Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Péče o komín nestojí moc, ale zanedbávat ji se nevyplácí

Přestože se letošní zima teplotami pod bodem mrazu příliš nevyznačovala a mnozí proto topení omezili, zanedbávat péči o komín a jeho pravidelnou údržbu se i tak nemusí vyplatit. Při provozu, kdy spotřebič „jede na stažený výkon“ se totiž spalinová cesta zanáší sazemi více než při standardním topení. Podle čerstvých statistik Hasičského záchranného sboru ČR stojí za velkou částí požárů v komínovém tělese právě nevyčištěný komín.

Komín Schiedel Uni Plus s ukončením Uni Final

Jen vloni hasiči zaznamenali celkem 957 požárů od komínů. „Z toho jich 177 bylo právě kvůli vznícení sazí v komíně,“ uvádí Nicole Zaoralová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR. Podstatná část komínových požárů se naštěstí nerozšířila dál na dům. „Hasiči přijeli, komín uhasili, následně ho vyčistili a nic dalšího již nebylo třeba hasit,“ vysvětluje Nicole Zaoralová. Přestože komín může vypadat zvenčí neporušeně, vnitřní požár pro něj znamená obrovskou zátěž. Před jeho opětovným uvedením do provozu proto musí být vždy zkontrolován kominíkem, aby se vyloučilo možné poškození.

Důležitost pravidelné péče o komín zdůrazňuje i Jiří Vrba ze společnosti Schiedel: „Neudržovaná spalinová cesta znamená nejen riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým, který se spolu se spalinami nedostane přes zanesený komín a vrací se zpět do prostoru, ale také vyšší náklady na vlastní topení. Protože nevyčištěný komín špatně táhne, snižuje se tak účinnost spotřebiče a tím narůstá spotřeba paliva.“

Schiedel Kerastar 4
Schiedel ilustrační foto

Kominík aspoň jednou ročně!

Podle předpisů platných od roku 2011 je nutné aspoň jednou ročně nechat zkontrolovat všechny používané komíny kominíkem. Spolu s tím je potřeba komín aspoň třikrát do roka vyčistit. Jestliže topíte pevnými palivy a máte spotřebič s výkonem maximálně 50 kW, můžete se do čištění s vhodným vybavením pustit i sami. Kominík by přitom měl vždy vyčistit a zkontrolovat celou spalinovou cestu od napojení na spotřebič až po komín. Pokud objeví nějaký problém, navrhne jeho řešení. Výsledkem každoroční prohlídky je zpráva o kontrole, v níž jsou uvedeny podrobné informace o komínu a jeho stavu.

 

Včasná oprava může komín zachránit

Péče o komín není náročná, a pokud se dělá svědomitě a pravidelně, není potřeba se bát ani vysokých nákladů. Běžná cena za kontrolu a čištění celé spalinové cesty začíná zhruba na 600 korunách.

Jestliže se objeví problém, kominík by ho měl odhalit hned v počátku. Vlastní řešení pak bude stát mnohem méně starostí i peněz než v případě už závažného stavu. „Pokud se k opravě přistoupí včas, může se tak zachránit i starý komín,“ říká Jiří Vrba ze společnosti Schiedel.

Řešení dle stupně závažnosti problému

Možnosti opravy či dalšího řešení přitom závisí na stupni závažnosti zjištěného problému. Kdy i laik pozná, že jde „do tuhého“? Jasným signálem jsou třeba vlhké skvrny nebo mapy na povrchu komína, jsou cítit spaliny, či palivo ve spotřebiči začíná špatně hořet.

Schiedel Kerastar 2

„Časově i finančně nejméně náročné je komín vyvložkovat. Cena podle použitého materiálu a průměru komína zde začíná na 800 korunách za metr,“ vysvětluje Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. Jestliže je porucha závažnější a bylo by třeba provádět další úpravy jako frézování průduchu, celkovou rekonstrukci některé části tělesa komína nebo řešit přídavné tepelné izolace, je potřeba zvážit efektivnost nákladů. „Je nutné si spočítat, zda se ještě vyplatí hradit opravu starého komína, nebo bude výhodnější investovat například do vestavby nového nerezového komína, který je lehký a dá se umístit i na fasádu. Tento typ komínu lze postavit během jediného dne a dává jistotu garantovaných parametrů a dlouhodobé funkčnosti,“ uzavírá Jiří Vrba. K těmto komínům patří například Schiedel Kerastar nebo Schiedel Permeter. Oba komíny jsou velmi lehké, lze je využít i v případě dřevostaveb a jejich konstrukce bude vypadat efektně i v interiéru.

Více informací naleznete na www.schiedel.cz.


Schiedel, s.r.o.
logo Schiedel, s.r.o.

SCHIEDEL - 75 let zkušeností vývoje, výroby a testování komínových systémů. Keramických, nerezových, vícevrstvých. Komíny pro nízkoenergetický dům, komínové systémy pro speciální použití. Materiály pro vložkování a obnovu stávajících komínů. Krbové moduly ...