Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Otevřená versus tlaková expanzní nádoba

Dotaz: Chystám se na menší úpravu topení v rodinném domku. Jedná se o samotížný systém s vyrovnávací nádrží. Problém je, že musím dvakrát za sezónu doplnit do systému vodu. Zvažuji úpravu rozvodu na uzavřený okruh s expanzní nádobou. Můžete mi říci výhody či nevýhody, když výrobce expanzní nádoby udává doporučenou životnost 10 let?

Otevřené expanzní nádoby (dále jen EN) se v současnosti téměř neprojektují. Příčinou je možnost zamrznutí EN v tepelně - izolačně nechráněném půdním prostoru, otevřená hladina vody, která umožňuje odpar otopné vody a tudíž nutnost jejího doplňování v průběhu otopného období stejně jako sycení otopné vody kyslíkem. Nárůst podílu kyslíku ve vzduchu, který je v otopné vodě, je dán dvakrát větším součinitelem rozpustnosti tohoto plynu ve vodě oproti součiniteli rozpustnosti dusíku. Při reakci kyslíku s kovovými materiály otopné soustavy pak vznikají korozní produkty ohrožující další prvky otopné soustavy či působící provozní potíže.

Tlaková membránová EN tyto nevýhody nemá a pokud není nežádoucí únik vody ze soustavy, není potřeba vodu doplňovat. Životnost 10 let je snad doporučená, ale ve skutečnosti pokud nedojde neprofesionálním provozním zásahem k porušení membrány, je srovnatelná s životností zdroje tepla. Je však nutné EN správně dimenzovat, za studeného stavu soustavy seřídit přetlak na straně vzdušiny a instalovat ji na vhodné místo vzhledem k umístění čerpadla, což není podle dotazu Váš problém, neboť máte soustavu s přirozeným oběhem vody (samotíž). Pokud zaměníte otevřenou EN za tlakovou je nutné instalovat ještě pojistné zařízení, neboť tlaková EN plní pouze zabezpečovací a nikoli pojistnou funkci. Konkrétně to obnáší instalovat pojistný ventil hned za kotel na výstupní potrubí z kotle, pokud kotel nemá na pojistný ventil samostatný vývod.

Zaměřme se na výpočet (návrh) a seřízení tlakové membránové EN. Výpočet vychází ze vztahu:

kdeVetobjem expanzní tlakové nádoby [l]
Voobjem vody v celé otopné soustavě [l]
nsoučinitel zvětšení objemu (viz tab.) [-]
ηstupeň využití EN [-]

kdeph,dov,Anejvyšší dovolený absolutní tlak = otevírací absolutní tlak pojistného ventilu [kPa]
pd,Ahydrostatický absolutní tlak [kPa]

Je zřejmé, že musíme dosazovat v absolutních tlacích, tj. přetlak + barometrický tlak, a nikoli v přetlacích. Pak je

kdeρhustota vody = 1000 kg/m3
gtíhové zrychlení = 10 m/s2
hvýška vodního sloupce nad EN [m]
pBbarometrický tlak = 100 kPa

Tabulka k určení n

Δt = tmax - 10 [K]60808590
n [-]0,02240,03550,03920,0431

Jakmile určíme objem EN Vet [l] vybereme z výrobní řady nejbližší vyšší hodnotu než je námi spočtená. Např. je - li výrobní řada 18, 25, 35 l a nám výpočtem vyjde 18,2 l, pak volíme tlakovou membránovou EN o velikosti 25 l. Po instalaci tlakové EN, pojistného ventilu a odstranění otevřené EN spolu se zaslepením potrubní sítě po otevřené EN, velmi pomalu přes zpátečku napouštíme soustavu spolu s jejím odvzdušňováním. U tlakové expanzní nádoby (soustava je stále studená) seřídíme na straně vzdušiny přetlak na hodnotu:

pet,seř. = (1,1 až 1,3).ρ.g.h.10-3    [kPa].
 
 
Reklama