Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea model T-CAP v praxi

Datum: 23.12.2011  |  Organizace: Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizace)  |  Firemní článek

První instalaci provedla firma KLIMA RAPID, která pak v říjnu tohoto roku naskladnila první sériové dodávky a zahájila další referenční montáže těchto tepelných čerpadel. Tyto modely tepelných čerpadel T-CAP mají plné uplatnění především u rodinných domů, kdy požadujeme trvalý topný výkon a také tam kde chceme šetřit na provoze odstavením záložní elektro patrony v hydroboxu.

Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizace)
Thámova 13
186 00 Praha 8

tel.:+420 236 032 511, call centrum +420 236 032 911
e-mail:
web:www.aircon.panasonic.eu/CZ_cs/

Abychom se mohli blíže podívat na praktické zkušenosti s montáží a provozem tepelných čerpadel Panasonic Aquarea pod označením T-CAP (Total Capacity), popíšeme si, jak proběhla referenční instalace 9 kW tepelného čerpadla, kdy bylo možné čerpadlo otestovat především pro ohřev teplé užitkové vody.

Tuto první instalaci provedla firma KLIMA RAPID, která pak v říjnu tohoto roku naskladnila první sériové dodávky a zahájila další referenční montáže těchto tepelných čerpadel. Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea jsou nyní dodávána v provedení T-CAP ve výkonech 9 a 12 kW.

Tepelné čerpadlo Aquarea T-CAP o výkonu 9 kW a 12 kW
Tepelné čerpadlo Aquarea T-CAP o výkonu 9 kW a 12 kW
 

Hydrobox – vnitřní jednotka

Vnitřní jednotka (hydrobox) je v provedení T-CAP téměř totožný s hydroboxem pro modely SDF. Snad jako jedinou na první pohled patrnou inovací je osazení nového výměníku Alfa Laval (italské výroby) a nové řady oběhového čerpadla Grunfos.

Vnitřní jednotka
Vnitřní jednotka – detail 1
Vnitřní jednotka – detail 2
 

Venkovní jednotka

Schéma zapojení
Venkovní jednotka

Venkovní jednotka je u obou modelů 9 a 12 kW již dvou vrtulová a tedy s velkou plochou výměníku, která je jedním z předpokladů kvalitního získávání tepla z okolního vzduchu. Hlavní změnou je vnitřní zapojení chladivového okruhu, kdy model T-CAP je rozšířen o speciální SUB-COOLER (výměník) a o druhý ventil EEV Bypass.

 

Instalace, oživení a provoz tepelného čerpadla Panasonic Aquarea

Nainstalování vnitřního hydroboxu a venkovní jednotky je stejné jako u modelové řady SDF a totéž platí i o nastavení tepelného čerpadla (ekvitermní křivka, provozní teploty, spínání záložní elektropatrony atp.). Hlavním rozdílem a výhodou tohoto modelu T-CAP SXF v porovnání s řadou SDF, SDH a SDC je zajištění konstantního topného výkonu i při venkovní teplotě −15 °C. Tedy 9 kW tepelné čerpadlo má při venkovní teplotě vzduchu stále výkon 9 kW bez nutnosti sepnutí záložní elektro patrony, a to při elektrickém příkonu 3,6 kW (teplota výstupní vody +35 °C). U této venkovní jednotky je opět velice kvalitně řešeno odtávání díky specielnímu restriktoru chladiva, kdy spodní řada výměníku nikdy nezamrzne. Video ukázka odtávání venkovní jednotky model T-CAP o výkonu 12 kW je uvedena níže.

Závěr

Tyto modely tepelných čerpadel T-CAP mají plné uplatnění především u rodinných domů, kdy požadujeme trvalý topný výkon a také tam kde chceme šetřit na provoze odstavením záložní elektro patrony v hydroboxu. V neposlední řadě je nutné říci, že cena nového modelu tepelného čerpadla Panasonic Aquarea T-CAP se oproti modelům SDF pohybuje o cca 15 % výše. Bližší informace Vám rádi poskytnou odborníci ze společnosti KLIMA RAPID, spol. s r.o. na www.klimarapid.cz, tel: 800 100 343.

 

Témata 2018

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo FV PLAST
logo ENBRA
logo THERMONA
logo DANFOSS

Spolupracujeme

logo Asociace odborných velkoobchodů

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018