Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 5.6.2006 do 14.7.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.7.2006
Redakce

TZB Houštecký cyklomaraton 2006 je úspěšně za námi. Požádali jsme tedy zástupce partnerských firem o jeho zhodnocení. Zeptali jsme se také na umístění závodníků partnerských firem a zda mají akce tohoto typu význam a budoucnost.

13.7.2006
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT, Alena Drtinová

Firma Henkel ČR, spol. s r.o. nabízí systémové řešení Ceresit pro pokládku elektrických topných rohoží. Její součástí je penetrační nátěr Ceresit CT 17, samonivelační hmota Ceresit CN 72, jednosložková hydroizolační hmota Ceresit CL 51, flexibilní lepicí malta Ceresit CM 17, spárovací hmota Ceresit CE 40 aquastatic a silikon Ceresit CS 25.

10.7.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

První díl se věnuje základnímu rozdělení indikátorů vytápění. Požaduje-li se pouze podklad pro rozdělení nákladů na ústřední vytápění dané nemovitosti (zúčtovací jednotky), postačí použít k tomuto účelu indikátorů vytápění, které jsou někdy ne zcela správně také nazývány jako poměrová měřidla nebo rozdělovače topných nákladů.

7.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Další díl seriálu o velkoplošném vytápění je zaměřen na popis stropní otopné plochy tvořené lamelami, způsob upevnění plechů na trubky a na strop s příkladem návrhu. Krátce je uveden popis a použití dalších druhů stropního vytápění a to sálavých desek a pasů a stropní vytápění s dutým podhledem.

3.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Třetí díl seriálu o velkoplošném vytápění - teorie se věnuje stropním otopným plochám. Základní rozdělení dle provedení s průvodními obrázky a výpočtovým postupem návrhu otopné plochy u konkrétního příkladu.

29.6.2006

Firma INTERCONTI-Gruppo Imar Partner připravila pro letošní rok výraznou inovaci v závěsných kotlích a zcela ojedinělou konstrukci a vnitřní stavbu. Představujeme Vám novinku roku 2006 – kotel PREMINOX PMB 24/29, nejlevnější kotel na trhu mezi úspornými.

28.6.2006

Technické požadavky na komíny jsou stanoveny v harmonizované normě ČSN EN 1443 Komíny - Všeobecné požadavky a v České technické normě ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody - Navrhování, Provádění a připojování spotřebičů paliv. První norma řeší komíny jako výrobek, jeho základní technické vlastnosti a označování, druhá řeší i konkrétní aplikace komínové techniky.

28.6.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

V dalším pokračování se budeme věnovat stěnovému vytápění. U stěnového vytápění jde o uložení otopného hadu na stěnu pod omítku. Na rozdíl od podlahového vytápění má stěnové vytápění svá specifika, ale i mnoho společného. Teplotní spád na okruhu, tedy i vychlazení zpátečky může být podstatně větší než u podlahové otopné plochy.

26.6.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Velkoplošné vytápění, ať už v podobě podlahy, stěny či stropu, umožňuje sdílet teplo do vytápěného prostoru převážně sáláním, vnitřní povrchové teploty stavebních konstrukcí jsou pak vyšší než je teplota vzduchu. Seriál článků v rámci projektu teorie na webu je určen pro studenty vysokých škol, nebo jako pomůcka na zkoušky pro autorizované inženýry v oboru TECHNIKY PROSTŘEDÍ.

26.6.2006
Ing. Petr Kopecký

Sledujeme-li současný vývoj cen energie nabývající exponenciálního růstu, tak se nutně vkrádají dvě otázky. "Kdy se tento růst zastaví a zda-li existuje vůbec jeho horní hranice?" Následující článek navazuje na komentář Martina Peciny k liberalizaci plynárenství.

24.6.2006
RNDr. Jana Plamínková

V roce 2005 uveřejnil portál TZB-info rozhovor s Martinem Michalským, technickým pracovníkem firmy Arnema, která na českém trhu zastupuje italského výrobce systémů pro velkoplošné vytápění a chlazení, firmu Giacomini. Dnes na tento rozhovor navazujeme.

22.6.2006
VIESSMANN, spol. s r.o., Jan Kuchař

Společnost Viessmann vykročila směrem k naplnění myšlenky trvale udržitelného rozvoje a sice intenzivním vývojem a samozřejmě výrobou vysoce pokrokových výrobků. Tradičně vysoce kvalitní vytápěcí technika je nově doplněna špičkovým sortimentem pro solární systémy.

14.6.2006

V posledních letech se v souvislosti s vývojem moderních kotlů a ostatních spotřebičů spalin objevily nové typy komínů a kouřovodů, a to jak z hlediska nových materiálů, tak i konstrukce. Jsou dva zásadní důvody, proč musejí komíny následovat vývoj spotřebičů.

5.6.2006
Ing. Petr Lorenc, Baumit, spol. s r.o.

Obdobně jako v leteckém a automobilovém průmyslu jsou i ve stavebních systémech tradiční spojovací metody jako sváření, šroubování nebo nýtování, kde spojující prvek prostupuje oba spojované materiály, stále více nahrazovány technologií lepení. Ani tepelně izolační systémy nejsou v tomto ohledu výjimkou.

5.6.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Dvě alternativy zapojení kotle na biomasu v kombinaci se vzduchotechnickou jednotkou pro přípravu teplé vody a vytápění - dohřev vzduchu ve výměníku vzduchotechniky. Druhá varianta obsahuje ještě kombinaci se solární soustavou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama