Využití kotlíkové dotace a přechod na plynový kotel - jednoduše na klíč

Datum: 2.12.2015  |  Autor: Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Kotlíková dotace je poskytována nejen na samotné pořízení nového kotle, ale i na související náklady spojené s přechodem na nový kotel. Kromě instalace, přestavby otopné soustavy, vyvoložkování komína apod. se dotace vztahuje i na administrativu spojenou s dotací a výměnou kotle (povolení, posudky, revize apod.).

Ač se žádosti o státní nebo evropské dotace stávají stále přístupnějšími, výměna kotle v rámci kotlíkové dotace je pro běžného žadatele stále komplikovaná. Pokud chce majitel domu využít kotlíkovou dotaci na plynový kotel, může využít služeb českých plynárenských společností RWE, E.ON, a Pražská plynárenská, které jsou připravené mu s celým procesem výměny kotle pomoci. Nejen zákazníci těchto společností, ale všichni zájemci o plynový kotel mohou u RWE, E.Onu nebo Pražské plynárenské požádat o výměnu kotle „na klíč“. 85 % nákladů až do výše 127 000 je hrazeno z kotlíkové dotace, papírování, dotaci i výměnu kotle a související práce zařídí plynárenské společnosti. Dle jejich slov „stačí projevit zájem“.

ČR má díky plynofikaci na přelomu tisíciletí velmi hustou plynovou síť, avšak přibližně pětinu z ní tvoří tzv. mrtvé přípojky. Tzn. pozemek nebo dům má přivedený plyn, ale není k němu připojen žádný spotřebič. Kotlíková dotace je příležitostí tyto přípojky oživit a začít využívat. 62 procent domácností v ČR využívá zemní plyn (na topení, vaření, ohřev vody atd.). Podle ERÚ k 31.12.2014 bylo v ČR 2 849 162 odběratelů zemního plynu, z toho 2 642 898 jsou domácnosti. ČR je protkaná sítí plynovodů a každá obec s více jak 2 000 obyvateli má plynovod (přes 90 % měst a obcí je v ČR plynofikováno).

Topení plynem má zároveň nižší dopady na životní prostředí a znečištění ovzduší než topení tuhými palivy. Samotné oživení přípojek však nestačí. Jak poznamenal Martin Chalupský z RWE, dokud nebude znečišťování ovzduší používáním starého kotle nebo nevhodného paliva postihováno, razantního zlepšení životního prostředí v obcích s lokálním vytápěním se nedočkáme, neboť „jakmile má kotel dvířka, lze v něm topit čímkoliv.“

Tyto a další informace zazněly na tiskové konferenci Českého plynárenského svazu v úterý 1. 12. 2015. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě nebo můžete záznam tiskové konference zhlédnout na videu níže.


Kotlíkové dotace 2015 - výběr nejdůležitějšího

  1. Výměny kotlů mohou být realizovány pouze v rodinných domech.
  2. Veškeré tepelné zdroje musí splňovat Směrnici o Ekodesignu.
  3. Pokud dům nesplňuje min. energetickou třídu C, je nutné realizovat některá stanovená mikro-energetická opatření.
  4. Kotle na biomasu, tepelná čerpadla a solární systémy mohou instalovat pouze kvalifikovaní topenáři.
  5. Výše dotace je od 70 do 85 %, maximální uznatelné náklady jsou 150 tis. Kč.
  6. Uznatelnost nákladů a výdajů pro dotaci je od 15. července 2015.
  7. Uznatelnými náklady jsou výměna zdroje tepla vč. otopné soustavy a souvisejících stavebních prací a projektové dokumentace.

 

Hodnotit:  

Datum: 2.12.2015
Autor: Mgr. Jiří Zilvar, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (4 příspěvky, poslední 08.12.2015 17:07)


Témata 2018

Partneři - Vytápíme plynem

logo BAXI
logo THERMONA
logo ENBRA
logo PROTHERM

Partneři - Vytápění

logo GEMINOX
logo ENBRA
logo FV PLAST
logo THERMONA
logo DANFOSS

Doporučujeme

 
 

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Metoda napínání do obvodových lištOslavte světový den vody! Navštívit můžete spousty akcí, můžete i pomoci!Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejnyRadiátory Kermi na veletrhu Aquatherm 2018