Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tři moderní ekologické kotle VIADRUS z řady U22 nabízejí řešení pro každého

Pokud sháníte spolehlivý a k životnímu prostředí šetrný kotel na dřevo a uhlí, kotel na dřevo s podporou komínového tahu a elektrickým ovládáním či variantu na pelety s automatickým provozem, výrobky VIADRUS z rodiny U22 jsou pro vás ta správná volba.

Kotel VIADRUS - U22 univerzál na dřevo i uhlí
Kotel VIADRUS – U22 univerzál na dřevo i uhlí

VIADRUS, největší a nejstarší český výrobce topenářské techniky z litiny, je firma s více než 130letou tradicí, vlastním výzkumem a vývojem. Mezi hlavní přednosti nejnovějších kotlů této značky patří mj. vysoká účinnost, desetiletá záruka na litinový výměník, nízká spotřeba paliva, jednoduché ovládání a velmi příznivá cena. Všechny také splňují nejpřísnější emisní předpisy – 5. emisní třídu a Ekodesign. Životnost kotlů VIADRUS se navíc počítá v desítkách let, což je dáno litinovým materiálem, z něhož jsou vyráběny. Investice do pořízení kotle se tak vrátí díky jeho dlouhé životnosti a nižší náročnosti na údržbu.

Prvním modelem, který stál u zrodu řady U22, byl kotel VIADRUS U22 Economy. Tento univerzál na dřevo i uhlí a vlajková loď produktového portfolia je dostupná ve výkonových variantách 15, 21, 25, 30, 34, 38 a 41 kW, vyhovuje všem aktuálním i budoucím legislativním požadavkům, k jejichž zpřísnění dojde od září 2022. Splnění podmínek páté emisní třídy firma dosáhla i díky vlastnímu patentu, spalovací komoře ViaBurn, která umožňuje čistší a úspornější hoření. Model U22 Economy je možné použít jako náhradu dosluhujících kotlů na pevná paliva ve starších „samotížných” topných systémech.

Kotel VIADRUS - U22 Economy Pellet
Kotel VIADRUS – U22 Economy Pellet

V červnu letošního roku byla v bohumínském podniku VIADRUS zahájena výroba dvou nových členů rodiny U22 – automatického kotle na dřevní pelety U22 Economy Pellet a zplyňovacího kotle výlučně na kusové dřevo s názvem E22 Economy. Prvně jmenovaný kotel je dostupný ve výkonových verzích 16, 23 a 30 kW, jeho velkou výhodou je především vysoká účinnost až 92,1 %, automatický provoz, možnost ohřevu teplé vody či nový kompaktnější typ zásobníku na pelety.

Vytápění je bezobslužné, kotel si sám pelety přikládá, automaticky se zapaluje i vypíná. Peletové kotle mají také vyšší účinnost, takže v nich spálíte méně paliva. Výhřevnost kvalitních pelet a hnědého uhlí je srovnatelná,“ uvádí generální ředitel společnosti VIADRUS Petr Teichmann. Výměník kotle vznikl na základě typu VIADRUS U22 Economy a garantuje tak vysokou trvanlivost podpořenou desetiletou zárukou.

Kotel VIADRUS E22 – litinový kotel na kusové dřevo
Kotel VIADRUS E22

Druhá novinka, model E22 Economy, je derivátem úspěšného kotle na tuhá paliva U22 Economy, oproti němuž má navíc elektronické ovládání a odtahový ventilátor pro zvýšení komínového tahu. Je určen k ekologickému spalování kusového dřeva a je možné jej s výhodou použít při výměně za starší kotel Hercules U26 díky shodným připojovacím rozměrům topného systému. VIADRUS E22 Economy je dostupný ve výkonových verzích od 16 do 30 kW.

Kotel je osazen litinovou ulitou a špičkovým odtahovým ventilátorem německé firmy EBM. Díky tomu odolává atmosférickým vlivům a je vhodný ke komínům s nižší účinnou výškou. V domácnostech, které používají nové kotle v 5. emisní třídě a zároveň staré komíny, může docházet ke kondenzování spalin v komínových cestách. Kotel s odtahovým ventilátorem tento nežádoucí jev odbourává, protože zlepšuje přirozený tah komínu,“ dodává Petr Teichmann. Obě letošní novinky jsou také certifikovány pro kotlíkové dotace.

VIADRUS a.s.
logo VIADRUS a.s.

VIADRUS je tradičním ryze českým výrobcem tepelné techniky a jeho vyráběný sortiment se vyznačuje vysokou kvalitou a vysokou životností. Výrobní program tvoří litinové kotle na tuhá paliva (kotle na dřevo, uhlí) a kotle na biomasu (automatické kotle na ...