Článek porovnává teplotní pole u deskových otopných těles při různých způsobech napojení. Teplotní pole získaná počítačovou simulací jsou porovnávána s experimentálně zjištěnými hodnotami.
Státní podpora k prosazování obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím různých forem dotací nebo daňových úlev je běžná v celé Evropě i v řadě dalších zemí. Nejdůležitějšími podmínkami účinnosti dotací je ale transparentnost a objektivita při přidělování podpor. Jsou tyto podmínky dodržovány i v České republice? Fakta předkládaná v článku tomu příliš nenasvědčují.
K projektování profese vytápění patří neodmyslitelně kvalitní CADovský program, který tvorbu výkresů urychlí a zkvalitní. Od takového programu se očekává především provázání grafického zpracování výkresů s výpočty a návaznostmi na databáze konkrétních výrobců. Všechny tyto aspekty splňuje program CADKON/TZB 2D modul Vytápění a potrubí, který pracuje jako nadstavba AutoCADu (plně postačuje varianta LT) v kombinaci s moduly tepelných ztrát a DIMOS od společnosti PROTECH.
Topné folie Ecofilm jsou ideální způsob vytápění pro laminátové plovoucí podlahy nebo jako stropní vytápění ve spojení se sádrokartonovými konstrukcemi. Tloušťka folie je pouze 0,4 mm. Lze ji proto velmi snadno instalovat do skladby podlahy nebo stropu, bez jakéhokoliv navýšení tloušťky této konstrukce.
Tepelná čerpadla se podle některých stávají hitem doby, podle jiných nepřekročí stín nálepky "alternativní zdroj energie". Ať bude jejich budoucnost jakákoliv, je zřejmé, že na západ od našich hranic se výrazně prosazují. Kde je ale jejich místo v českých podmínkách? To se v rozhovoru pro portál TZB-info snaží přiblížit Karel Kodiš ze společnosti G-TERM, který se využitím tepelných čerpadel zabývá více než deset let.
Automatické kotle mají vyšší účinnost spalovacího procesu (až 80% proti dřívějším 50-60%), používá se výrazně lacinější palivo (ořech 2 proti dříve používané kostce) a je možné využít automatickou regulaci topné soustavy, na kterou kotle pružně reagují. Obslužnost je také nesrovnatelně nižší a pohodlnější, než byla dříve u klasických kotlů. Přikládání až 1x za tři dny je toho důkazem.
Přijímání úsporných opatření je reakcí na neustále se zvyšující ceny energií, řekl v rozhovoru pro TZB-info Ing. Artur Rodecker, ředitel společnosti Alpha-InnoTec, která se zabývá výrobou tepelných čerpadel patřících spolu s dalšími alternativními energetickými zdroji k prostředkům, díky nimž jsou úspory dosahovány.
Článek popisuje základní fyzikální principy stanovení operativní teploty ve vytápěném prostoru a nástroje, kterými lze tento parametr, popisující vnitřní prostředí, matematicky modelovat. Demonstrován je program Hefaistos určený pro statické modelování a program ESP-r pro dynamické stavy. Na závěr jsou uvedeny české i mezinárodní předpisy, v nichž se používá vyhodnocení vnitřního prostředí operativní teplotou.
Josef Horný (nar. 1944), autorizovaný architekt v České republice a ve státě Viktorii v Austrálii. Patří mezi české architekty, kteří opustili socialistické Československo a dokázali se prosadit i v tvrdé konkurenci v zahraničí. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil a aktivně působí jako pedagog na ČVUT v Praze, projektant i jako hlasatel nových, originálních pohledů na výstavbu.
Levně, ale také pohodlně a ekologicky lze topit hnědým uhlím. Trik je v tom, jak jej kvalitně spálit. Automatické kotle to dovedou. Kotel vydrží pracovat i více než tři dny s jednou násypkou paliva. Stálou teplotu udržuje termostat. Tyto kotle lze využít nejen k běžnému vytápění, ale také pro potřeby podlahového vytápění, pro teplovzdušné jednotky, ohřev bojlerů, bazénů, záložní zdroje a další.
Tradičním zpestřením každého ročníku veletrhu Aqua- therm Praha je zajímavý doprovodný program. Ten letošní zahrnuje mezinárodní konferenci Slunce, jež je součástí projektu CER2. Tato konference navazuje na velmi úspěšný Solární den z loňského ročníku veletrhu. O slunci a nejenom o něm jsme hovořili s doc. Ing. Karlem Brožem, CSc. z Ústavu techniky prostředí, Fakulty strojní, ČVUT.
V letošním roce přesáhne počet tepelných čerpadel IVT instalovaných v České republice 1600 kusů. Tepelná čerpadla země / voda tvoří z tohoto počtu více jak 98 % a v této kategorii je značka IVT suverénně nejprodávanější u nás. Jednou z hlavních předností IVT je široká možnost uplatnění v objektech všech velikostí. V tomto článku jsou ukázány dva příklady zcela odlišného nasazení tepelných čerpadel IVT, pro dům s tepelnou ztrátou 6 kW a areál třiceti objektů s tepelnou ztrátou 1 200 kW.
Parotěsná tepelná izolace DAPE s reflexními účinky se vyrábí ve dvou základních kategoriích. V první kategorii je izolace na bázi polyetylénové bublinkované fólie s natavenou leštěnou hliníkovou fólií. Do druhé kategorie patří izolace vyráběné na bázi polyetylénové pěny, na kterou je natavena leštěná hliníková fólie. Použití těchto izolací je vhodné do střešních konstrukcí a stěn dřevostaveb.
V dobách omezených zdrojů je téměř povinností celé společnosti šetřit energií. Evropské společenství se celosvětově ujalo role předjezdce v oblasti ochrany životního prostředí. Jako příklad může sloužit evropská směrnice 2002/91/EC o energetické náročnosti budov, nazývaná "energy performance in buildings".