Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektrické podlahové vytápění se osvědčuje i u velkých energeticky úsporných rodinných domů

Výstavba nízkoenergetických až pasivních domů je nastupujícím trendem a to nejen z důvodu stále rostoucích cen energií. Jedním z charakteristických rysů těchto staveb je nízká spotřeba energie na vytápění a tento faktor nutí projektanty i zákazníky k zamyšlení, jaký vlastně zvolit nejvhodnější systém vytápění.

Jestliže se už investor rozhodne pro stavbu nízkoenergetického domu, automaticky předpokládá, že účet za vytápění bude nízký. Přímo se pak nabízí myšlenka znásobit tuto úsporu použitím topného systému s co nejnižšími provozními náklady. A nízké pořizovací náklady mluví jednoznačně pro elektrické vytápění, navíc jsou pro tento způsob vytápění typické prakticky nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a přesná regulace. Elektrické vytápění je nejdokonaleji regulovatelný topný systém s nejmenší měrnou spotřebou energie, uživatelé jsou vzhledem k dokonalé a levné regulaci schopni plně přizpůsobit svůj topný režim měnícím se rodinným i ekonomickým podmínkám. Pořizovací hodnoty elektrických topných systémů jsou přitom významně nižší (v desítkách procent) než u jiných systémů. Tato skutečnost je velmi důležitá zejména u nových objektů s nízkou tepelnou ztrátou a tedy i s nízkou spotřebou energie na vytápění. Navíc pro elektrické vytápění existují zvláštní tarify, které umožňují používat levnou energii v tzv. nízkém tarifu i pro ostatní spotřebu domácnosti. Tento fakt je, vzhledem k rostoucímu vybavení domácností elektrickými spotřebiči, opět významným zdrojem úspor celkových nákladů na provoz domácnosti a v konečném důsledku tak může elektrické vytápění vyjít jako nejvýhodnější i z hlediska provozních nákladů.

Trendem jsou velkoplošné nízkoteplotní topné soustavy, největší tuzemský výrobce elektrických topných systémů, FENIX Jeseník, nabízí topné rohože a kabely ECOFLOOR a folie ECOFILM. Nízkoteplotní vytápění je obecně velmi pozitivní i z hlediska spotřeby energie a optimálního rozložení teploty v pobytovém prostoru, topné prvky jsou zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru. Provozní komfort a nízké náklady potvrzuje řada konkrétních realizací, zajímavé jsou například údaje ze dvou velkých rodinných domů na Slovensku.

Nízkoenergetický přízemní rodinný dům s elektrickým podlahovým vytápěním FENIX v Žilině

FENIX RD Žilina foto 1
FENIX RD Žilina foto 1

Ve slovenském krajském městě Žilina vyrostl před třemi lety přízemní, nepodsklepený rodinný dům s pěti místnostmi a podlahovou plochou 218,72 m2. Vytápění domu je řešeno kombinací elektrických topných systémů FENIX. Rodinný dům užívají čtyři osoby – dva dospělí a dvě děti. Jako v každé moderní domácnosti se zde nacházejí počítače a další spotřebiče denního použití. Zajímalo nás, kolik stojí vytápění a provoz poměrně velkého rodinného domu, kde teplo zajišťují výhradně elektrické topné systémy.

Obvodová konstrukce domu je z Porotherm systému, cihla 250 mm a EPS 200 mm, výplňové konstrukce jsou řešeny dřevěnými okny s trojsklem. Dispoziční řešení objektu se skládá z obývací haly s kuchyní a výstupem na terasu, ložnice s koupelnou, dvou dětských pokojů, pokoje pro hosty, chodbou s WC a samostatnou koupelnou. Topné fólie ECOFILM jsou použity pod laminátové parkety (obývací pokoj, kuchyň, chodba) a podlahové topné rohože ECOFLOOR v místnostech s dlažbou (koupelna, WC). V pokojích jsou instalovány elektrické sálavé konvektory a v koupelnách je systém doplněn topnými žebříky. Celý systém byl dodán v ceníkové ceně za 60 000 Kč včetně DPH, v této ceně byla zahrnuta dodávka topných systémů ECOFILM, ECOFLOOR, ECOFLEX včetně digitálních termostatů. Energie přicházející do domu je elektrická energie se zásobníkovým ohřevem vody. V domě je zabudovaná rekuperační jednotka. Objekt z pohledu Energetického certifikátu a reálné spotřeby energie už od začátku provozu (rok 2010) splňuje požadavky spotřeby energie pro nízkoenergetický dům kategorie „B“ – dům s podlahovou plochou 218 m2 vykazuje roční spotřebu energie od 15 000 do 16 500 kWh/rok. Sledované období spotřeby přitom charakterizuje celoroční provoz v lokalitě Žilinského kraje, kde je zimní období teplotně zařazené v pásmu −15 °C. A náklady? Roční náklady za vytápění a celý provoz – tj. včetně spotřeby el. energie na provoz všech domácích spotřebičů – se v posledních čtyřech letech pohybují v rozmezí 40 000 až 48 000 Kč ročně.

FENIX RD Žilina Ecofilm plovoucí podlaha
FENIX RD Žilina Ecofilm plovoucí podlaha

Struktura podlah s fólií ECOFILM:

 1. Trojvrstvá laminátová plovoucí podlaha
 2. Podlahová limitační sonda v drážce
 3. Krycí PE fólie tl. 0,25 mm
 4. Podlahová topná fólie ECOFILM
 5. Izolační podložka z extrudovaného polystyrénu
 6. Podklad – beton, anhydrit, původní podlaha, apod.
 
FENIX RD Žilina Ecofloor přímotop rohož
FENIX RD Žilina Ecofloor přímotop rohož

Struktura podlah s rohožemi ECOFLOOR:

 1. Nášlapná vrstva (keramická dlažba)
 2. Flexibilní lepicí tmel
 3. Topná rohož ECOFLOOR
 4. Podlahová (omezovací) sonda
 5. Nosná betonová deska
 6. Ocelová výztuž (tzv. kari síť)
 7. Tepelná izolace
 8. Podklad (betonová deska)
 

Nízkoenergetický rodinný dům s elektrickým podlahovým vytápěním FENIX v Nitrianskych Hrnčiarovciach

FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 1
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 1

Dvoupodlažní rodinný dům s pěti obytnými místnostmi je postaven ve slovenské obci Nitrianske Hrnčiarovce a je prototypovým řešením ekonomické a ekologické výstavby nízkoenergetických domů s přihlédnutím k požadavkům prostředí. Dům je nepodsklepený, zastavěná plocha je 121 m2, obytná plocha pak 205 m2. Obvodová konstrukce je sendvičová tloušťky 425 mm. Výplně okenních otvorů jsou řešené plastovými okny s izolačním trojsklem, vnitřní stěny jsou ze sádrokartonových desek. Hlavní obytný prostor je tvořen obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní a je orientovaný do tiché zadní části domu. Chodba v patře zpřístupňuje tři pokoje s terasou a balkónem, šatník, technickou místnost a koupelnu.

FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 2
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 2

V objektu byly nainstalované topné rohože ECOFLOOR a fólie ECOFILM F s použitím keramické podlahy Creaton. Jedná se o nový způsob použití tzv. suché montáže plovoucí keramické podlahy z pálené cihlářské hlíny. Tento nový způsob kladení keramické podlahy urychlí čas realizace a zabezpečí okamžitou funkčnost podlahového topení. Skladba podlahy Creaton s folií ECOFILM je první kombinací suché montáže na Slovensku. Vstupní náklady na vytápění s regulací v ceníkových cenách s DPH dosáhly cca 67 000 Kč.

Struktura podlahy:

 1. Podklad (betonová, dřevěná deska)
 2. Suchý zásyp CREATON
 3. Tepelná izolace
 4. Krycí PE fólie tl. 0,25 mm
 5. Podlahová topná fólie ECOFILM
 6. CREATON – plovoucí keramická podlaha
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 3
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 3
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 4
FENIX RD Nitrianske Hrnčiarovce foto 4

Stavbu realizovala společnost A CORO a.s., Prešov, která se specializuje na výstavbu nízkoenergetických a pasívních domů a je členem Institutu pro energeticky pasivní domy iEPD (www.iepd.sk). Objekt výrazně překračuje kritéria NED (50kWh/m2/rok) – jeho roční spotřeba byla 33,5 kWh/m2/rok. Za elektrickou energii za kalendářní rok (březen 2010 – březen 2011) rodina zaplatila 23 000 Kč. Poměr spotřeby energie na vytápění a obytné plochy (205 m2) dokazuje i v této referenci s elektrickým vytápěním bourání mýtů o neekonomickém provozu.

FENIX Trading s.r.o.
logo FENIX Trading s.r.o.

Nabízíme kompletní sortiment elektrického vytápění - topné rohože, topné kabely, topné folie, sálavé panely, přímotopné konvektory, regulaci bytovou i průmyslovou. Nadstandardní záruční podmínky, bezplatná technická podpora. Exportujeme do více než 70 zemí ...