Kdo nebo co nejvíce ovlivní kvalitu vzduchu, který dýcháme?

Datum: 3.5.2017  |  Autor: redakce, Ing. Jiří Horák, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Toto je jeden díl ze seriálu šesti článků podložených videem zaměřených na téma vytápění pevnými palivy s ohledem na ochranu životního prostředí a maximální využití energie v palivu. Autor jako SMOKEMAN a vedoucí akreditované zkušebny kotlů Výzkumného energetického centra odlehčeným způsobem probírá základní podmínky a poskytuje tak návod nejširší veřejnosti. Téma je prezentováno i s ohledem na dotační programy, v jejichž rámci si lidé pořizují nové kotle. Tedy aby nezůstalo jen u nových kotlů, ale přidal se i odpovídající způsob jejich provozu.


Dva základní parametry výrazně ovlivňují kvalitu vzduchu, který dýcháme v průběhu celého roku.

  • Nejdůležitější parametr je ten, „jak moc fouká“, tedy jaké jsou rozptylové podmínky.
  • Druhým parametrem je množství a charakter zdrojů emisí znečišťujících látek (koncentrace, průtoky, výška komínu, složení spalin apod.).

Během topné sezóny se k průmyslovým zdrojům škodlivin a dopravě přidávají emise z vytápění. Bohužel právě v toto období jsou v ČR horší rozptylové podmínky, než po zbytek roku. Na videu SMOKEMAN názorně ukáže, co to je teplotní inverze a řekne, zda se s tím dá něco dělat. Kouř nerespektuje plot ani státní hranice, a proto je třeba se o něj zajímat.


První bod ze „SMOKEMANova desatera správného topiče“ říká: „Nebuď lhostejný k sobě ani ke svému okolí, zajímej se o to, co jde z Tvého komína“. Přibližně 20 % českých domácností vyprodukuje (vytápění tuhými palivy) třetinu veškerých emisí prachu (PM2,5) a dokonce cca 90 % karcinogenního B(a)P.

Video bylo natočeno 11.10.2016 v rámci pořadu TV Noe „Pojďte s námi lépe topit“ na zkušebně Výzkumného energetického centra (kterou má na starosti SMOKEMAN), které je vysokoškolským ústavem na VŠB-Technické univerzitě Ostrava.

Tento příspěvek vznikl také v rámci projektu „Inovace pro efektivitu a životní prostředí – Growth“, identifikační kód LO1403 za finanční podpory MŠMT v rámci programu NPU I.

Další díl vyjde opět ve středu 10.5. - Jaký je rozdíl mezi moderním a starým kotlem?

 

Hodnotit:  

Datum: 3.5.2017
Autor: redakceIng. Jiří Horák, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (1 příspěvek, poslední 05.05.2017 10:57)


Projekty 2017

Partneři - Vytápíme tuhými palivy

logo VIADRUS
logo ATMOS

Partneři - Vytápění

logo DANFOSS
logo FV PLAST
logo FENIX
logo THERMONA
logo ENBRA
logo GEMINOX
 
 

Aktuální články na ESTAV.czVazby cihelného pohledového zdivaPraha chce lépe řešit správu svého majetku, včetně prázdných domůPoškození vodou je nejčastějším typem poškození majetkuRealizace podlahy v garáži aplikací epoxidového nátěru na betonové podlahy