V současné době máme na trhu jeden volný software pro hodnocení energetické náročnosti budov (NKN) a dva profesionální. Článek představuje v pořadí druhou profesionální pomůcku na zpracování Průkazu ENB.
Dřevěné otvorové výplně prodělaly za posledních roky mnoho změn v profilaci vlysů. Ne každá úprava profilace, která byla převzata ze zahraničí je vhodná pro naše klimatické podmínky. Změna tepelné normy ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov, část: 2 Požadavky z dubna 2007 s účinností od 01.05.2007 si vyžaduje změnu profilace především křídla.
Článek se zabývá správným napojením plynového spotřebiče (sporáku). Formou názorných obrázků je ilustrováno správné a špatné provedení tak, jak se s ním autoři v praxi velmi často setkávají. Čtenáři získají velmi rychle přehled nejen o související platné legislativě, ale i technických předpisech, které tuto problematiku řeší.
K získání nízkopotencionální energie pro tepelné čerpadlo využíváme řadu zdrojů. Investičně nejvýhodnější a nejefektivnější je možnost využití stavebních konstrukcí budov resp. základů budov. Instalování registru potrubí do základů budov se nazývá podle způsobu instalace jako energetické piloty, energetické stěny, energetické základy.
Od roku 1998 je spoločnosť REHAU - celosvetovo pôsobiaci spracovateľ polymérov - zastúpená jednou pobočkou na Slovensku, kde dôsledne a úspešne buduje svoj podiel na trhu v troch oblastiach obchodnej činnosti - stavebníctvo, priemysel a automobilový priemysel a medzičasom sa vypracovala k popredným dodávateľom technických zariadení budov, okenných a fasádnych systémov, ako aj inžinierskych sietí.
Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č.148/2007 Sb. a výpočet energetické náročnosti budov patří v poslední době k velmi diskutovaným tématům, a to nejen na tomto webu. Není divu - předložení průkazu energetické náročnosti budovy začíná být často požadováno již dnes, a to je teprve začátek, protože od ledna 2009 začne být zpracování energetického průkazu zcela běžnou součástí většiny projektů.
V ČR byl boj o úspory tepla odstartován zákonem č.406/2000 Sb., který řešil aktivní úspory tepla regulační technikou, až na výjimky navrhovanou klasickými postupy, v horších případech i bez nich. Touto regulační technikou můžeme dnes nově vyvinutými postupy celkové aktivní úspory tepla i dodatečně zvýšit.