Co najdete v překladu originálu stejnojmenné příručky, vydané německým institutem pro měď - DKI?
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Stupeň závaznosti prováděcích vyhlášek a norem (ČSN) je stále pro mnohé projektanty i další odborníky z profesí TZB nejasný. Přitom se jedná o základní zákonné podklady pro jejich práci. Nabízíme Vám dnes první ze série originálních článků k této problematice. Další budeme publikovat v příštích týdnech.
Zítra proběhne v Praze odborný seminář Pára ve vytápění. Autor dnešního článku, který je jedním z přednášejících semináře, v něm rozebírá problematiku zásadně odlišné kvality topné páry vyrobené v parním kotli a v parním vyvíječi a z ní vyplývající technické důsledky.
V prosinci loňského roku vyšel na serveru Topinfo.cz článek Tepelná čerpadla na šumavské vesnici. Slíbili jsme v něm, že po ukončení topné sezóny přineseme vyhodnocení konkrétních výsledků. V posledním čísle časopisu Alternativní energie ale vyšel článek, jehož autor - Ing. Marek Bláha - toto vyhodnocení již provedl a navíc perfektním způsobem. Na základě souhlasu autora i vydavatele časopisu Vám proto předkládáme článek upravený pro internetovou publikaci. Dozvíte se z něj mimo jiné i to, že spotřeba tepla v obecních objektech poklesla po instalaci tepelných čerpadel ze 740 000 kWh na 136 700 kWh, tedy o 83%.
Podlahové konvektory jsou v mnoha případech zajímavou alternativou ke klasickým otopným tělesům. Uplatňují se zejména v místech s velkými prosklenými plochami až k podlaze nebo jako tepelné clony za dveřmi. V katalogu výrobků najdete kompletní sortiment podlahových konvektorů od českého výrobce - firmy PROTERM.
Vytápění bytů a nebytových prostor uvnitř objektu není prodejem tepla ale službou spojenou s užíváním bytu případně nebytových prostor. Celkový náklad za objekt se dle platné legislativy rozdělí na základní (30-50% nákladů) a spotřební (50-70% nákladů) složku. Základní složka se rozdělí mezi jednotlivé byty či nebytové prostory dle započitatelné plochy a spotřební složka dle údajů indikátorů.
Aplikace používaných korekčních součinitelů pro úpravu náměrů indikátorů lze považovat za nejvýznamnější faktor ovlivňující náklady na vytápění. Aby postavení odběratelů tepla s různě situovanými byty bylo rovnocenné, je proti korekčnímu činiteli na výkon tělesa postavena korekce na polohu místnosti. Ta by měla vycházet z tepelných ztrát což však v současnosti není. Korekce na polohu místností se stanovují dle odhadu od stolu a tím dochází k znevýhodnění více exponovaných bytů a jejich uživatelů v objektu.
Autor nabízí nový pohled na moderně projektované budovy ze zorného úhlu vytápění, větrání a klimatizace. Překvapující je u těchto budov především poměr energetických ztrát a zátěží, oproti budovám tradičním. Zajímavé je i využití akumulačních schopností budovy, kdy díky malé potřebě tepla má i běžná konstrukce velký vliv na celkovou tepelnou bilanci.
od 1.7.2001 vstupuje v platnost protokol PECA o posuzování shody a akceptaci průmyslových výrobků mezi ČR a EU. Díky němu by měli výrobci a dovozci ušetřit značné náklady při uvádění svých výrobků na trhy v ČR a EU. V dnešní první části je objasněn princip platného souvisejícího zákona č.22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky.
Spojování potrubí je základní montážní technologií pro řadu technických oborů, ale ve vytápění a zdravotně-technických instalacích hraje roli zcela klíčovou. Článek, který je zaměřen na potrubní systémy pro vytápění a zdravotní instalace, přibližuje různé možnosti spojování potrubí a porovnává jejich výhody a nevýhody.