Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
financování oprav
rekonstrukci kotelny
úspory energií
větrání
registrace
Rekonstrukce a provoz bytových domů
Motto: Nové povinnosti k elektromobilitě a vyúčtování vody a tepla.
Zdroje financí z nových dotací.
středa 3. 11. 2021
Praha
registrace
Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

Radiátory versus podlahové vytápění – 4. díl

V jakých případech fungují radiátory lépe než podlahové topení? A jakému řešení dávají ve všeobecnosti přednost architekti a bytoví designéři?

Styly radiátorů a estetika podlahového vytápění

V minulosti nebyla příliš velká možnost výběru radiátoru, dnes je však možné vyrobit na přání zákazníka téměř cokoliv. Dnešní standardní radiátor má dvě desky obklopené horní mřížkou a boční kryty s lamelami konvektoru, které mezi dvěma panely zvyšují teplosměnnou plochu. Tyto radiátory jsou optimalizované pro maximální přenos tepla při minimálním rozměru.

Elektrické radiátory jsou ideální tam, kde topné potrubí není dobře přístupné nebo vůbec neexistuje. Ideální použití je například jako věšák na ručníky, který dobře funguje v kompaktnějších prostorech, jako jsou koupelny.

Podlahové vytápění je pro uživatele neviditelným pomocníkem, který zajišťuje příjemné teplo v každém prostoru, což ocení zejména bytový designér nebo každý uživatel při rozmístění nábytku, protože nikde nepřekáží radiátory. Důležité je vzít v úvahu styl podlah, které pokládáte – podlahové vytápění ve spojení s tvrdšími povrchy (jako vinyl a dlažba) mají tendenci fungovat lépe při přenosu tepla (ve srovnání například s koberci nebo masivní dřevěnou podlahou).

Podlahové topení zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla po celém prostoru, ale musíte vzít v úvahu tepelnou účinnost Vaší budovy a množství tepla, které spotřebič potřebuje. Návrh podlahového vytápění se přizpůsobuje použitému povrchu podlahy a uspořádání jednotlivých konstrukčních prvků v budově (jako jsou velké prosklené plochy kuchyňské linky a podobně).


UPONOR, s.r.o. (CZ)
logo UPONOR, s.r.o. (CZ)

Společnost Uponor působí na českém trhu od roku 2005 a patří mezi vedoucí dodavatele plastových potrubních systémů pro rozvody vody, topení a plošného vytápění a chlazení pro domácnosti a komerční budovy.

 
 
Reklama