Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Otopný systém v bytovém domě kombinuje kondenzační plynové kotle a 14 solárních kolektorů

Bytový dům v Průběžné ulici, který jsme v Rakovníku navštívili, byl postaven v roce 1970 a má 20 bytových jednotek. Nově zvolený systém vytápění domu kombinuje dva závěsné kondenzační kotle na zemní plyn Vaillant VU 466/ 4-5 ecoTEC Plus s výkonem 13,3 až 47,7 kW a 14 solárních kolektorů umístěných na střeše objektu o celkové solární ploše 32,9 m2.

Investice do budoucnosti

Bytových domů postavených podobným způsobem jako na sídlišti v Rakovníku je v České republice nespočetně. Protože byly postaveny před mnoha roky, trpí prakticky všemi neduhy tehdejšího stavitelství. Moc se tehdy nešetřilo a tak domy nebyly zatepleny a kotelny neměly odpovídající účinnost. Proto jsou náklady na energie v těchto objektech z dnešního pohledu enormně vysoké. Není divu, že dochází k postupným investicím, zejména do izolace vnějšího pláště, výměny oken a v neposlední řadě také do rekonstrukcí kotelen. Dům v Průběžné ulici, který jsme v Rakovníku navštívili, byl postaven v roce 1970 a má 20 bytových jednotek. Před třemi roky se správa domu rozhodla investovat do výměny kotlů a instalace solárních panelů. Včetně projektu šlo o částku čítající necelých 1,3 milionu korun včetně DPH. Základní otázkou je, vyplatilo se?

Sázka na prověřenou kvalitu


Nově zvolený systém vytápění domu kombinuje dva závěsné kondenzační kotle na zemní plyn Vaillant VU 466/ 4-5 ecoTEC Plus s výkonem 13,3 až 47,7 kW a 14 solárních kolektorů umístěných na střeše objektu o celkové solární ploše 32,9 m2. Projekt byl zahájen před třemi roky s tím, že bude proveden dvoufázově, tedy nejdříve mělo dojít k výměně kotlů, kterou měla následovat instalace solárních kolektorů. Vlivem okolností (předpoklad zvyšování DPH) byly obě fáze projektu sloučeny do jedné, takže 15. prosince 2011 byl zahájen zkušební provoz. Dodejme, že dům byl před touto investicí zateplen klasickou 10cm izolací z polystyrenu, byla vyměněna prakticky všechna okna, každý vlastník nebo nájemník bytu má nainstalovány měřáky spotřeby vody, termostatické hlavice na radiátorech a indikátory topných nákladů.

Systém je v současné době nastaven tak, že pokud se voda ze solárních panelů ohřeje v akumulační nádobě (1000 litrů) na 60 °C, vypnou se plynové kotle a ohřátá voda proudí buď přímo do okruhu, nebo ohřívá vodu v bojleru (500 litrů). Akumulační nádoba je schopna dobíjet energii až na teplotu vody 95 °C, pak dojde v solárních kolektorech ke zplynění kapaliny a cyklus se přeruší do doby, než voda opět nezchladne. Naopak v případě, kdy teplota vody ze solárních panelů klesne na 54 °C, zapínají se znovu plynové kotle. V solárním řádu proudí 122 litrů solární kapaliny, která se občas musí doplňovat, aby byl udržován stálý průměrný tlak 2 až 3 bary.

Závěsné kondenzační kotle Vaillant dosahují účinnosti až 108 %, přičemž teplotu lze nastavovat v rozsahu od 36 do 86 °C. Jsou velmi kompaktní nenáročné na místo i na obsluhu. Součástí kotle je nerezový kondenzační výměník, čerpadlo, expanzní nádobka a pojistný ventil. Chod obou kotlů, ale i celého systému, je řízen elektronicky. Všechny údaje jsou velmi pečlivě monitorovány, takže je možné dle nastalé situace velmi jednoduše měnit požadované hodnoty.

Jaká je návratnost?

Vraťme se k otázce návratnosti. V původním stavu byla spotřeba plynu staré kotelny zhruba 26 433 m3 za rok. Po zateplení domu a výměně oken klesla na 22 166 m3 plynu. V loňském roce, kdy již byla plně v provozu nová kotelna včetně solárních kolektorů, se ušetřilo 7 276 m3 plynu. Což v přepočtu na peníze znamená zhruba 124 tisíc Kč. A protože vloni byl velmi špatný solární rok, v letošním roce by měla být úspora větší. Zisky ze solárních kolektorů se velmi pečlivě zaznamenávají, takže například vloni bylo za leden získáno jen 51 kWh zatímco letos v tom samém období až 159 kWh. Pokud tedy vezmeme v úvahu celkovou investici 1,3 miliony korun, tak návratnost by měla být mezi 10. až 11. rokem. Systém je dimenzován tak, aby vydržel minimálně 20 let. Každý rok je nutné absolvovat pravidelný servis, což je částka okolo 2000 Kč. Po deseti letech dochází obvykle k plánované výměně některých komponentů, aby účinnost byla stále stejná. Investice řádově okolo 10 až 15 tisíc korun.

Z toho všeho vyplývá, že přes počáteční na první pohled vysokou investici je zřejmé, že roční úspora na energiích, zejména tedy spotřebě plynu, je velmi významná. Návratnost kolem deseti let je vynikající a může být ještě lepší. Když k tomu připočteme komfortní provoz i z hlediska obsluhy a nastavování, pak se jedná o velmi zajímavé řešení, které přineslo nájemníkům a vlastníkům bytů jen samé plusy.

Více informací najdete na stránkách www.vaillant.cz


Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)
logo Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)

Díky více než 145 letům zkušeností vám značka Vaillant poskytuje efektivní a ekologická řešení pro vytápění, ohřev teplé vody, chlazení a větrání. V našem produktovém portfoliu najdete kondenzační kotle, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, zásobníky, ...