Elektrické podlahové přímotopné vytápění v RD - provozní náklady po dobu 10 let
Článek je pozvánkou do rodinného domu, který je kompletně vybaven elektrickým přímotopným podlahovým vytápěním Fenix. Dům je trvale obydlen 3člennou rodinou od r. 2004, a tak jsou velmi zajímavé faktury za elektřinu po dobu 10 let, které jsou v článku přiloženy.
Obr. 1: Situace RD
Popis objektu: Samostatně stojící přízemní rodinný dům je umístěn v okrese Rakovník a je situovám na okraji městské zástavby. Vstup je orientován na západ do otevřené krajiny, okna v obývacím pokoji s největším podílem prosklení jsou orientována na východ a jih, směrem do zahrady. Okna z ostatních pobytových místnosti jsou orientována na západ. Stavba je provedena s drobnými úpravami dle katalogového vzoru OPAL 50/10 společnosti ERLIS CZ.
Svislé nosné konstrukce jsou z PP hladkých tvárnic Silpor tl. 300 mm a z PP příčkovek Silpor 100 mm. Okna a dveře jsou plastová z profilového systému SALAMANDER se speciálním provětrávácím těsněním odolným proti povětrnosti a stárnutí, s rámy vyztuženými ocelovými pozinkovanými výztuhami o síle 2 mm, s celoobvodovým kováním AUBI se zabudovanými bezpečnostními prvky a možností mikroventilace.
Provedení:
ALFA - profilový systém s dvojitým těsněním, stavební hloubka 60 mm, sklo 4 -16 - 4, k=1,1 W/m2K
Obr. 2: Půdorys RD
Podkroví není využíváno, tepelná izolace minerální vatou tl. 300 mm je umístěna nad stropem z dřevostřískových desek a zaklopena pochůznou dřevěnou deskou.
Stavba tohoto domu proběhla na přelomu 2003/2004. Zateplení bylo z časových a finančních důvodů provedeno až následující rok, a to kontaktním zateplovacím systémem s tepelnou izolací EPS tl. 80 mm.
Dům je od jara 2004 plně užíván k trvalému bydlení 3členné rodiny. I proto je již možné snadněji hodnotit uživatelská komfort i provozní náklady.
Obrázky 3 a 4: Elektrické podlahové vytápění je doplněno krbem, elektrické kabely jsou pod celou podlahovou plochou. |
Vytápění objektu
Elektrické podlahové vytápění - topné rohože Ecofloor jsou položeny po celém půdorysu objektu ve všech místnostech v lepicím tmelu přímo pod dlažbou a v betonové mazanině pod plovoucí laminátovou podlahou. Podlahové vytápění je v provozu vždy od cca začátku listopadu do cca konce března. Zapínání je manuální, v průběhu vytápění je provoz regulován centrálně s možností týdenního programu, ve vybraných místnostech (obývací pokoj, pracovna a dětský pokoj) je možnost další dílčí regulace (navýšení výkonu v případě potřeby), čidlo pro regulaci teploty je v podlaze v každé místnosti.
Pro dotápění objektu za nízkých venkovních teplot je využíván krb na dřevo s teplovzdušnými rozvody do jednotlivých místností s přirozeným prouděním. Rozvody jsou položeny v půdním prostoru, stropní výústky v dřevostřískových deskách ve všech obytných místnostech.
Obrázky 5 a 6: Výústky teplovzdušných rozvodů ve stropě a možnost dílčí regulace ve vybraných místnostech. |
K instalaci byly použity tzv. atypové rohože - tj. rohože vyrobené společností Fenix přesně na tvar jednotlivých místností. Atypové rohože jsou o cca 20 % dražší než typové, tato vyšší investice se však několikanásobně vrátí v podstatně snazší a rychlejší - a tedy i levnější - instalaci.
Obrázky 7 a 8: Přechody plovoucí podlahy a dlažby, topné rohože procházejí pod oběma povrchy. |
Regulace
Obr.9: Regulace je umístěna ve skříni v místnosti 1.02.
Celé vytápění je řízeno centrální regulací BMR. Tato regulace umožňuje dle nastaveného programu udržovat v místnostech požadovanou teplotu. Přitom je možné pro každou místnost nastavit jiné teploty a časy, ve kterých má ke změnám teplot docházet.
Programování je řešeno z jednoho místa prostřednictvím řídicí jednotky, do nastaveného programu lze však vstoupit pomocí digitálních čidel ve vybraných místnostech. Uživatel tak může operativně změnit požadovanou teplotu v místnosti, tato změna současně nemění naprogramovaný topný režim a je při nejbližší programové změně teploty anulována.
Regulace je velmi přesná, k docílení naprogramované teploty používá pulzní šířkovou modulaci, díky které jsou místnosti vytopeny na požadovanou teplotu a nedochází k přetápění. Regulace je ještě doplněna tzv. snižovačem proudové zátěže HJ 306 od fy BMR. Toto zařízení hlídá hlavní výkon tak, že ve dvou stupních postupně odepíná jednotlivé okruhy vytápění a nedovoluje překročit výkon instalovaného jističe. Tím je umožněno použít hlavní domovní jistič s nižší hodnotou, než by odpovídala součtu elektrospotřebičů v objektu.
Technické parametry
Objekt je nepodsklepený, s jedním nadzemním podlažím (NP), o celkové zastavěné a vytápěné ploše 110 m2 Tepelné ztráty byly spočítány na cca 8,8 kW. Pořizovací náklady: elektrické vytápění včetně řídicí jednotky 70 000 Kč s DPH, krb s rozvody vzduchu 100 000 Kč s DPH. Ohřev teplé vody je zajištěn elektrickým ležatým zásobníkem 200 l, umístěným v půdním prostoru nad koupelnou. Domácnost je plně elektrifikována (běžné spotřebiče, myčka a pračka).
Provozní náklady
Výhodou této reference je již delší čas užívání objektu a tudíž historie nákladů.
vyúčtování za rok 2004 |
vyúčtování za rok 2005 |
vyúčtování za rok 2006 |
vyúčtování za rok 2007 |
vyúčtování za rok 2008 |
vyúčtování za rok 2009 |
vyúčtování za rok 2014
(nízká spotřeba je v důsledku teplé zimy a spuštění elektrického topení až v polovině prosince)
Důvody k volbě topného systému
Důvodem pro volbu elektrického vytápění topnými rohožemi Ecofloor byla nízká pořizovací cena, dobrá regulovatelnost a nízké provozní náklady.
Hodnocení uživatele objektu v dlouhodobém horizontu.
"V prvním roce před zateplením objektu jsme více dotápěli krbem, ale i přesto jsme kladně hodnotili teplé podlahy. Zateplení se na spotřebě elektřiny samozřejmě projevilo.
S elektrickým vytápěním jsme naprosto spokojeni a nepotvrdilo se nám varování známých, že elektrické vytápění bude drahé. Naopak porovnávám naše náklady se sousedem, který má na podobný domek navýšený jen o patro, topí topným olejem a za sezónu jen za vytápění zaplatí kolem 40.000 Kč, přitom má k tomu i krb s rozvody vzduchu."