Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 23.5.2005 do 26.6.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

V diskusích často chybí to, co je vlastně opravdu cílem stavby, která by měla právo na přívlastek inteligentní. Nejvíce se hovoří o úsporách, ty jsou bezesporu na vrcholu hitparády. Úspory nám šetří kapsu, životní prostředí a podobně, to je v pořádku. Ale nám chybí to, že cílem je také příjemné a hospodárné bydlení. Rozhovor s Ing. Františkem Štefanem z firmy Nowire.

23.6.2005
Ing. Luboš Hrdlička, KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Zcela nové systémové řešení regulace průtoku v jednotlivých větvích otopných soustav představuje regulační systém BOA-Systronic. Řízení regulačních armatur a oběhového čerpadla jedním systémem umožňuje úsporu energie spotřebované oběhovým čerpadlem o více než 50 % ve srovnání s obvyklým řešením se samostatně ekvitermně řízenou trojcestnou směšovací armaturou a čerpadlem s vlastní regulací na konstantní tlakovou diferenci.

20.6.2005
Jiří Vašíček, ČVUT FEL, katedra ekonomiky

Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.

20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

20.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Že spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo závisí na tlakových ztrátách vzniklých v potrubí, je známá věc. Její neúměrně vysoká spotřeba může ale ovlivnit celkovou ekonomickou návratnost soustavy. Autor se v první části článku zamýšlí nad návrhem průtoku teplonosné látky a výpočtem tlakových ztrát potrubí v solárních soustavách.

16.6.2005
WILO CS, s. r. o.

Převratná myšlenka regulovat soustavu změnou průtoku jednotlivých čerpadel přímo u otopných těles přináší v porovnání se standardním řešením regulace pomocí termostatických ventilů až 25% úsporu energie na ohřev média v soustavě.

15.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Dubnový seminář Společnosti pro techniku prostředí měl tři hlavní priority: vyjasnit terminologii pro teplou vodu, zdůraznit priority přípravy teplé vody a vedle novinek v technologii ohřevu vody umožnit diskusi na téma stanovení potřeby teplé vody.

14.6.2005
Jaroslav Šalý

Příspěvek se zabývá novými přístupy tj. vhodností resp. nutností komplexního řešení vytápění a větrání ale i přípravy TUV zejména v nízkoenergetických domech a také jejich vzájemnými vazbami, v závislosti na co nejjednodušší regulaci systému s ohledem na náklady a provoz celého objektu. Popisuje možnosti různého způsobu vytápění v kombinaci s větráním příp. i s ohřevem TUV.

13.6.2005
Ing. Libor Novák

Recenzovaný Jedním z obnovitelných zdrojů energie, které dokáží svou cenou a nejen jí konkurovat uhlí, jsou pelety rostlinného původu, jejichž momentální cena na trhu se pohybuje okolo až neuvěřitelných 1 400 Kč/tunu. Nápad využít zbytky po přečištění obilí k lisování pelet proměnili v patent pro originální topivo v Družstvu Březovice na Mladoboleslavsku.

9.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Poslední část seriálu tří článků, ve kterých autor uvedl stručný rozbor a definice základních vztahů k této problematice, je zaměřena na experimentální stanovení účinnosti.

6.6.2005
Jozef Hraška, Slovenská technická univerzita, Stavebná fakulta Bratislava

V príspevku sa uvádzajú výsledky sady parametrických modelov, ktoré vedú k záveru, že dynamická hodnota tepelného odporu obalovej konštrukcie je vlastnosť závisiaca od konkrétneho riešenia samotnej budovy a jej prevádzky, od klímy a od ďalších faktorov.

6.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k této problematice. Druhý díl je zaměřen na vnitřní energetickou bilanci absorbéru.

5.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

K aktivní prezentaci kvalitního zboží patří i podpora kvalitního způsobu života, ke kterému sport bezesporu patří, říká v rozhovoru Zdeněk Fučík z firmy Procom Bohemia k pořádání cyklomaratonu, zajímavé jsou však i jeho odpovědi k vývoji trhu kondenzačních kotlů.

1.6.2005
KOMEXTHERM Praha, spol. s r.o., Jiří Hejna

Osvědčenou stavebnici elektrických akumulačních kotlů vyvíjí, vyrábí a prodává už více než dvacet let firma KOMEXTHERM Praha spol. s r. o. S ředitelem této firmy Pavlem Fouskem jsme hovořili o akumulačním způsobu vytápění i o jeho přednostech a výhodách. Informujeme také o aktuální zajímavé nabídce KOMEXTHERMU. Montážní a obchodní firmy získají od 1. června slevu 15 % na všechny komponenty stavebnice elektrického akumulačního kotle.

27.5.2005
Střední odborná škola Otrokovice, Ing. Jaroslav Dufka

V roce 2000 bylo SOŠ, SOU a U Otrokovice jmenováno Cechem topenářů a instalatérů regionálním centrem pro vzdělávání žáků v oboru instalatér. Zástupci školy se zúčastňují zasedání CTI a informace předávají ostatním školám ve Zlínském kraji, kde se učí instalatéři.

23.5.2005
Ing. Simona Nesvadbová

Druhý díl o teorii dynamiky vytápěcích systémů popisuje modelování tepelné dynamiky budovy s použitím stochastických diferenciálních rovnic. Model byl publikován v Dánsku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama