Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění
Archiv článků od 12.7.2006 do 16.8.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

16.8.2006
REHAU, s.r.o.

V dnešní době se dostávají stéle více do popředí technologie a provozní soubory, které spoří pracovní dobu montáže při jejich instalaci a provozní náklady při provozu. Jedním z těchto konkrétních příkladů je spojení podlahového vytápění REHAU a litých samonivelačních podlahových potěrů maxit.

15.8.2006
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Kotel Eco3 byl navržen tak, aby zaručoval maximální úsporu místa. Díky speciálnímu systému odkouření je možné Eco3 umístit kdekoli: prostor potřebný k jeho umístění je minimální ve srovnání s tradičními kotli malých rozměrů. Snadná instalace je zaručena také vzdáleností hydraulických přípojek od zdi (12 cm).

14.8.2006
Ing. Jiří Cikhart, DrSc., soudní znalec a energetický auditor

Indikátory bez napájení elektrickou energií (indikátory odpařovací) jsou stále nejrozšířenějším typem indikátorů používaných v ČR. Pracují na principu odpařování kapaliny a integrují charakteristickou teplotu povrchu v místě svého umístění. Získaný údaj je přibližná hodnota časového integrálu registrované teploty.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.

9.8.2006

Výhodou třísložkových komínů s keramickou (šamotovou) vložkou je velmi dlouhá životnost, umožněná vysokou odolností proti chemickému působení spalin i kondenzátu a zároveň i vysokým teplotám. Proto mohou být používány pro většinu spotřebičů tuhých, kapalných i plynných paliv.

8.8.2006
Siemens, s.r.o., Václav Landsinger

Na jaře letošního roku doplnila společnost Siemens velmi úspěšné a rozšířené ekvitermní regulátory Albatros o první tři přístroje z nové řady RVS - Albatros2. Nejvýraznějším rozdílem oproti stávajícím přístrojům, které budou i nadále v souběhu dostupné, je změna mechanického konceptu regulátorů.

7.8.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný V závěrečném dílu seriálu o návrhu podlahového vytápění je uveden příklad návrhu, který vychází z dříve uvedených vztahů a je koncipován tak, že odpovídá teorii i praxi. Není však v plném souladu s ČSN EN 1264 - 1 až 3. Uvedený způsob výpočtu ale splní její požadavky.

1.8.2006
Ing. Ondřej Hojer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

V článku je diskutován problém absence minimálního hygienického větrání při vytápění průmyslové haly světlými plynovými zářiči a jako jedno z možných řešení je uvažována jednotka se zpětným získáváním tepla. Na základě simulačního výpočtu v softwaru Fluent jsou navrženy optimální umístění přiváděcích resp. odváděcích vyústek.

31.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Podlahové vytápění vytvořené na suchý způsob pracuje s vyššími teplotami otopné vody. Přívodní teplota vody se pohybuje v rozsahu 40 až 70 °C. U mokrého způsobu je předpokládaná teplota přívodní otopné vody 35 až 55 °C a podlaha pracuje s měrným tepelným výkonem nad 50 W/m2.

26.7.2006
Ing. Zdeněk Reinberk

Další projekt pro techniky i koncové uživatele, který byl zpracován z původního obsahu na portálu TZB-info a vydán na CD. Tentokrát jde o CD "Návrhová schémata pro topenáře", na němž naleznete schémata nejčastějších zapojení solárních systémů, tepelných čerpadel, kotlů na biomasu, systémů rekuperace tepla či zapojení jejich vzájemných kombinací.

24.7.2006
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Volba podlahového vytápění, jako prostředníka k zajištění tepelné pohody, je dána objektem samým. Ten musí splňovat tepelnětechnické vlastnosti tak, že průměrná tepelná ztráta by měla být menší jak 20 W/m3 eventuálně průměrná roční spotřeba tepla nižší než 70 až 80 kWh/m2.

21.7.2006

Tento ve Švédsku vyvinutý a vyrobený hořák lze připojit k mnoha stávajícím kotlům, ve kterých se topilo dřevem, uhlím, topným olejem atd. Hořák se zásobníkem paliva je vybaven mohutným promíchávačem paliva, který zabezpečuje jeho dodávku do dopravního šneku umístěného ve spodní části zásobníku.

20.7.2006
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Čerpadla řady Grundfos SOLAR jsou navržena speciálně pro použití s běžnými slunečními kolektory s vysokým průtokem. Konstrukce těchto čerpadel vychází z osvědčených a praxí dokonale prověřených oběhových čerpadel řady UPS pro otopné soustavy.

18.7.2006
VIESSMANN, spol. s r.o.

Novinka na trhu slunečních kolektorů vhodně doplňuje velmi atraktivní program slunečních kolektorů Viessmann, a to o základní plochý kolektor, který je určený pro využití sluneční energie k ohřevu TUV (téměř 80% všech řešení). Uvedením tohoto kolektoru na český trh je širokému spektru investorů umožněno získat cenově atraktivní řešení při zachování vysoké kvality produktů Viessmann.

14.7.2006
Redakce

TZB Houštecký cyklomaraton 2006 je úspěšně za námi. Požádali jsme tedy zástupce partnerských firem o jeho zhodnocení. Zeptali jsme se také na umístění závodníků partnerských firem a zda mají akce tohoto typu význam a budoucnost.

13.7.2006
HENKEL ČR - stavební chemie CERESIT, Alena Drtinová

Firma Henkel ČR, spol. s r.o. nabízí systémové řešení Ceresit pro pokládku elektrických topných rohoží. Její součástí je penetrační nátěr Ceresit CT 17, samonivelační hmota Ceresit CN 72, jednosložková hydroizolační hmota Ceresit CL 51, flexibilní lepicí malta Ceresit CM 17, spárovací hmota Ceresit CE 40 aquastatic a silikon Ceresit CS 25.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama