ušetřit značné náklady při uvádění svých výrobků na trhy v ČR a EU. V dnešní první části je objasněn princip platného souvisejícího zákona č.22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky.

14.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Oblečení plní funkci tepelné izolace mezi pokožkou člověka a okolním vzduchem. Hodnota izolace oblečení je tak jako hodnota metabolismu důležitým osobním faktorem, který ovlivňuje stanovení optimální teploty interiérového vzduchu pro zajištění tepelné pohody a zdraví uživatelů interiéru.

7.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Hodnota metabolismu udává tepelný výkon produkovaný člověkem. Článek je úvodem do této problematiky a popisuje způsob výpočtu metabolického tepelného toku. Tabulkovou formou jsou dále uvedeny hodnoty metabolického tepelného toku při různých činnostech.

17.5.2001
Ing. Milan Bechyně

Spojování potrubí je základní montážní technologií pro řadu technických oborů, ale ve vytápění a zdravotně-technických instalacích hraje roli zcela klíčovou. Článek, který je zaměřen na potrubní systémy pro vytápění a zdravotní instalace, přibližuje různé možnosti spojování potrubí a porovnává jejich výhody a nevýhody.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama