Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Tepelné čerpadlo země-voda: nejlepší možné řešení

V rodinném domě nedaleko Prahy jsme hledali odpověď na otázku: proč si pořídit tepelné čerpadlo. Podle skutečných účtů za elektřinu od nastěhování v roce 2011 bylo spočítáno, že investice do tepelného čerpadla se majitelům vrátí za 8 let.

Diskuze majitelů rodinných domů na téma tepelného čerpadla mívají obvykle stejný průběh. Ze začátku převládají jednoznačně pozitivní argumenty, ale nakonec zpravidla přebije jeden zásadní vše, co bylo předtím řečeno. Tím je pořizovací částka. Protože investice do tepelného čerpadla není zrovna malá, je třeba se na ni podívat z dlouhodobého hlediska. V rodinném domě nedaleko Prahy jsme hledali odpověď na to, proč si tepelné čerpadlo pořídit či nepořídit.

Komfortní moderně řešený rodinný dům byl postaven na pozemku 1000 m2 v roce 2011. Standardně ho v průběhu týdne obývá 4členná rodina, která se o víkendech rozrůstá minimálně o další dva členy. Užitná plocha domu je 350 m2. Je postaven z porothermu (30 cm silné cihly), který je izolován 20cm vrstvou polystyrenu, na kterou navíc navazuje ještě obklad z pohledových cihel. V přízemí domu je instalované podlahové vytápění a v horních patrech jsou radiátory. Elektrifikace nového domu je poměrně vysoká. Prakticky všechny přístroje jsou napájené elektřinou, což samozřejmě mimo jiné zahrnuje myčku, pračku, troubu, varnou desku, kávovar, sušičku prádla a řadu dalších menších spotřebičů. Vytápění a ohřev užitkové vody je primárně zajištěno tepelným čerpadlem země-voda. K provozu domu je třeba říci, že obytné místnosti vyjma ložnic jsou vytápěny na 23 °C. Teplo, které stoupá od podlahy je velmi příjemné a rovnoměrné. Technické místnosti jsou pouze temperovány. Systém vytápění je nastaven tak, aby v řádu byla voda teplá 45 °C.

tepelné čerpadlo země voda Vaillant geoTHERM VWS 141
tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM VWS 141 země voda venkovní jednotka
tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM VWS 141 země voda venkovní jednotka

Proč tepelné čerpadlo?

tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM VWS 141 s akumulačním zásobníkem

Majitel domu měl v investici do způsobu vytápění podle jeho slov celkem brzy jasno. Na začátku měl k dispozici dvě kalkulace. V jedné figuroval klasický kondenzační plynový kotel, ovšem s nutností vybudovat navíc k domu přípojku plynu, druhou variantou bylo tepelné čerpadlo typu země-voda. Zvolil tepelné čerpadlo Vaillant. „Bral jsem to jako investici do budoucnosti. Chtěli jsme co nejvíce ušetřit. Dříve jsme bydleli v bytě o podlahové ploše 120 m2, přičemž spotřeba plynu a elektřiny nás ročně stála skoro 60 tisíc korun. A to nepočítám neustálé problémy s kotlem.“

Instalované tepelné čerpadlo Vaillant geoTHERM VWS 141 odebírá teplo ze dvou poměrně hlubokých vrtů (120 metrů). Vrty bylo nutné provézt v takové hloubce díky komplikovanému skalnímu podloží a samozřejmě potřebě spodního tepla pro dosažení co největšího efektu. Vaillant nabízí také verzi zemního plošného kolektoru, ale ta v tomto případě nebyla, vzhledem k velikosti pozemku, možná. Zemní vrty jsou dražší, ale jsou naproti tomu stabilnější a účinnější. Získané teplo předává tepelné čerpadlo do akumulačního zásobníku. Dodejme, že uvedený typ tepelného čerpadla spotřebuje v nejdůležitější fázi cyklu, tj. stlačení chladiva kompresorem, pouze 25 % cizí energie, a pyšní se topným faktorem 4,7. Pro případ nouze, tedy vypnutí tepelného čerpadla, je v systému ještě zařazen malý elektrokotel.

Suchá fakta

Celková investice do kompletního zařízení se přiblížila k hranici půl milionu korun. Svou roli v této částce však sehrály zmíněné hluboké vrty. V prvním roce po nastěhování, což proběhlo 5. prosince 2011, dům ještě vysychal, a tak byla spotřeba o 10 % vyšší. V následujícím roce se však ustálila. Na základě pečlivého sledování spotřeby elektřiny a samozřejmě i pohledem na faktury dodavatele elektrické energie, vyplynulo, že rodinu stojí provoz domu ročně 44 tisíc korun. Když vezmeme v úvahu relativně velkou podlahovou plochu domu, požadavky na teplo v místnostech a zvýšené nároky na provoz během víkendů, pak je tato částka velmi zajímavá. Díky tomu bylo spočítáno, že investice do tepelného čerpadla se majitelům vrátí za 8 let.

Splnil systém očekávání?

S provozem jsou majitelé domu absolutně spokojeni. „Za největší výhodu považuji nízké roční náklady. Bydlení v tomto domě je levnější než jsme měli v bytě, který byl ovšem výrazně menší,“ vysvětluje majitel a dodává: „Jsem velmi spokojen s vysokým uživatelským komfortem a snadným ovládáním, které připomíná chytrý telefon. Připomeňme ještě, že tepelné čerpadlo přináší do provozu domu jednu velkou výhodu – nízký tarif na odběr elektřiny, což znamená, že náklady na provoz všech elektrických přístrojů jsou nízké. Návratnost investice je podle mého názoru rychlá, zejména když si uvědomíme všechny aspekty tohoto systému.“

Za dva roky provozu bylo nutné vyřešit jeden menší problém se snížením tlaku teplonosné kapaliny ve vrtech, což bylo záhy jednoduše odstraněno. Preventivní roční prohlídka přijde na zhruba 1 500 Kč. Firma Vaillant poskytuje na nejdůležitější součást systému – kompresor – záruku 10 let. Životnost celého systému se odhaduje na 18 až 20 let. Otázka návratnosti investice je tím tedy zcela jednoznačně zodpovězena, a to jsme vůbec nehovořili o ekologickém hledisku.

Další informace na www.kvalitni-tepelna-cerpadla.cz


Tepelná čerpadla Vaillant
logo Tepelná čerpadla Vaillant

Značka Vaillant patří k předním výrobcům tepelné techniky v Evropě již od roku 1874. Její sortiment zahrnuje kondenzační kotle, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, zásobníky TV, solární systémy a regulační techniku. Vaillant klade velký důraz zejména ...