Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 2.7.2004 do 1.9.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.9.2004
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Firma PROTHERM opět potvrzuje, že je "dravcem mezi kotli", a přichází na trh s novou verzí závěsného plynového kotle. Nová řada kotlů Leopard, která navazuje na úspěšnou řadu původních závěsných kotlů Leopard určených pro širokou veřejnost, dokazuje, že je možno získat kvalitu za rozumnou cenu.

1.9.2004
Ing. Zdeněk Přibyla, Gas s.r.o.

Pro navrhování, zřizování a provoz kotelen s kotli s hořáky spalujícími plynné palivo platí již od roku 1985 ČSN 07 0703 Plynové kotelny. Tato ČSN doznala již 6 změn a v současné době je technickou veřejností hodnocena jako zastaralá, už jenom pro řadu změn obecně závazných právních předpisů a ČSN relevantních k problematice plynových kotelen.

27.8.2004
Ing. Roman Šubrt

Energetický průkaz a energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod pojmem "potřeba energií" je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Je to v podstatě správné pro většinu budov, pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií.

25.8.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Rada Evropského společenství přijala již v roce 1993 směrnici 93/76/EHS, která mimo jiné zavazuje k tomu, aby vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu teplé vody bylo prováděno podle skutečné spotřeby. Vzhledem k závazkům ČR z přístupových rozhovorů ke vstupu do EU a ke skutečnosti, že zákon č. 406/2000 Sb. tuto povinnost neobsahuje, se připravuje jeho novela.

19.8.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Správně sestavené vyúčtování nákladů na vytápění, klimatizaci a přípravu a dodávku teplé vody v přiměřeném poměru ke skutečné spotřebě energie budov přispívá k úsporám energie v oblasti bydlení. Cílem je, aby obyvatelům takových budov bylo umožněno, aby si mohli regulovat svoji vlastní spotřebu tepla na vytápění, studené a teplé vody sami. V mnoha členských státech EU se podstatná část nákladů na vytápění a dodávku teplé vody vyúčtovává podle jiných faktorů než podle skutečné spotřeby energie. A právě proto RADA ES vydala tuto směrnici.

17.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Článok je zameraný na návrh veľkosti zásobníkov, ktorý bol odvodený z pozorovaní odberu vody vo vymeníkových staniciach. Základom návrhu je poznanie užívateľských vlastností spotrebiteľa na jednej strane a zároveň poznanie predbežnej spotreby teplej vody na odberné miesto (tým sa myslí celodenná spotreba v odbere pre rodinu, rodinný dom, alebo väčší zdroj).

13.8.2004
Ing. Vladimír Valenta

V současné době se do stávajících vytápěcích soustav řady bytových objektů osazují termostatické radiátorové ventily (TRV). Tím se naplňují požadavky vyhlášek č. 151/2001 Sb. a č. 152/2001 Sb., kterými se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při rozvodu tepelné energie a vnitřním rozvodu tepelné energie. Záměrem vyhlášky je dovybavení stávajících vytápěcích soustav bytových objektů takovými prvky regulační a měřicí techniky, které umožňují regulovat teplo dodávané konečným odběratelům, tj. uživatelům jednotlivých bytů.

5.8.2004
Ing. Olga Mikulová

Většina z Vás určitě již zjistila, že v roce 2003 došlo ke změnám při projednávání projektových dokumentací a při realizaci staveb v oblasti ochrany veřejného zdraví, konkrétně při požadavku konzultace a posléze vydání stanoviska, případně při běžné potřebě prostě se "jen na něco zeptat" nebo konzultovat. Nejedná se tedy pouze o postupně dále se měnící a doplňující legislativu (zákon, nařízení vlády, vyhlášky), ale o možnosti projednání záměru, nebo i již zpracovaného projektu se zaměřením na jednotlivé profese. Pro možnost lepší orientace a snad i pochopení tohoto "nového" systému uvedu základní principy tak, jak vyplynuly ze zákona a nyní (více jak rok) jsou realizované v praxi.

3.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Pri navrhovaní zásobníkového odberu teplej úžitkovej vody je potrebné pre určenie veľkosti ohrievača vypočítať všetky východzie hodnoty. Pre dimenzovanie zariadenia na prietokový ohrev vody postačuje určiť potrebný výkon ohrievača.

28.7.2004
Ing. Josef Fík

Závěrečná část originálního odborného textu o záměnnosti zemních plynů popisuje experimentální ověřování záměnnosti několika typů zemních plynů pro několik zvolených konkrétních plynových spotřebičů.

23.7.2004
WILO CS, s. r. o.

Oběhová čerpadla jsou stále častěji používána nejen pro topení, ale i na chlazení a klimatizaci budov. Letní odstávka na výměny a opravy je buď minulostí, nebo se počítá na dny. Vznikají nové, stále náročnější požadavky na čerpadla.

21.7.2004
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Kotel, který je ideálním řešením pro novou výstavbu i rekonstrukce objektů, disponuje výkonem až do 31 kW a možností ohřevu až 18 litrů teplé vody za minutu.

16.7.2004
Ing. Vladimír Valenta

Při návrhu teplovodních vytápěcích soustav pro budovy vyšší než 50 m musí být uvažováno s působením značného statického přetlaku oběhové vody a značného samotížného vztlaku.

15.7.2004
doc. Ing. Karel Brož, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Popis systému zásobování energiemi ukazuje nejen unikátní řešení českých vědců a techniků, ale získané výsledky mohou být i velmi užitečným zdrojem informací o nízkoenergetické stavbě v podmínkách anatarktického léta. Ty se kupodivu příliš neliší od podmínek české zimy.

13.7.2004
Ing. František Vranay, Katedra TZB Stavebnej fakulty TU v Košiciach

Rastúce ceny energií nás nútia sa hlbšie zamyslieť nad ich celkovou ekonomickou bilanciou. V prvom rade nás zaujíma, koľko finančných prostriedkov nám odčerpá z našich peňaženiek. Pre porovnanie si zvoľme priemernú rodinu s 3 členmi v domácnosti bývajúcej v rodinnom dome.

8.7.2004
Bosch Termotechnika s.r.o. , obchodní divize Buderus

V některých případech jsou nízkoteplotní kotle prakticky nenahraditelné a to zejména tam, kde vzhledem k celoročně vyšším provozním teplotám nelze předpokládat kondenzační režim (výrobní technologie, vzduchotechnické výměníky apod.) a nelze tedy investorovi garantovat návrat vynaložených investic do dražších kondenzačních kotlů v akceptovatelné době.

7.7.2004
Ing. Josef Fík

Další díl seriálu o zemním plynu je zaměřen na výběr spotřebičů pro experimentální ověřování rozsahu Wobbeho čísel.

5.7.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Nejdůležitější novinkou ve Sbírce zákonů za měsíc červen je úplné znění zákona o obecné bezpečnosti výrobků, který zajišťuje, aby výrobky uváděné na trh nebo do oběhu byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví pro spotřebitele bezpečné. Z pohledu výrobků pro TZB je velmi důležité jeho vymezení vůči další platné legislativě, například zákonu o technických požadavcích na výrobky a zákonu o ochraně ovzduší.

2.7.2004
Tepelná čerpadla MACH, s.r.o., Ing. Barbora Machová

Původní článek Jak porovnat ceny tepelných čerpadel byl úvahou autora ohledně instalací tepelných čerpadel a vyvolal diskusi, která byla po dohodě redakce a společnosti Mach dočasně nepřístupná. Dnešní komentář se vrací k jednotlivým názorům v původní diskusi, která je v závěru článku znovu zveřejněna a otevřena. Věříme, že jsme nezklamali důvěru čtenářů a děkujeme všem za pochopení.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama