Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Junkers představil na Aquathermu novinky 2014

Značka Junkers prezentovala své výrobky na mezinárodním odborném veletrhu Aquatherm a při té příležitosti seznámila návštěvníky s chystanými novinkami pro rok 2014.


První z nich je tepelné čerpadlo Supraeco SWI/SWO pro přípravu teplé vody, které bude uvedeno na trh v polovině roku 2014. Tepelné čerpadlo Supraeco využívá vzduch jako zdroj obnovitelné energie pro celoroční přípravu teplé vody nezávisle na ostatních zdrojích tepla. Jedinou podmínkou je jeho připojení do elektrické sítě. Čerpadlo je navíc vybaveno funkcí pro budoucí připojení do inteligentní sítě (Smart Grid) a už nyní je tak možné přednostně využívat vlastní vyrobený proud z fotovoltaických panelů. Voda je tak ohřívána pouze za využití solární elektrické energie, vyprodukované v systému, čímž se výrazně sníží náklady za elektřinu. Díky vysoce efektivnímu trojcestnému výparníku dosahuje parametr COP hodnoty 4,3 dle EN 255-3 a ve srovnání s konvenčním řešením lze snížit náklady na přípravu teplé vody až o 70 %. Čerpadlo lze využít jako samostatný zdroj teplé vody nebo může být integrováno do stávající otopné soustavy s jiným zdrojem tepla – plynovým kotlem, solárními panely nebo kotlem na tuhá paliva. Tepelné čerpadlo je k dispozici ve 2 provedeních. Varianta SWO odebírá teplo z venkovního prostředí až do teploty −10 °C. Varianta SWI pro vnitřní čerpání vzduchu využívá odpadní teplo v místnosti a zlepšuje tak kvalitu ovzduší ve sklepních nebo suterénních prostorách domu. Integrovaný elektrický dohřev zajišťuje komfort 60 °C teplé vody bez ohledu na počasí. Velkou předností je jednoduchá instalace a údržba. Díky továrnímu přednastavení a standardním hydraulickým a elektrickým přípojkám je jeho instalace velmi snadná a rychlá. Modulární konstrukce navíc umožňuje jednoduchou výměnu všech komponentů včetně zásobníkového modulu bez zásahu do chladicího okruhu (okruhy chladiva a teplé vody jsou úplně odděleny). Zásobník ze smaltované oceli s tepelnou izolací z polyuretanové pěny je chráněn proti korozi prostřednictvím interní hořčíkové anody. Uživatelsky přátelské rozhraní nabízí výběr z 5 manuálně nastavitelných režimů a řadu funkcí pro individuální přizpůsobení uživatele.

Rozhraní umožňuje i časové nastavení, kdy tepelné čerpadlo pracuje pouze v časech nastavených uživatelem, např. při zvýhodněné sazbě pro dodávku elektrické energie. Tepelné čerpadlo je navíc vybaveno funkcí automatické prevence proti bakteriím, která zajišťuje hygienicky nezávadné podmínky v zásobníku.

Hydrocompact 7128
Hydrocompact 7128

Další novinkou značky Junkers je plynový průtokový ohřívač Hydrocompact, který se díky své hloubce pouhých 17 cm řadí mezi nejmenší průtokové ohřívače na trhu. Oproti předchozímu modelu Celsius se jeho velikost zmenšila o 30 %. Navzdory minimálním rozměrům však představuje efektivní a úsporné řešení přípravy teplé vody s účinností až 92 %. Vysoký komfort přípravy teplé vody zajišťuje digitální displej s ovládacími tlačítky, kde si můžete nastavit přesnou teplotu teplé vody. Optimální výkon ohřívače zajišťuje nová patentovaná technologie OptiFlow, která umožňuje automatické přizpůsobení se otáček ventilátoru podle délky potrubí odtahu spalin a reguluje tak přívod vzduchu pro optimální účinnost spalování. I při minimálním výkonu je tak zabráněno kondenzaci na tepelném výměníku a dochází k výraznému snížení emisí CO2. Délka odtahu spalin koncentrickým vedením s Ø 60/100 mm navíc může být až 10 metrů, tedy téměř dvojnásobek oproti předchozí verzi Celsius. Díky širokému modulačnímu rozsahu dokáže Hydrocompact přizpůsobit množství plynu skutečné potřebě teplé vody. Předpokládaný termín uvedení na trh je stanoven na druhou polovinu roku 2014.

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers
logo Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, atmosférické kotle, elektrokotle, plynové průtokové ohřívače, zásobníky TUV, regulace, solární systémy.