Elektrická otopná tělesa pro dřevostavby
Podle statistiky ČSÚ za rok 2017 se dřevostavby podílely 14,8 % na celkovém počtu dokončených rodinných domů. Zájem o dřevostavby roste a tak stále více stavebníků hledá odpověď na to, zda je pro tento typ stavby vhodné vytápění pomocí konvektorů, sálavých panelů, velkoplošných systémů podlahových, stěnových nebo stropních, pokud jako zdroj tepla zvolí elektrickou energii. Výrobky Fenix dokazují, že jsou pro dřevostavby velmi vhodné pro svou rychlou reakci na změny požadavků na vytápění. Vedle energetických předností však mají i přednost další, a to design. Velkoplošné systémy vidět nejsou, ale sálavé panely dnes nabízí nepřeberné možnosti pro individuální ztvárnění interiéru.
Nabídku nízkoteplotních sálavých panelů firmy Fenix letos rozšířily nové keramické sálavé panely ECOSUN NATURAL v dokonalé imitaci přírodního kamene. Tento typ sálavých panelů je určený zejména do reprezentativních prostor, do hal, ale i stylových interiérů rodinných domů a bytů, nebo do koupelen. Panely lze zavěsit na šířku i na výšku, jejich příkon je 400 W. Mezi volitelné příslušenství těchto panelů určených pro koupelny patří nerezové madlo na ručníky.
Používají se dnes ještě přímotopné konvektory pro vytápění rodinných domů? Jak se jejich funkce změnila ve srovnání s přímotopy používanými v 90. letech?
Přímotopné konvektory patří mezi historicky první výrobky, používané ve velkém měřítku pro elektrické vytápění. Prakticky všechno teplo se z nich do místností dostává prostřednictvím vzduchu proudícího skrz karosérii konvektoru, kde se vzduch ohřívá. Elektrické vytápění (zvláště pro nízkoenergetické domy) se dnes řeší především jako velkoplošné podlahové nebo stropní, přesto elektrické konvektory stále nacházejí své uplatnění. Důvodů je několik - rychlý ohřev interiéru, osvědčená kvalita, dlouholetá tradice, přesná regulace a velmi příznivé ceny. Elektrické konvektory jsou používány převážně jako doplňkový zdroj tepla, zajišťující potřebnou dynamiku topného systému, případně jako zdroj tepla v podružných prostorách. Jsou vhodné například do objektů s občasným, nepravidelným využíváním, ideálně například do chat apod. Samozřejmě i konvektory prošly fází vývoje, takže dnes umíme zákazníkovi nabídnout i konvektory se zvětšeným podílem sálání tepla z čelní plochy konvektoru.
Jaký je princip práce sálavých konvektorů? Jak se liší od sálavých topných panelů?
Sálavé konvektory jsou mezistupněm mezi jen konvektory a sálavými topnými panely. U konvektorů je celý výkon soustředěn do elektrického topného tělesa, umístěného ve spodní části karosérie. Na povrchu jsou konvektory téměř studené – proto nesálají. Teplá je pouze výdechová mřížka a její bezprostřední okolí, protože tudy proudí teplý vzduch do místnosti. Absence sálání způsobí, že přestože teplota vzduchu v místnosti rychle roste, okolní stavební konstrukce zůstávají dlouho chladné. Dochází tak k jevu, že po vypnutí konvektorů se po relativně krátké době v místnosti ochladí. U sálavých konvektorů se kombinuje konvekce se sáláním a teplo je až z 50 % předáváno formou sálání. Tato kombinace zachovává topnému prvku značnou dynamiku topného systému a současně velmi výrazně zvyšuje komfort vytápění. U sálavých topných panelů, v závislosti na jejich umístění, může tvořit sálání i více než 80 % předávaného tepla.
Nový skleněný panel ECOSUN 500 GS rozšiřuje stávající řadu bezrámových skleněných sálavých panelů. Typ 500 GS je svými rozměry přizpůsoben k přednostní instalaci na výšku a hodí se proto zejména do místností s omezeným prostorem. Typickým místem určení jsou koupelny, současně s panely proto byla nabídka rozšířena i o nerezová madla na sušení ručníků. Panel ECOSUN 500 GS tak může plnit nejen funkci hřejivého topidla, ale i praktického doplňku.
Skleněné sálavé panely ECOSUN GS spojují elegantní design bezrámových skleněných panelů GR a univerzálnost panelů ECOSUN G/E. Nyní si je zákazník může pořídit i v provedení s individuálním potiskem na přání.
K čemu lze využít venkovní sálavé topné panely?
Ohřev venkovních prostor může mít dvě podoby – buď jde tzv. o světlé, nebo tmavé zářiče. Světlé zářiče, obvykle s halogenovými trubicemi, mají vysokou povrchovou teplotu 1500 - 2000 °C, jsou proto relativně malé, a i při teplotách pod bodem mrazu poskytují dostatečný tepelný komfort až na vzdálenost cca 5 m. Nevýhodou je ovšem jejich výrazné tmavě červené až oranžové světlo, které může být až rušivé. Tmavé zářiče pracují s výrazně nižšími teplotami (300 - 400 °C). Jejich používání je proto efektní v teplotách neklesajících pod 10 °C a vzdálenosti do cca 3 m. Výhodou je absence světelného záření, slabinou například vítr, který je ochlazuje a tím snižuje intenzitu sálání. K zónovému ohřevu zimních zahrad, lodžií, zastřešených balkónů a teras, tedy do aplikací, ve kterých jsou chráněny proti povětrnostním vlivům, jsou vhodnější tmavé zářiče (např. terasová topidla ECOSUN Terrace Heater). Neruší svým světlem, jejich instalační výška je pro tyto prostory ideální a citlivost na ochlazování větrem nebo nutnost ochrany před deštěm či sněhem se v chráněných prostorách neprojeví.
Skleněné sálavé panely – design, spojení funkce a estetiky, regulace.
Z materiálů používaných na čelní sálavou desku panelů je sklo dlouhodobě nejatraktivnější. Bezrámové skleněné GR panely se navíc vyrábějí v několika barevných provedeních. Jsou určeny především k vytápění obytných prostor, ale i k vyhřívání koupelen. Tyto panely jsou velmi oblíbené, ale z konstrukčních důvodů je možné je umístit pouze na stěnu. Proto ve srovnání se stropními panely předávají přibližně 40 % energie konvekcí. To však může být u obytných prostor i výhoda, protože se tím zkracuje doba k dosažení v místnosti požadované teploty. Cenově dostupné a vzhledově atraktivní jsou panely ECOSUN GS se skleněnou čelní deskou a možností individuálního potisku. Jde o žádané výrobky, které charakterizuje elegantní design a univerzálnost (lze je umístit na stěnu i na strop). Provoz sálavých panelů se řídí regulací, která snímá teplotu prostoru, ve kterém jsou panely umístěny. Protože elektrické vytápění již ze své podstaty nabízí regulaci každé jednotlivé místnosti nebo prostoru samostatně, lze i objekty, kde je instalováno sálavé vytápění, řídit po jednotlivých místnostech.
Keramické sálavé panely
Novinkou v sortimentu jsou sálavé panely Ecosun Natural, kterými lze architektonické řešení interiérů dřevostaveb významně zvýšit. V konstrukci těchto panelů se využívají velkoplošné keramické obklady. Na výběr je k dispozici prakticky nepřeberné množství designů. Na volbě designu spolupracujeme s velkým prodejcem vybavení pro koupelny a kuchyně firmou SIKO. Mimo to jde o velkou výzvu pro architekty navrhující jednotně řešené budovy s více místnostmi, neboť si mohou zadat výrobu vybraného designu.
Terasová topidla ECOSUN Terrace Heater jsou určena k zónovému ohřevu zimních zahrad, lodžií, zastřešených balkónů a teras, zahradních stanů, kostelů, apod., tedy do aplikací, ve kterých jsou chráněny proti přímým povětrnostním vlivům.
Sálavý konvektor SOLIUS je tvořen karosáží z ocelového plechu, čelní mřížkou, elektronickým termostatem s pilotním vodičem a lamelovým topným tělesem. Povrchovou úpravou je bílý komaxit.
Jako český výrobce s více než 30letou tradicí nabízíme kompletní sortiment elektrického sálavého vytápění - topné rohože a topné kabely ECOFLOOR, topné folie ECOFILM, sálavé panely ECOSUN, přímotopné konvektory ECOFLEX, regulaci bytovou i průmyslovou. Na ...