Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Panasonic spolu s firmou British Gas vyvíjí vysoce účinné tepelné čerpadlo pro projekt BASF Eco Home

Společnost Panasonic uzavřela partnerství s firmou Cool Planet, součástí koncernu British Gas zaměřenou na výrobu a instalaci zařízení využívajících obnovitelnou energii. Cílem spolupráce je vývoj ekologického vytápěcího systému pro budovu BASF House, tedy pro součást významného projektu Creative Energy Homes Project, který organizuje univerzita v britském Nottinghamu.

Společnost Cool Planet do tohoto modelového domu zabudovala tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea tak, aby dosáhla maximálně účinného a přitom úsporného provozu při vytápění a chlazení domácnosti.

Cílem projektu Creative Homes je prokázat, že pomocí nízkoenergetických technologií podle standardu PassivHaus lze splnit požadavky Kodexu pro ekologicky udržitelné bydlení (Code for Sustainable Homes). BASF House je jedním ze sedmi domů postavených na ulici Green Close, poblíž katedry urbanistiky Nottinghamské univerzity. Budova umožňuje hodnotit využití nejrůznějších technologií zaměřených na obnovitelnou energii či snižujících množství uhlíku v materiálech. Univerzita tak díky projektu získává nesmírně cenné údaje. Společnosti BASF se tak daří prokázat, že je jedním z předních světových poskytovatelů produktů, systémů a řešení v oblasti ekologicky udržitelné výstavby.

Po zevrubném testování kotle na biomasu instalovala společnost Cool Planet v budově BASF House na jaře 2011 monoblokovou jednotku Aquarea s výkonem 9 kW. Instalace byla rychlá a snadná, pracovníci společnosti nemuseli dokonce ani měnit boiler na teplou vodu.

„Spolupráce se společnostmi Panasonic a Cool Planet byla při instalaci zařízení skutečně příjemná,“ potvrzuje Gill Kelleher, projektový manažer BASF House. „Od prvního dne bylo jasné, že technické záležitosti nebudou dělat žádné problémy, s nainstalovaným tepelným čerpadlem se snadno manipuluje a ani jeho provoz není nijak složitý.“

Jednotka Aquarea, využívající systém vzduch-voda, už svou výkonnost a účinnost prokázala dostatečně. Dvoupatrovou budovu vytápí pomocí kapalinových radiátorů a zvládá zvýšit teplotu vody z boileru z 27 oC (typická noční provozní teplota) na 43 oC (obvyklá teplota vody při vytápění) během jediné hodiny.

Zdrojem energie je vzduch, Aquarea tak nastavuje i obecné měřítko účinnosti čerpadel typu vzduch-voda. Umožňuje ušetřit až 78% nákladů na vytápění v porovnání s elektrickými přímotopy. Koeficient COP 4,74 znamená, že za každý kilowatt spotřebované elektrické energie systém vyprodukuje 4,74 kW energie vlastní. Konvenční elektrické vytápění má COP koeficient maximálně 1.

Dům BASF House obývají postgraduální studenti, kteří činnost systému Aquarea sledují a řídí prostřednictvím speciálního dotykového displeje s uživatelským rozhraním Web-brick.

Postgraduální student Nottinghamské univerzity Xiaofeng Zheng prohlásil: „Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea na nás udělalo velký dojem. Překvapily nás jeho inteligentní funkce i schopnost usnadnit nám coby nájemníkům život. Velkou výhodou je tichý chod, také ovládání je až neuvěřitelně jednoduché.“

Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea mezi současnou konkurencí vynikají rozsahem funkcí, univerzálností i úsporností provozu. Nabízejí výkon od 7 do 16 kW, k dispozici jsou jednofázové i třífázové modely, monobloky i zařízení s více komponenty. Vysoce výkonná tepelná čerpadla fungují i ve velmi nízkých venkovních teplotách (až do –20 °C). V létě zase slouží jako klimatizace.

K dispozici jsou tři základní varianty. Standardní tepelné čerpadlo, které je nainstalováno i v BASF House, Vysokoteplotní tepelné čerpadlo (teplá voda dosahuje 65 °C) Aquarea T-CAP (Total capacity), umožňující vytápění i ohřev vody s nezměněnou nominální kapacitou až do teploty -15 °C.


O společnosti Panasonic Heating and Cooling Systems
Společnost Panasonic je jedním z předních světových výrobců klimatizačních systémů. V tomto oboru má přes 30 let zkušeností, své produkty vyváží do více než 120 zemí a dosud vyrobila na 100 miliónů kompresorů. V současné době firma vyrábí čtyři řady systémů pro vytápění a klimatizaci pro domácnosti, kanceláře, firmy i průmyslové využití. Zvláštní důraz klade Panasonic na kvalitu svých systémů, které se vyznačují důmyslným provedením i důrazem na kvalitu vzduchu. Přitom splňují náročné požadavky na spotřebu energie, šetrnost k životnímu prostředí i hlučnost.
Další informace jsou k dispozici na stránkách www.panasonic.eu

Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)
logo Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Společnost Panasonic je jedním z předních světových výrobců klimatizačních systémů a tepelných čerpadel. V tomto oboru má přes 60 let zkušeností. Své produkty vyváží do více než 120 zemí a dosud vyrobila více než 200 miliónů kompresorů.