Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Radiátory versus podlahové vytápění – 5. díl

Možná jste se rozhodli pro podlahové vytápění, ale současně je pro Vás velmi důležitý ekologický aspekt. Přečtěte si, jak lze podlahové vytápění kombinovat s obnovitelnými zdroji.

Kombinace s obnovitelnými zdroji

Pokud si zvolíme tepelné čerpadlo, které získává tepelnou energii ze vzduchu nebo ze země, mějte na paměti, že tato zařízení pracují výrazně lépe a s vyšší účinností při nižších výstupních teplotách než tradiční zdroje. Na své nejúčinnější úrovni tepelná čerpadla ze zemního zdroje poskytují výstupní teplotu mezi 35 až 45 °C. V případě volby radiátorů je vhodné volit radiátory s nízkoteplotním spádem. Radiátory je potřeba dimenzovat větší včetně připojovacího potrubí.

Modely s větší povrchovou plochou budou schopny dodávat potřebné teplo při nižší vstupní teplotě. Alternativně může být nejlepším řešením připojení Vašich radiátorů k jinému obnovitelnému řešení, jako je kotel na biomasu (který nabízí vyšší výstupní teploty, například 70 °C).

Podlahové topení je ve svém principu radiátor s velkou plochou (celá podlaha), proto může pracovat s nízkými teplotami a teplo je distribuováno rovnoměrně. Takže obnovitelné zdroje, jako je tepelné čerpadlo, pracují velmi efektivně s vynikajícím topným faktorem.


UPONOR, s.r.o. (CZ)
logo UPONOR, s.r.o. (CZ)

Společnost Uponor působí na českém trhu od roku 2005 a patří mezi vedoucí dodavatele plastových potrubních systémů pro rozvody vody, topení a plošného vytápění a chlazení pro domácnosti a komerční budovy.

 
 
Reklama