Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

AC Heating - Změřeno SCOP. Lepší nebo stejné výsledky než TČ země-voda

Tepelná čerpadla AC Heating představují dlouhodobě zařízení s vysokou přidanou hodnotou, a to jak v oblasti účinnosti, tak v oblasti regulace. Tyto dvě věci spolu totiž velmi souvisí. Ukazuje se, že právě možnosti řídicích systémů enormním způsobem ovlivňují výši úspor na vytápění a ohřev teplé vody.

Jako první výrobce tepelných čerpadel jsme na trhu v české republice představili tepelná čerpadla vzduch-voda s proměnnou regulací výkonu. Jako první jsme vybavili každé instalované tepelné čerpadlo standardně řídicím systémem připojitelným k internetu. Jako první jsme poskytovali záruku 7 let na celé zařízení bez příplatku nebo placených servisních prohlídek. Jako první jsme v České republice provedli ve státním Strojírenském zkušebním ústavu v Brně měření účinnosti SCOP dle nejnovějších norem. Nyní máme další novinky, které Vás budou jistě zajímat.

Změřen celoroční topný faktor SCOP. Výsledek: vyšší účinnost než mají systémy země-voda!

Provedli jsme ve státním Strojírenském zkušebním ústavu měření celoročního topného faktoru (SCOP) podle nejnovější normy EN14825. Výsledky ukázaly, že dosahujeme třídy A+++ u všech jednofázových modelů a třídy A++ u třífázových modelů. Celoroční topný faktor umožňuje porovnat tepelná čerpadla vzduch-voda objektivně se systémy země-voda. Naměřené SCOP 4,62 ukazuje, že tepelná čerpadla AC Heating jsou celkově úspornější než tepelná čerpadla země-voda, která obvykle dosahují nižších hodnot.

Norma, která se SCOP zahrnuje úplně vše: provoz oběhového čerpadla, provoz řídicího systému, elektroniky, celoroční stand-by režim, ohřev kompresoru, prostě všechno kompletní spotřebu elektrické energie a na druhé straně je toto dáno do poměru s celkově vyrobenou tepelnou energií. Právě proto lze pomocí SCOP porovnávat i tepelná čerpadla různých typů (země-voda, vzduch-voda). Zařízení s vyšším SCOP bude z hlediska celoročního provozu úspornější.

Toto je tedy definitivní konec spekulacím, zda je tepelné čerpadlo naše tepelné čerpadlo vzduch-voda více či méně úsporné. Výsledek je jasný: Tepelná čerpadla AC Heating jsou skutečným leaderem na trhu a dosahují vysoce nadprůměrné účinnosti, která předčí dokonce i systémy země-voda.


xCC – proč jsou naše zařízení tak úsporná

Zajímavá skutečnost z minulého odstavce je způsobena mnoha aspekty. Bezpochyby se jedná o použití těch nejkvalitnějších komponentů a o správný konstrukční návrh a dimenzování našich zařízení. Poslední důležitou věcí je řídicí systém xCC.

Každý systém pracuje správně, jen když je optimálně nastaven. Optimální nastavení je zajištěno jednak autoadaptivními mechanismy a také přehledností uživatelského rozhraní, díky kterému uživatel může řídicí systém nastavit přesně dle jeho potřeb. Tato skutečnost přináší další velké úspory při provozu tepelného čerpadla.

xCC – proč je vhodné mít jeden řídicí systém na všechno

Doba kdy bylo mnoho různých regulátorů, které spolu nekomunikují je již pryč. Řídicí systém xCC tepelného čerpadla ovládá vše: Topení (až 12 okruhů a 8 podokruhů pro multizónové řízení), ohřev teplé vody, bazénu a umí integrovat k sobě krb či vzduchotechniku.

Tím, že je vše centrálně řízeno, nedochází ke kolizním stavům kdy vzduchotechnika chladí, topení topí nebo se topí v krbu, k tomu běží stále tepelné čerpadlo a podobně. Řídicí systém xCC pečlivě hospodaří s energií tak, aby bylo s ní nebylo plýtváno.

xCC – Nové funkce řídicího systému pro náročné uživatele


Díky unikátnímu řešení řídicího systému bylo možné implementovat i některé funkce sběrnicové inteligentní elektroinstalace. Například pomocí řídicího systému xCC můžete ovládat i žaluzie. Pokud řídicí systém xCC propojíte s meteostanicí, je možné ovládat žaluzie nejen dle času, ale i podle intenzity větru. Řídicí systém disponuje i výstupy, které simulují přítomnost člověka v domě a mohou tak náhodných intervalech například rozsvěcet-či zhasínat světla.

Tím, že je řídicí systém xCC součástí tepelného čerpadla, je počáteční investice do přídavných funkcí již minimální. Pokud by tento objem nestačil, je možné tepelné čerpadlo propojit s nadřazeným systémem inteligentního domu přes otevřený protokol přes Ethernet.

Co můžete slyšet, když už konkurenci nestačí dech?

Často bylo slyšet „ale ta tepelná čerpadla vzduch voda mají špatnou účinnost“. Možná, ale neplatí to o tepelných čerpadlech AC Heating. SCOP, tedy parametr, pomocí kterého lze celoroční účinnost a ekonomiku objektivně porovnávat, jsme změřili.

Slýcháme i argumentaci, že tepelná čerpadla s proměnným výkonem jsou méně účinná. Opět SCOP ukazuje, že pravý opak je pravdou. Skvělé je i to, že pokud frekvenční měnič upravuje výkon kompresoru na nezbytné minimum, snižuje se počet jeho startů a prodlužuje se jeho životnost.

Spolehlivý partner je důležitý

Jsme na trhu od roku 2006. Právě jsme se přestěhovali do nového a většího sídla, které jsme pro nás postavili. Jsme dlouhodobě jedním z hlavních hráčů na českém trhu. Expandujeme do zahraničí. Každý rok se náš tým rozšíří o nové pracovníky. Nebojíme se provést měření dle těch nejnovějších a nejpřísnějších norem a prezentovat je veřejnosti. Poskytujeme plnou ničím nepodmíněnou záruku 7 let. Podporujeme vybrané dobročinné akce. Na základě uvedených faktů si troufám tvrdit, že máme splněny všechny předpoklady pro to, abychom se mohli označit za solidní firmu.

Pokud si tepelné čerpadlo pořizujete, je to investice na mnoho let. Vyplatí se vybrat si solidního partnera, kterému Vaši investici svěříte. Vyžadujte při výběru reference, vyžadujte technická data a individuální přístup.

Zajímají Vás tepelná čerpadla? Obraťte se na nás telefonicky nebo přes náš webový portál, rádi Vám poskytneme bližší informace.

Budeme samozřejmě vystavovat na veletrhu FORARCH 2014, najdete nás v hale 7, na stánku číslo 7A15. Budiž toto rovněž příležitostí k setkání a diskusi o novinkách. Těšíme se na setkání s Vámi!

AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
logo AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

Společnost KUFI INT je česká firma, která vyrábí a instaluje tepelná čerpadla AC Heating Convert AW. Naše tepelná čerpadla vytápí rodinné domy, bytové domy, školy, školky, administrativní budovy a průmyslové haly. Máme za sebou stovky instalací tepelných ...