Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 17.11.2003 do 19.2.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší

V seriálu několika článků autor uvádí své vlastní zkušenosti se stavbou energeticky úsporného rodinného domu. Všechny články budou zaměřeny především na praktické poznatky a ukázky skutečných řešení, která lze při stavbě použít. První díl popisuje obecně koncepci domu a prostorové rozmístění vnitřních místností.

18.2.2004
REHAU, s.r.o., Ing. Luděk Pilát

Společnosti REHAU se podařilo realizovat v loňském roce dvě velmi zajímavé aplikace velkoplošného vytápění. Protože se opravdu jedná o ne zcela běžné stavby, pokládáme za vhodné vás s nimi blíže seznámit.

5.2.2004
Ing. František Jiřík, viceprezident Společenstva kominíků ČR

Autor podává závažnou informaci o aktuální problematice v oblasti ochrany ovzduší vztahující se k malým stacionárním zdrojům znečišťování. Přehledně popisuje nové legislativní povinnosti provozovatelů malých kotlů s jmenovitým tepelným výkonem nižším než 200 kW. Seznamuje se způsoby měření spalin těchto kotlů, kontrolou jejich technického stavu, měření účinnosti spalování, kontrolou stavu spalinových cest a dalšími náležitostmi. Uvádí praktické zkušenosti z vlastního měření a další problémy, které nové povinnosti přinášejí.

29.1.2004
Alois Matěják

Uzavírací armatura na expanzním potrubí před tlakovou expanzní nádobou s membránou nebo vakem umožní kontrolu tlaku vzduchu v expanzní nádobě. Výrobci expanzních nádob by ji měli vyžadovat, aby byla zajištěna správná funkce nádoby. Musím bohužel konstatovat, že připomínky nebo dokonce zákazy této armatury přichází zejména ze strany revizních techniků tlakových nádob stabilních, kteří provádí výchozí revize expanzních nádob. Ti se odvolávají na svou 40-ti letou praxi, vyžadují zrušení této armatury a nebo alespoň osazení malinkatého pojistného ventilu s DN 1/4" a manometru za armaturu u expanzní nádoby. Tito revizní technici zaspali dobu.

23.1.2004
Lubomír Klobušník, sdružení HARMONIE

Koncem roku 2003 byla vydána odborná publikace "PELETY - PALIVO BUDOUCNOSTI", která se může stát praktickou a užitečnou pomůckou zejména projektantům ústředního vytápění, tvůrcům energetických koncepcí, energetickým auditorům, energetickým poradcům, stavebním projektantům, orgánům státní správy a samosprávy, ekologickým a nevládním organizacím i odborně angažované veřejnosti.

6.1.2004
překlad, výtah z textu a pozn. Ariana Lajčíková

Náklady vynaložené na zlepšení kvality vnitřního prostředí přinášejí ovoce až po určité době, efekt není patrný okamžitě. A tak se může někdy zdát, že vynaložené prostředky jsou investovány zbytečně velkoryse. Proto se v poslední době objevují snahy o vyčíslení nákladů a z nich vyplývajících zisků, které lze očekávat v delším časovém horizontu. Lze jen litovat, že v našich podmínkách, kdy často není dostatek finančních prostředků k zajištění základních funkcí budovy, je zlepšování kvality vnitřního prostředí stále ještě považováno za luxus.

30.12.2003
Ing. Zdeněk Přibyla

Česká technická norma Plynové kotelny z 23.7.1985 patří k těm normám, které jsou pro praxi velice potřebné. Bohužel úroveň jejich textů neodpovídá nejen současnému právnímu stavu, ale ani současnému poznání a stavu techniky. Oproti předchozímu znění byla upřesněna terminologie, doplněny odkazy na současně platné obecně závazné předpisy a normativní dokumenty. Texty ustanovení předchozí normy byly přepracovány s využitím zkušeností z projektování, zřizování a provozu plynových kotelen, poznatků techniky a systémů k zajištění bezpečného provozu plynových kotelen.

23.12.2003
Ing. Petr Morávek, CSc.

Praktické zkušenosti s nově postavenými energeticky úspornými domy v Německu, které mají dokonale utěsněná okna a celou stavební konstrukci, ukazují na potíže při zaregulování běžných teplovodních soustav s otopnými tělesy s nízkými výkony. To má pak za následek nedotápění některých místností nebo jejich částí a výskyt plísní. Navíc si ještě uživatelé sami vyřazují z provozu instalované systémy řízeného podtlakového větrání ucpáváním okenních a podokenních štěrbin, aby odstranili pocit průvanu.

19.12.2003
Ing. Antonín Chyba

S rozšiřující se nabídkou jednovtokových armatur použitelných pro koupelnová otopná tělesa se tento způsob napojení na otopnou soustavu začíná běžně používat. Po pečlivém zpracování výsledků měření ze zkušební laboratoře se ale ukazuje, že má i své záludnosti.

9.12.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Přestože se pro vytápění energeticky úsporných a nízkoenergetických budov velmi často používá teplovzdušné vytápění pro jeho výhodné spojení s větráním, nelze ani u těchto budov zavrhovat správně navržené vytápění teplovodní.

25.11.2003
Ing. Jiří Bašta, Ph.D., Ing. Jiří Bečvář, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek pojednává o vlivu zakrytí trubkových koupelnových těles suchou a vlhkou textilií na jejich tepelný výkon. Předkládá experimentálně zjištěné hodnoty změn tepelného výkonu a poskytuje tak projektantům vodítko při návrhu těchto otopných ploch.

21.11.2003
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers, Ing. Martin Pavlata

Kondenzační kotle na bázi kondenzujících vodních par s vysokým stupněm účinnosti - v porovnání s konvenčním principem spalování plynu - mají řadu předností a dosahují vynikajícího komfortu přípravy a dodávky teplé vody. Ani v této oblasti se však vývoj nezastavil. Jedním z důkazů je kompaktní stacionární jednotka plynového kondenzačního kotle s vrstveným zásobníkem teplé vody, kterou firma Junkers uvádí na trh pod názvem Cerasmartmodul.

20.11.2003
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Dakon

Ve spolupráci s předními evropskými výrobci komponentů byl vyvinut nový kotel DAKON DUA Plus, který vychází ze svého předchůdce DAKON DUA, ale využívá nové možnosti, především elektroniky. Elektronika kotle nyní zabezpečuje více funkcí, které zvyšují bezpečnost kotle, regulaci teplot topné i užitkové vody, diagnostiku poruch.

19.11.2003
REGULUS spol. s r.o., Ing. Pavel Kučera

Tepelná čerpadla REGULUS si svými parametry, rozsahem výkonů, jednoduchostí instalace a příznivou cenou získala pevné místo na našem trhu. Na veletrhu AQUA-THERM 2003 bude představena nová řada tepelných čerpadel s výkony od 8 kW do 47 kW.

17.11.2003
FENIX Trading s.r.o., Miroslav PETR

S výrazným nástupem moderních plovoucích laminátových a dřevěných podlah v posledních letech však vzniká otázka, jak tyto podlahy temperovat. Laminátové a dřevěné podlahy obecně nesnáší vyšší tepelnou zátěž a při vyšších výkonech než 80 W/m2, které mohou vzniknout zejména při nedokonalé regulaci vodního podlahového vytápění, může dojít k vadám ve spojích lamel plovoucí podlahy. Z těchto důvodů se jako ideální pro vytápění výše uvedených podlah jeví fólie ECOFILM F.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama