Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vaillant - moderní tepelná technika s tradicí

Společnost Vaillant se od svého vzniku před více než 130 lety stala synonynem pro vytápění a přípravu teplé vody. V sortimentu značky Vaillant najdete nejen závěsné a stacionární plynové kotle, průtokové a zásobníkové ohřívače teplé vody, solární systémy, ale v neposlední řadě tepelná čerpadla. Velký důraz klademe na kvalitu všech výrobků, inovaci a technickou podporu.

Dceřiná společnost Vaillant Group Czech s.r.o., která byla založena v roce 1992 a jež sídlí v rozsáhlém areáluv Chrášťanech nedaleko Prahy, patří do mezinárodní skupiny Vaillant Group. Tato skupina zahrnuje osm silných značek, mezi jinými také Protherm, a patří mezi největší společností v Evropě v oboru vytápění a přípravy teplé vody. Produkty značky Vaillant najdeme v celé střední a západní Evropě, dále v Turecku a Číně.

Z historie firmy

Tepelná technika Vaillant
Plynový kotel s uzavřeným sytémem ohřevu vody

Počátky firmy se datují do druhé poloviny devatenáctého století, konkrétně do roku 1874, ve kterém instalatér Johann Vaillant zakládá v německém Remscheidu firmu na výrobu kotlů a postupně získává velké úspěchy se svým uzavřeným systémem ohřevu vody. Značka pro Vaillant – zajíc ve vejci, která vznikla v roce 1899, je již navždy spojena s plynovými ohřívači teplé vody a centrálním vytápěním.

Jeden z prvních plynových ohřívačů
Jeden z prvních plynových ohřívačů

V roce 1905 se firma začala rychle rozvíjet díky výrobě malých plynových ohřívačů, které se vešly přímo do koupelen. V té době obchodně nejúspěšnější výrobek byl patentován pod označením „Geyser.“ O devatenáct let později, v roce 1924 dobývá svět kotel pro centrální vytápění a ohřev vody a od roku 1960 firma rozšiřuje svůj výrobní sortiment o elektrické spotřebiče, zejména o průtokové ohřívače.

Velký rozvoj výroby jednotek pro vytápění a ohřev vody nastal v sedmdesátých letech minulého století, ze stejného období je také kompaktní závěsný kombi ohřívač.

Další bouřlivý rozvoj nastává koncem dvacátého století v roce 1992 a je spojen se založením dceřiných společnosti v České republice, Maďarsku, Polsku a Turecku.

Rok 1995 přinesl závěsný kondenzační kotel a v roce 1997 začala firma vyrábět solární systémy pro ohřev teplé vody.

V roce 2001 převzala mateřská firma Vaillant britský koncern Hepworth a stala se tak největší evropskou skupinou v oboru tepelné techniky. Vlastní výroba tepelných čerpadel v německém Gelsenkirchen začíná v roce 2006, pro zásobení asijského trhu vzniká v následujícím roce nový závod Wuxi v Číně. A následuje další úspěšný rozvoj společnosti...

V současné době má Vaillant Group svou vlastní prodejní síť ve více než 20 zemích a do více než 60 států exportuje.

Závěsné plynové kotle

Plynové kotle pro centrální vytápění, společně s ohřevem teplé vody, jsou klasikou v sortimentu firmy Vaillant. Široká škála produktů obsahuje několik modelových řad, kde si každý zákazník může najít přesně to, co potřebuje.

Kondenzačni kotel ecoCOMPACT s integrovaným zásobníkem TV
Kondenzačni kotel ecoCOMPACT s integrovaným zásobníkem TV
Kondenzačni kotel ecoCOMPACT
Kondenzačni kotel ecoCOMPACT

Zastavíme se u závěsných kondenzačních kotlů. Jejich konstrukce díky velké ploše výměníku umožňuje využít kondenzační teplo. Po předání primárního tepla ze spalin dochází k jejich dalšímu ochlazení až na teplotu, která se nachází pod hodnotou rosného bodu 50–55 °C. Jestliže se teplota pohybuje v této oblasti, vodní pára obsažená ve spalinách kondenzuje, a tím je tepelná energie dodatečně předávána do topného systému. Kondenzační technika využívá navíc nejen latentní teplo, ale i primární tepelná energie je využita účinněji než u klasických kotlů.

Kondenzační kotle Vaillant se vyrábí v provedení pro vytápění o výkonu 11, 18, 24 a 37 kW. Tuto řadu doplňuje kombinovaný kotel s přípravou teplé vody.

Firma Vaillant neustále rozšiřuje svůj sortiment kondenzačních kotlů vyznačujících se vysokou účinností, ekologickým provozem a komfortním provozem ve vytápění a přípravě teplé vody.

Jako příklad vybíráme kondenzační kotel ecoCOMPACT, který představuje ideální kombinaci vytápěcího zařízení s integrovaným zásobníkem teplé vody. Toto řešení je úsporné nejen vzhledem ke spotřebě plynu, ale také na půdorysnou plochu. Svými kompaktními rozměry je určen jak pro rodinné domy, tak pro bytové jednotky s možností instalace v různych nikách, halách, podkrovích apod. Kotel ecoCOMPACT je vybaven stolitrovým speciálním zásobníkem s vrstveným ukládáním teplé vody, který odpovídá standardnímu zásobníku o objemu 150.

Solární technika

Výrazný důraz klade Vaillant na produkty a systémy, které využívají obnovitelné zdroje energie. Po celé Evropě zaznamenávají tyto produkty zvýšenou poptávku. To platí především pro tepelná čerpadla a solární systémy.

Solární systém auroSTEP plus pro přípravu teplé vody má veškeré nutné prvky jako jsou čerpadlová skupina, bivalentní zásobník (150, 250 l nebo 350 l) a regulátor integrovány v jeden celek, který je již kompletně připraven k montáži včetně potřebného množství solární kapaliny.

Základním prvkem dalšího solárního systému Solar Set 1 je kolektor auroTHERM VFK 145, který zachycuje až 95 % sluneční energie. Panel má plochu 2,51 m2 a jeho povrch je pokryt speciálním strukturovaným ochranným sklem o tloušťce 3,2 mm. Kolektor je možné namontovat na střechu plochou nebo šikmou, popř. do volného prostoru. Neoddělitelnou součástí systému je bivalentní solární zásobník VIH S 300/1 o objemu 300 l.

Solar Set 2 exclusiv je určen pro využití solární energie nejen pro ohřev teplé vody, ale zejména pro podporu vytápění. Pro tento účel byla navržena kombinace vakuových trubicových panelů auro-THERM exclusiv VTK 570/2 nebo VTK 1140/2 a trivalentního akumulačního zásobníku auroSTOR VPS SC 700. Protože vakuové panely dokáží využít sluneční energii i v průběhu zimního období, je výhodné ji během dne předávat do topné vody v akumulačním zásobníku a následně ji využívat v topném systému pro vytápění. Tím se docílí významné úspory ve spotřebě zemního plynu nebo propanu. Uvnitř vnitřního prostoru zásobníku auroSTOR je umístěn přídavný zásobník o objemu 180 l pro teplou vodu. Touto konstrukcí je solární energie využívána i pro ohřev teplé vody.

Solar Set 2 exclusiv
Solar Set 2 exclusiv:
1) Vakuový trubkový solární panel auroTHERM exclusiv VTK 570/2
2) Zásobník auroSTOR VPS SC 700
3) Hydraulická přepínací skupina

Tepelná čerpadla

TČ geoTHERM
Tepelná čerpadla Vaillant geoTHERM

Jak již bylo uvedeno výše, zvýšenou poptávku zaznamenávají také tepelná čerpadla, která začala společnost Vaillant vyrábět v roce 2006. Jedná se o typy geoTHERM VWS země/voda a geoTHERM VWL a VWL S vzduch/voda.

Tepelná čerpadla geoTHERM VWS země/voda (s integrovaným zásobníkem TV) pro vnitřní instalaci) jsou vhodná nejen k vytápění ale i chlazení novostaveb, nebo k modernizaci topných systémů stávajících domů, větších objektů, ale i komerčních budov. Diky max. výstupní teplotě topné vody 62 °C je možné tato TČ Kondenzačni kotel ecoCOMPACT použít i pro ohřev teplé vody ve spojení s vhodným zásobníkem jako je VIH RW 300 nebo VDH 300/2. Součástí tepelných čerpadel je zabudovaný ekvitermní regulátor s indikací energetické bilance. Velmi často se při použití tepelných čerpadel také využívá akumulačních zásobníků pro ještě větší efektivitu vytápění.

Tepelná čerpadla geoTHERM VWL S vzduch/voda split (s integrovaným zásobníkem TV) pro vnitřní instalaci a s venkovní jednotkou jsou podobně jako TČ geoTHERM VWS země/voda vhodná k vytápění novostaveb, nebo k modernizaci topných systémů stávajících domů a objektů. Tepelná čerpadla geoTHERM VWL S jsou vhodná zejména pro nízkoteplotní podlahové systémy s teplotním spádem s nízkou výstupní teplotou 30 až 35 °C, k jejich výhodám patří také velmi nízká hlučnost zařízení.


Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)
logo Vaillant Group Czech s.r.o. (zn. VAILLANT)

Díky více než 145 letům zkušeností vám značka Vaillant poskytuje efektivní a ekologická řešení pro vytápění, ohřev teplé vody, chlazení a větrání. V našem produktovém portfoliu najdete kondenzační kotle, tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, zásobníky, ...