Nová řada tlakově nezávislých regulačních ventilů
Stabilní hydraulický průtok nezávisle na jakékoliv změně tlaku
Společnost Schneider Electric uvádí novou řadu tlakově nezávislých regulačních ventilů, které rozšiřují portfolio produktů divize Building. Tlakově nezávislé regulační ventily VP223R a VP224R jsou určeny pro použití v hydraulických systémech vytápění a chlazení.
Tato inovativní řada vyvažovacích a regulačních ventilů poskytuje stabilní hydraulický průtok nezávisle na jakékoliv změně tlaku v systému. Ventily mají nastavitelný maximální průtok, který je nastavován ručně pomocí dodávaného nastavovacího nástroje. Po nastavení bude proporcionální pohon regulovat průtok ventilu v rozmezí 0–100 % tohoto nastaveného průtoku. Bez pohonu může být ventil provozován jako automatický vyvažovací ventil pro omezení průtoku. Ventil je možné spárovat s MP200 proporcionálním pohonem a MP140 Vyp/Zap pohonem pro velikosti DN15 až DN32, s pohonem AVU pro ventily velikosti DN40 a DN50.
Klíčové vlastnosti
Jednoduché přednastavení průtoku
Pomocí nástroje, dodávaném s každým ventilem, nastavíte požadovaný maximální průtok.
Regulátor diferenčního tlaku
Integrovaný regulátor diferenčního tlaku udržuje konstantní tlakový rozdíl na ventilu pro regulaci průtoku nezávisle na jakémkoliv kolísání tlaku v systému.
Přímé měření průtoku
Integrovaná Venturiho tryska umožňuje přímé a přesné měření průtoku pomocí tlakoměru nebo ručního měřiče průtoku. Požadovaný průtok může být nastaven s přesností ±3 %.
Plné řízení
V rámci pracovního tlakového rozsahu ventilu má pohon plnou kontrolu nad ventilem bez ohledu na přednastavení průtoku, tak aby byl poskytnut očekávaný a stabilní průtok.
Odnímatelná kazeta
Kazeta může být vyjmuta a ventil zajištěn pomocí nastavovacího nástroje (pro přednastavení průtoku), což umožní neomezené propláchnutí potrubí.
1 – Pohon
Možnost výběru termického Vyp/Zap, nebo elektromotorického plovoucího či modulačního.
2 – Jednotka přednastavení průtoku
Radiálně nastavený max. průtok nezhoršuje lineární zdvih ventilu.
3 – Vstupní otvor
Upravován nástrojem pro přednastavení max. průtoku.
4 – Venturiho otvor
Pro přímé měření průtoku.
5 – Regulátor diferenčního tlaku
Stabilizuje průtok proti kolísání vstupního tlaku.
6 – Pouzdro ventilu
DZR mosaz, PN25.
7 – Výstupní otvor
Nastavován regulátorem diferenčního tlaku.
8 – Měřicí body
pro ověření průtoku.
Nastavení maximálního průtoku ventilu
Ventily je možné snadno ručně nastavit pomocí dodávaného nástroje.
Existují 3 způsoby nastavení průtoku ventilu:
- Pomocí grafu z technické dokumentace (přesnost 7 %).
- Pomocí tabulek a měřením na Venturiho otvoru (přesnost 7 %).
- Zadáním Kvm ventilu do digitálního měřiče průtoku (přesnost 3 % bez použití tabulek).
Integrovaná Venturiho tryska
Venturiho tryska je jedním s unikátních rysů tlakově nezávislých regulačních ventilů VP223R/VP224R, která umožňuje velmi přesné měření průtoku. Přesnost měření průtoku má vliv na vyvážení při uvádění do provozu a zajišťuje správnou hydraulickou regulaci v souladu s režimem řízené soustavy.
Odnímatelná kazeta
Největší nevýhodou tlakově nezávislých regulačních ventilů je mnoho malých průchodů a vyrovnávacích částí uvnitř ventilu, které se mohou potenciálně ucpat nečistotami v systému. V instalacích s tlakově nezávislými regulačními ventily je často doporučeno použití tzv. bypassu, aby ventily nebyly vystaveny prováděnému splachování a medium mohlo protékat kolem ventilu. Ventily VP223R/VP224R mají odnímatelnou průtokovou kazetu. Nástroj pro nastavení maximálního průtoku slouží také jako záslepka, když je kazeta odstraněna, což umožňuje neomezené vyplachování potrubí bez nutnosti bypassu. Stejně jako ostatní regulační ventily, i tlakově nezávislé regulační ventily by měly být vždy doplněny filtry.
Plné řízení
Přednastavení průtoku je nastaveno radiálně (zelená šipka), je nezávislé na lineární řídicí funkci pohonu a omezovači ventilu (červené šipky). Ve spolupráci s regulátorem diferenčního tlaku má pohon plnou kontrolu nad průtokem ventilem.
Regulátor diferenčního tlaku
Regulátor zajišťuje konstantní diferenční tlak napříč přednastaveným průtokem. Ventil pro svoji správnou funkci vyžaduje kolísání tlaku v rozmezí od 30 kPa do 400 kPa. V tomto rozsahu tlaku udržuje ventil konstantní průtok (Qsized), nezávisle na vstupním tlaku. Pokud tlak klesne pod 30 kPa, ventil se chová jako klasický regulační ventil bez vyvažování.
Řízení stability průtoku
Jakmile je nastaven maximální průtok, vestavěný regulátor tlaku zajistí, že nebude nikdy tento průtok u VP233R/VP224R překročen. Elektromotorické pohony budou regulovat průtok plynule pod touto nastavenou hodnotou.
Po dobu, kdy je vstupní tlak mezi 30 kPa a 400 kPa, bude regulovaný průtok stabilní vůči kolísání vstupního tlaku. V rámci pracovního rozsahu (Pmin a Pmax) je zajištěna vysoká přesnost (±7 %, rozmezí QA–QB) na nastaveném průtoku.
Pohony určené k řízení tlakově nezávislých regulačních ventilů
Nabídka ventilů VP233R/VP224R je doplněna o pohony, jak termoelektrické tak i elektromotorické.
Termoelektrické pohony MP140 jsou pro řízení ventilů Vypnuto/ Zapnuto. Tyto pohony jsou tiché a kompaktní, a to ve verzi jak na 24 V tak i 230 V pro obě logiky řízení, NC a NO (bez napětí zavřeno/otevřeno). Konstrukce pohonu NC je v krytí IP54 a umožňuje montáž v jakékoliv poloze.
Elektromotorické pohony nabízí plné řízení průtoku nezávisle na tlaku. Tyto pohony jsou pro spojité řízení 0–10 V napájeny 24 V a pro 3bodové řízení ve verzi na 24 V a 230 V.
Pro ventily DN15-32 jsou používány pohony MP140 a MP200 a pro ventily DN40-50 pohony AVU…
obr. 11 MP200
• spojitý elektromotorický pohon pro VP223R
• spojité 0–10 V nebo 3bodové řízení
Animovaná prezentace této nové řady:
http://tools.buildings.schneider-electric.com/PICV-Demo/products.php
Další informace najdete na www.schneider-electric.com nebo pomocí aplikace MyExchange Schneider Electric pro mobilní zařízení (dostupná pro iOS i Android).
Společnost Schneider Electric je světovým expertem v ovládání energie. Svým zákazníkům a partnerům v oblastech průmyslu, energetiky, infrastruktury, IT a stavebnictví poskytuje řešení a služby pro bezpečné, spolehlivé a efektivní využívání elektrické energie.