Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výhody plynových kondenzačních kotlů Junkers

S nadcházející topnou sezónou opět nastává otázka, jak se na ni připravit, čím vytápět a jak ohřívat vodu. Značka Junkers přichystala pro koncové uživatele zvýhodněnou nabídku kondenzačních kotlů vrcholové řady CerapurComfort. Od 1. srpna byly výrazně sníženy ceny kotlů všech výkonů i sestav s nepřímo ohřívaným zásobníkem.

Kondenzační kotel CerapurComfort představuje komfortní zdroj tepla pro vytápění a přípravu teplé vody a je vhodný zejména pro ty, kdo chtějí ušetřit nejen náklady za palivo, ale současně i životní prostředí a ponechat si do budoucna možnost využít i další zdroje pro modernizaci topného systému – např. kombinace se solárními systémy pro přípravu TV nebo i s podporou vytápění či tepelným čerpadlem.

 
Přehled typů kotlů CerapurComfort
Typ kotle CerapurComfortPlynule řízený výkon [kW]Popis
ZSBR 16-3 A3,7–15,9s výstupy pro zásobník TV
ZSBR 28-3 A7,1–27,7s výstupy pro zásobník TV
ZWBR 30-3 A7,1–30,9s průtokovou přípravou TV
ZBR 42-3 A10,2–40,8pro větší otopné soustavy, kde se počítá s přípravou vody ve větších zásobnících pomocí nabíjecího čerpadla
Obr. 1 Řez kondenzačním kotlem CerapurComfort ZSBR 16-3A
Obr. 1 Řez kondenzačním kotlem CerapurComfort ZSBR 16-3A

Kondenzační kotle CerapurComfort se od kondenzačních kotlů nabízených na českém trhu liší zejména použitým unikátním výměníkem WB 5 z lehkých slitin, který na malém objemu umožňuje vytvořit velkou teplosměnnou plochu. Výměník je navíc velmi dobře přístupný pro čistění bez nutnosti demontáže a je na něj poskytována prodloužená pětiletá záruka.

Vestavěná elektronika kotle v kombinaci s podtlakově řízenou plynovou armaturou a elektronickým řízením otáček ventilátoru, který žene směs plynu a vzduchu do hořáku, zajišťuje minimální kolísání přebytku vzduchu „lambda“, a tím velmi dobrou účinnost – respektive normovaný stupeň využití 109 % v celém rozsahu plynule řízeného výkonu.

Kondenzační kotel CerapurComfort je standardně osazen elektronicky řízeným 7rychlostním oběhovým čerpadlem s možností nastavení charakteristiky při konstantním i proporcionálním tlaku. Dalším nadstandardem je, že zatímco u většiny kotlů je při využití ekvitermní regulace nutné zachovat trvalý chod oběhového čerpadla, CerapurComfort umožňuje „inteligentní“ odpojování chodu oběhového čerpadla, čímž dochází k úspoře elektrické energie.

Obr. 2 Provoz kotle při konstantním tlaku s vestavěným čerpadlem
Obr. 2 Provoz kotle při konstantním tlaku s vestavěným čerpadlem
Obr. 3 Provoz kotle při proporcionálním tlaku s vestavěným čerpadlem
Obr. 3 Provoz kotle při proporcionálním tlaku s vestavěným čerpadlem

Velký důraz je kladen na tichý chod kotle. Součástí dodávky jsou protihluková podložka na stěnu za kotel a pryžový tlumič na montážní připojovací lištu. To omezuje vznik eventuálních možných vibrací přenášených konstrukcí stavby zdivem, či trubkami topného systému.

Připojení na topný systém je provedeno pomocí montážní lišty, kde rozteče přívodů jsou již několik desetiletí stejné, takže při záměně nového kotle za starý není třeba velkých stavebních zásahů.

Teplou vodu může CerapurComfort ohřívat buď průtokem v případě kombinovaného provedení ZWBR nebo ohřevem do připojeného nepřímo ohřívaného zásobníku. Kombinovaná varianta šetří díky svým malým rozměrům místo a je vhodná zejména do bytů a domků, kde rozvody TV nejsou příliš dlouhé. Výhodou je maximální využití kondenzačního režimu i při přípravě TV a taky skutečnost, že se ohřívá jen takové množství vody, které je v daný okamžik požadováno.

Odtah spalin je řešen běžným koaxiálním potrubím d80/D125 a Junkers má k dispozici i sady pro řešení odtahů komínovými šachtami a rozdělené odtahy v délkách, jež jsou schopny vyhovět prakticky všem běžným instalacím.

Efektivním řešením pro nové instalace i modernizace starších otopných systémů je kombinace kotle CerapurComfort s novým tepelným čerpadlem pro přípravu teplé vody Supraeco SWO 270-2X, které značka Junkers uvedla na trh na jaře toho roku. Pro více informací navštivte naše internetové stránky www.junkers.cz

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers
logo Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, atmosférické kotle, elektrokotle, plynové průtokové ohřívače, zásobníky TUV, regulace, solární systémy.